منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟ چگونه می‌توانیم در اینستاگرام تولید محتوا کنیم؟

فهرست مطالب

این روزها اینستاگرام به یکی از پرکاربردترین شبکه‌های اجتماعی در بین بسیاری از مردم تبدیل شده است. اگر می‌خواهید کسب‌وکار خود را با این پلتفرم توسعه دهید، باید با نحوه تولید محتوا در آن آشنا باشید. شاید برای شما سوال است که منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست ؟ اصلا تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه ؟ چرا تولید محتوا در اینستاگرام مهمه؟ ما در این مطلب به طور مفصل در این‌باره صحبت کرده‌ایم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

امروزه بازار اصلی کسب و کارها از فضای واقعی به فضای مجازی از جمله اینستاگرام، تلگرام و هر فضای دیگری که بتواند بستری قوی برای فروش ایجاد کند، انتقال یافته است. اما سوال اینجاست که در فضای مجازی چگونه می‌توانیم خودمان را بشناسانیم؟ چگونه می‌توانیم مشتریان خودمان را بیابیم؟ اینجاست که مفهومی به نام تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود.

اینستاگرام با بیش از ۱ میلیارد کاربر فعال یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ کسب‌وکار شماست و تولید محتوای اصولی در آن اهمیت ویژه‌ای دارد. به طور کلی تولید محتوا به معنی تدوین محتوای مرتبط با کسب و کار و انتشار آن‌ در شکل‌های مختلفی است. تولید محتوا در اینستاگرام نیز دقیقا همین مفهوم را دارد! اینستاگرام ۵ روش مختلف را برای تولید محتوا توسط کاربران در نظر گرفته است که عبارتند از پست، لایو، IGTV، استوری و ریلز! ما در بخش در مورد هر روش به طور مفصل صحبت کرده‌ایم.

چرا تولید محتوا برای اینستاگرام مهم است؟

اگر شما کمی با اینستاگرام آشنا باشید، حتما در مورد الگوریتم آن چیزهایی شنیده‌اید. به طور کلی هر کسی که پیج اینستاگرامی دارد، به طور همزمان توسط دو گروه آنالیز می‌شود. گروه اول الگوریتم اینستاگرام است که اکانت‌های اینستاگرامی را با هم مقایسه می‌کند. در واقع اینستاگرام فضای ایجاد کرده است که در آن کاربران با استفاده از تولید محتوا با هم رقابت می‌کنند. هر چه محتوای جذاب و گیرایی تولید کنید، مخاطبان بیشتر با پیج اینستاگرامی شما تعامل برقرار می‌کنند. هر چه تعامل مخاطبان با پیج شما بیشتر باشد، در نتیجه الگوریتم اینستاگرام پست‌های شما را به کاربران بیشتری نمایش می‌دهد. پس اگر می‌خواهید از بقیه رقبای خود پیشی بگیرید، باید تولید محتوا در اینستاگرام را به طور جدی پیش ببرید.

گروه دوم کاربران یا در واقع همان فالوور و دنبال‎کنندگانی هستند که با آن‌ها سروکار دارید. جلب اعتماد فالورها یکی از مهم‌ترین مواردی که در استراتژی بازاریابی خود باید در نظر بگیرید. تولید محتوای موثر علاوه بر الگوریتم اینستاگرام برای جلب اعتماد کاربران نیز مهم است. شاید بپرسید که تولید محتوا چه ربطی به جلب اعتماد کاربران دارد؟ هنگامی که مخاطبی برای اولین بار وارد پیج شما می‌شود، ابتدا پست‌های شما را بررسی می‌کند. اگر پست‌هایی با محتوای خوب منتشر کرده باشید، آن‌ها به احتمال بالا شما را دنبال خواهند کرد. اما اگر هیچ محتوایی تولید نکرده باشید یا محتوای شما بی‌کیفیت یا کپی از پیج‌های دیگر باشد، نسبت به شما بی‌اعتماد خواهند شد.

منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست

همینطور اگر فالوورهای شما برای مدت طولانی هیچ پست و استوری از شما نبینند، به احتمالا بالا پیج شما را آنفالو خواهند کرد. بنابراین تولید محتوای باکیفیت در اینستاگرام، بر روی تمامی فالوورهای قدیمی و جدید شما تاثیرگذار است.

البته نه هر محتوایی! شاید در سال‌های اولیه اینستاگرام شما به راحتی می‌توانستید با تصاویر کم کیفیت یا پست‌های نامرتبط فالوورتان را افزایش دهید اما الان برای رشد پیج خود به محتوای باکیفیت نیاز دارید. شما باید محتوایی تولید کنید که مخاطبان شما آن را دوست دارند و با آن تعامل برقرار می‌کنند. به محض اینکه الگوریتم اینستاگرام تشخیص دهد که شما در حال ایجاد محتوای مفید برای کاربر هستید، پست‎های شما را در موقعیت‌های بهتری به مخاطبان جدید نشان می‌دهد. به یاد داشته باشید که تولید محتوای عالی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و شما باید زمان و خلاقیت بیشتری در محتواهای خود صرف کنید.

ما در بالا در مورد اینکه منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست و چرا اهمیت دارد صحبت کردیم. حالا که متوجه شدید تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه می‌توانیم در مورد نحوه توزیع محتوا در این پلتفرم صحبت کنیم. همانطور که در بالا اشاره کردیم اینستاگرام ۵ روش مختلف را برای توزیع محتوا در نظر گرفته است که در زیر به طور مفصل در مورد هر کدام صحبت نموده‌ایم.

روش های تولید محتوا در اینستاگرام

۱) انتشار پست

انتشار پست رایج‌ترین شکل تولید محتوا در اینستاگرام است که از طریق آن می‌توانید خودتان و کسب‌وکارتان را معرفی کنید و تعاملی با مخاطبان خود بسازید. در فرمت پست شما می‌توانید با توجه به استراتژی محتوایی خود هم ویدیو و هم تصویر یا مجموعه‌ای از تصاویر را منتشر کنید.

هر سه نوع پست‌های ویدیویی و تصویری برای ایجاد تعامل بیشتر کاربران عالی هستند. با این حال پست‌های ویدیویی بازخورد بهتری نسبت به پست‌های تصویری دارند و شما با انتشار منظم پست‌های ویدیویی می‌توانید میزان تعامل کاربران با پیج‌تان را افزایش دهید. در صورتیکه تعامل پست‌های شما خوب باشد، الگوریتم اینستاگرام آن را به تعداد کاربران بیشتری نمایش می‌دهد که همین منجر به افزیش تعداد فالوورهای شما خواهد شد.

آموزش پست گذاشتن در اینستاگرام

برای اینکه بتوانید پست موردنظرتان را منتشر کنید، باید بر روی علامت + در صفحه اول اینستاگرام (مطابق شکل زیر) کلیک کنید. در مرحله‌ی بعدی باید عکس یا ویدیو را از گالری گوشی‌تان انتخاب کنید.

آموزش پست گذاشتن در اینستاگرام

اگر می‌خواهید که یک پست چند اسلایدی داشته باشید یعنی چندین عکس را در یک پست منتشر کنید، کافیست که علامت دو مربع روی هم را لمس کنید. زمانی که این علامت را لمس کردید، در گوشه هر تصویر یا ویدیو یک عدد مشاهده خواهید کرد که این عدد شماره اسلایدها را در پست نشان می‌دهد. برای انتخاب هر عکس یا ویدیو کافیست آن را لمس کنید تا انتخاب شوند.

آموزش گذاشتن پست در اینستاگرام

توجه کنید که شما فقط محدود به انتخاب پست‌های مربع در اینستاگرام نیستید و می‌توانید تصاویر افقی یا عمودی را نیز به اشتراک بگذارید. با اینکه اینستاگرام به شما اجازه انتشار پست‌های عمودی و افقی را می‌دهد اما با این حال تصاویر باید در ابعاد خاصی قرار بگیرند. بنابراین ممکن است نیاز باشد تا کمی از عکس را برش دهید تا اندازه‌ی آن مناسب شود.

آموزش گذاشتن پست در اینستاگرام

پس از انتخاب عکس و ویدیوهای مدنظرتان باید بر روی دکمه فلش در گوشه‌ی سمت راست برنامه اینستاگرام کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شوید.

تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه


در بخش بعدی اینستاگرام بالای ۲۰ فیلتر را به شما نمایش می‌دهد که برای بررسی گزینه‌های بیشتر باید نوار فیلترها را به سمت راست بکشید. برای تنظیمات بیشتر هر فیلتر می‌توانید از چوب جادویی در بالای صفحه استفاده کنید.

آموزش پست گذاشتن در اینستاگرام

همینطور اینستاگرام تنظیماتی نیز در بخش EDIT در نظر گرفته است که به کمک آن می‌توانید پست موردنظر را ویرایش کنید.

آموزش پست گذاشتن در اینستاگرام

حالا نوبت به کپشن پست شما رسیده است. در این بخش می‌توانید توضیحاتی را در مورد پست‌تان بدهید. اما با این حال کپشن شما باید خلاقانه باشد و مخاطب را جلب کند. نکته‌ی بعدی که در کپشن نویسی باید به آن توجه کنید، هشتگ‌نویسی است. شما باید هشتگ‌های مرتبط را در کپشن وارد کنید چرا که کاربران از طریق این هشتگ‌ها محتوای موردنظرشان را جستجو می‌کنند. زمانی که کاربردی هشتگ موردنظر شما را جستجو کند، پست شما را در بین پست‌هایی که از آن هشتگ استفاده کرده‌اند، خواهد دید.

تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه

در بخش Tag People شما می‌توانید دوستان یا خانواده‌تان را که مرتبط با این عکس هستند، تگ کنید. همینطور می‌توانید موقعیت مکانی یا همان لوکیشن خود را در پست وارد کنید. در نهایت می‌توانید با زدن علامت تیک در بالای صفحه سمت راست پست خود را منتشر کنید.

توجه کنید که این امکان در اینستاگران فراهم شده است که پست خود را همزمان در سایر شبکه‌های اجتماعی یا توییتر نیز به اشتراک بگذارید. همینطور می‌توانید پست موردنظر را پیش نویس نموده تا بعدا آن را منتشر کنید.

آموزش پست گذاشتن در اینستاگرام

در صورتی که اشتباه تایپی صورت گرفته باشد، این امکان در اینستاگرام فراهم شده است که پست خود را ویرایش کنید. فقط کافیست سه نقطه در سمت راست را لمس کنید و سپس دکمه EDIT یا ویرایش را بزنید. پس از آن می‌توانید پست را ویرایش کرده و دوباره ذخیره کنید.

آموزش گذاشتن پست در اینستاگرام

در ادامه مطلب تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه و منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست به بررسی نحوه تولید محتوا در استوری میپردازیم.

۲) انتشار استوری‌‌

استوری عکس‌ها یا ویدیوهای عمودی و تمام صفحه هستند که پس از ۲۴ ساعت ناپدید می‌شوند. این ویژگی از سال ۲۰۱۶ به اینستاگرام اضافه شده است و هر روز بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر از این ویژگی استفاده می‌کنند. استوری‌ها در بالا برنامه اینستاگرام ظاهر می‎شوند و ابزارهای تعاملی متنوعی از جمله انواع استیکرها، نظرسنجی‌ها و فیلترها را برای تعامل با کاربر در اختیارتان قرار می‌دهند.

در طول این چند سال برنامه‌نویسان اینستاگرام بارها ویژگی‌های استوری را تغییر داده‌اند تا کاربران بتوانند به روش‌های مختلفی با فالوورهای خود تعامل نمایند. در حال حاضر شما می‌توانید انواع عکس، ویدیو یا حتی لینک وبسایت خود را در استوری‎ها به اشتراک‌ بگذارید. همینطور می‌توانید از انواع استیکر نظرسنجی، شکلک و دیگر فیچرها کمک بگیرید و فالوورهای خود را تشویق کنید تا با محتوای شما تعامل نمایند. از آنجایی که استوری‌ها در بالای صفحه اصلی ظاهر می‌شوند، احتمال اینکه کاربران استوری‎های شما را ببینند، بیشتر از پست‌ها است.

آموزش استوری گذاشتن در اینستا

برای گذاشتن استوری در اینستاگرام کافیست بر روی علامت + در صفحه اول اینستاگرام کلیک کنید و استوری را انتخاب کنید. یا اینکه می‌توانید عکس پروفایل خود را در بالای صفحه فید لمس کنید، سپس عکس یا ویدیوی موردنظرتان را انتخاب و آن را استوری نمایید.

آموزش استوری گذاشتن در اینستا

شما باید برای استفاده از عکس‌ها ویدیوهای قبلی، صفحه را به سمت بالا بکشید. البته شما می‌توانید از دوربین گوشی نیز استفاده کنید و همزمان عکس یا فیلم بگیرید. برای عکس کافیست بر روی دایره سفید در پایین صفحه ضربه بزنید. اما برای ضبط ویدیو باید دایره سفید را فشار داده و نگه دارید.

تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه

پس از انتخاب عکس یا ویدیو می‌توانید متن یا استیکرهایی به استوری‌تان اضافه کنید. نماد «Aa» این امکان را به شما می‌دهد تا متنی را بر روی استوری خود بنویسید. انواع فونت نیز برای زیبایی بیشتر به این بخش اضافه شده است. برای اضافه کردن استیکر مربع را لمس کنید. همان مربعی که گوشه‌ای تا شده دارد.

آموزش گذاشتن استوری در اینستا

در اینجا انواع استیکر، نظرسنجی، لینک به وبلاگ و دیگر فیچرهای استوری اینستاگرام را مشاهده کنید. بهتر است هر کدام را انتخاب کنید تا ببینید چه عملکردی دارد.

آموزش استوری گذاشتن در اینستا

به این نکته نیز اشاره کنیم که شما می‎توانید استوری‌ها را در صفحه پروفایل خود سیو کنید. به این ترتیب با اینکه استوری شما بعد از ۲۴ ساعت ناپدید می‌شود اما در صفحه پروفایل باقی خواهد ماند. بدین منظور کافیست علامت قلب در پایین استوری را انتخاب کنید و سپس هایلایت اینستاگرام را ایجاد نمایید.

در ادامه مطلب تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه و منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست به بررسی نحوه تولید محتوا به شکل لایو میپردازیم.

۳) انتشار ویدیو‌های لایو

لایو یکی از بهترین راه‌ها برای ارتباط مستقیم، شفاف و معتبر با فالوورها است. برخلاف استوری‌های که از پیش ضبط شده هستند، در لایو اینستاگرام شما به طور زنده و مستقیم با فالوورهای خود صحبت می‌کنید. این فرمت تولید محتوا در اینستاگرام برای بسیاری از کسب‌وکارها و اینفلوئنسرها عالی است چرا که این امکان را می‌دهد که با فالوورهای خود به طور زنده تعامل داشته باشند و حتی محصولات‌شان را بفروشند. لایو می‌تواند به ابزار بسیار مفیدی برای ایجاد ارتباط قوی بین برند شما و مشتریان‌تان تبدیل شود.

آموزش لایو گذاشتن در اینستاگرام

دقیقا مثل پست و استوری بر روی علامت + در صفحه اول اینستاگرام کلیک کنید و گزینه live را انتخاب کنید. سپس روی دایره بزرگ سفید کلیک کنید تا لایو شما شروع شود. شما می‌توانید بر روی ویدیوی لایو خود فیلتر اعمال کنید یا از کوئسش یا کادری برای پرسش و پاسخ و تعامل با بینندگان استفاده کنید. حتی می‌توانید از از دیگر افراد بخواهید که به لایو شما بپیوندند. این افراد می‌توانند همکاران، دوستان، مشتریان یا افراد دیگری باشند.

تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه

۴) IGTV (معروف به تلویزیون اینستاگرام)

IGTV قابلیت دیگری است که اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ برای اشتراک‌گذاری ویدیو‌ها در دسترس کاربران قرار داد. شاید بتوان IGTV را چیزی شبیه به استوری اینستاگرام تعریف کرد اما تایم ویدیوها در آن طولانی‌تر بوده و ویدیوهای شما پس از ۲۴ ساعت حذف نمی‌شوند.

یکی از مزایای IGTV این است که کاربران می‌توانند بدون نیاز به ایجاد لایو اینستاگرام محتوای طولانی مدت در اینستاگرام به اشتراک بگذارند و ذخیره کنند. بنابراین اگر می‌خواهید ویدیو با تایم طولانی با فالوورهای خود به اشتراک‌ بگذارید، IGTV بدین منظور عالی است.

آموزش گذاشتن IGTV در اینستاگرام

آپلود ویدیوی IGTV بسیار ساده است، فقط کافیست دکمه + در پایین صفحه فید خود را لمس کنید.

آموزش گذاشتن IGTV در اینستاگرام

سپس ویدیو خود را انتخاب و بر روی دکمه Next کلیک کنید.

آموزش گذاشتن IGTV در اینستاگرام

بعد از آن باید Long Video  را انتخاب کنید تا ویدیو شما به طور کامل به عنوان IGTV  منتشر شود.

آموزش گذاشتن IGTV در اینستاگرام

به هنگام انتشار ویدیو اینستاگرام از شما خواسته می‌شود که کاور ویدیوتان را انتخاب کنید. این کاور می‌تواند یکی از فریم‌های ویدیو یا تصویری از گالری‌تان باشد.

تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه

در مرحله‌ی آخر شما باید عنوان و توضیحات ویدیوی IGTV خود را بنویسید.

آموزش گذاشتن IGTV در اینستاگرام

در ادامه مطلب تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه و منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست به بررسی نحوه تولید محتوا به شکل ریلز میپردازیم.

ریلز

ریلز جدیدترین ویژگی اینستاگرام است که در آگوست ۲۰۲۰ منتشر شد. ریلزها ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای هستند که محبوبیت (و ماهیت ویروسی) آنها غیرقابل انکار است. با این حال، ایجاد ریلز اینستاگرام نیازمند زمان، مهارت و تلاش است.

در مورد گوشی‌های آیفون نحوه به اشتراک‌گذاری ریلز دقیقا شبیه به استوری می‌باشد اما در گوشی‌های اندروید این ویژگی برای ایران در دسترس نیست. اما با این حال راه‌های میانبری وجود دارد. استفاده از اکستنشن کروم یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای فعال کردن ریلز است. در این روش فقط کافی است وارد مرورگر کروم در سیستم کامپیوتری خود شوید و سپس اکستنشن inssist را دانلود کرده و آن را به کروم اضافه کنید.

منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست

ما در بالا در مورد اینکه منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست و اصلا تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه صحبت کردیم و روش‌های تولید محتوا در اینستاگرام را توضیح دادیم. شما با تولید محتوا در اینستاگرام به طور مداوم می‌توانید مخاطبان هدف خود را بیابید و آن‌ها را به مشتریان خود تبدیل نمایید. اگر مخاطبان شما محتوای ارزشمندی دریافت کنند، راحت‌تر می‌توانند به برند شما اعتماد کنند.

با این حال تولید محتوا در اینستاگرام به این راحتی‌ها نیست و شما باید پروسه‌ی هدفمندی را طی کنید. شما باید در ابتدا مشتریان‌ خود را بشناسید، استراتژی مناسب‌تان را بیابید و پس از آن به تدوین تقویم محتوایی، تحلیل هشتگ و انتشار پست بپردازید. ما در مطلبی جداگانه به طور مفصل در مورد تولید محتوا به صورت تخصصی صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنم حتما مطلب مربوطه را مطالعه کنید تا عملکرد موفقی در اینستاگرام داشته باشید.

آموزش تولید محتوای اینستاگرام

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه