هشتگ چیست؟ آموزش اصول هشتگ گذاری در اینستاگرام برای افزایش نرخ انگیجمنت

فهرست مطالب

هشتگ (hashtag) یکی از ویژگی‌های جذاب شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، توییتر و تیک‌تاک است که اگر به درستی استفاده شد، می‌تواند نتایج خوبی را برای شما و کسب و کارتان به ارمغان آورد. محبوبت هشتگ‌ها در توییتر و اینستاگرام به نسبت دیگر رسانه‌های اجتماعی بالاتر است. در ادامه قصد داریم به این موضوع که هشتگ چیست؟ بپردازیم. نکات و مواردی را هم در قالب راهنمای هشتگ گذاری در اینستاگرام بیان خواهیم کرد تا با استفاده از آن‌ها بازدهی پیج‌تان را بالا ببرید. تا انتها با گاو بنفش همراه باشید.

هشتگ چیست؟

هشتگ چیست؟

هشتگ اولین بار در تابستان ۲۰۰۷ توسط کریس مسینا استفاده شد. کریس مسینا که متخصص بازاریابی بود، با یک ایده جدید وارد دفتر توییتر شد. ایده وی به این شکل بود که از نماد # برای گروه‌بندی توییت‌های مرتبط با هم استفاده کند. از آن زمان به بعد، استفاده از هشتگ‌ها روز به روز گسترده‌تر شد و کاربران زیادی شروع به استفاده از آن‌ها کردند.

در تعریف این که هشتگ چیست؟ می‌توان چنین بیان کرد:

هشتگ اساساً راهی برای گروه بندی گفتگوها یا مطالب پیرامون یک موضوع خاص است و به افراد کمک می‌کند تا محتوای مورد علاقه خود را پیدا کنند. در واقع هشتگ‌ها راهی برای اتصال محتوای رسانه‌های اجتماعی به یک موضوع، رویداد یا گفتگوی خاص هستند.

درست است که هشتگ برای اولین بار در توییتر به کار گرفته شد، اما در دیگر رسانه‌ها نیز از # به وفور استفاده می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید اولین توییت کریس مسینا که حاوی هشتگ (#) بود را مشاهده کنید.

اولین هشتگ منتشر شده

در ادامه می‌توانید این مقاله را نیز بخوانید:

بهترین روش تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام

نحوه ایجاد هشتگ و استفاده از آن

 • هشتگ‌ها همیشه با # شروع می‌شوند، اما اگر از فاصله، علائم نگارشی یا نمادها استفاده کنید، کار نخواهند کرد.
 • برای این که محتوای شما به یک هشتگ ورود پیدا کند، باید حتما پیج‌تان حالت عمومی داشته باشد. در غیر این صورت، محتوای شما به hashtag راه پیدا نکرده و کسی آن را نخواهد دید.
 • هشتگ‌ها ذاتا کوتاه هستند، از این رو بهتر است که از عبارات زیادی استفاده نکنید.
 • هشتگ مورد استفاده شما باید حتما با محتوایی که قصد انتشار آن را دارید، همخوانی داشته باشد.
 • لازم نیست که همیشه از تعداد زیادی هشتگ استفاده کنید. استفاده بیش از حد به عنوان اسپم محسوب خواهد شد.

این موارد به صورت کلی نحوه استفاده و ایجاد هشتگ هستند، اما با این حال توجه داشته باشید که قانون کلی و نوشته شده‌ای در این زمینه وجود ندارد.

چرا باید از هشتگ استفاده کنید؟

هشتگ‌ها یک راه عالی برای برقراری ارتباط با افراد همفکر هستند و تقریباً برای هر چیزی می‌توان از هشتگ به خصوصی استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر صاحب یک کسب و کار کوچک هستید، می‌توانید از هشتگ‌ها برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود استفاده کنید. یا اطلاعات و آگاهی افراد نسبت به برندتان و خدماتی که ارائه می‌دهد را بالا ببرید. از طرفی نیز هشتگ‌ها همیشه راه ایده‌آلی برای همگام شدن با اخبار و ترندهای روزانه هستند.

اما جدای از این موارد، چرا باید از هشتگ استفاده کرد؟

دلایل زیادی را می‌توان نام برد، مثل:

 • افزایش تعامل کاربران با پیج و محتوای شما

گنجاندن هشتگ در پست‌ها به معنای شرکت در مکالمه‌ای است که در یک پلتفرم اجتماعی رخ می‌دهد. همین امر می‌تواند به افزایش تعامل شما منجر شود و باعث بالا رفتن میزان لایک، به اشتراک گذاری، کامنت و فالوور گردد.

 • افزایش آگاهی از برند و خدمات

ایجاد یا استفاده از یک هشتگ برند می‌تواند راهی موثر برای تبلیغ کسب و کار شما باشد. این نوع هشتگ‌ها در واقع مربوط به یک برند یا خدمت خاص هستند و در آن حتما باید نام برند و خدمتی که ارائه می‌شود، ذکر گردد. برندهای زیادی از این نوع هشتگ استفاده می‌کنند. مثل:

 1. نایک
 2. آدیداس
 3. BMW
 4. و …
 • شرکت در جنبش‌ها و کنش‌های اجتماعی

هشتگ‌ها شما را فرای برند و خدماتی که ارائه می‌کنید، خواهند برد. با استفاده از یک hashtag ترند خاص می‌توانید فعالیت‌های اجتماعی خود را نیز انجام دهید و وجه خاصی به برندتان ببخشید.

 • مشخص کردن نوع و جنس محتوا

شما در یک توییت یا کپشن نمی‌توانید متن خیلی زیادی بنویسید و موضوع را به صورت کامل مشخص کنید، اما یک هشتگ می‌تواند به راحتی این کار را انجام دهد. در واقع شما با ایجاد یا استفاده از یک هشتگ، موضوع پست و محتوایتان را هم مشخص می‌کنید. این امر در همه پلتفرم‌ها کاربردی است.

 • کمک به مخاطب جهت پیدا کردن شما

در لینکدین و اینستاگرام، کاربران می‌توانند هشتگ‌ها را مانند سایر کاربران دنبال کنند. استفاده از چند هشتگ محبوب می‌تواند راه دیگری برای کمک به کاربران جدید برای یافتن برند شما باشد. این امر می‌تواند نرخ انگیجمنت محتوا و پست شما را به شدت افزایش دهد و باعث گردد که کاربران جدیدی پیدا کنید.

راهنمای هشتگ گذاری در اینستاگرام

راهنمای هشتگ گذاری در اینستاگرام

همان طور که ملاحظه کردید، هشتگ تاثیر بسیار زیادی در دیده شدن محتوای شما و افزایش فالوورتان دارد، پس باید به دقت از آن استفاده کنید. برای این امر، بهتر است مواردی را در نظر بگیرید تا هشتگ استفاده شده تاثیر خود را به خوبی بگذارد. مثل:

 • طبق اعلام خود اینستاگرام، می‌توانید تا ۳۰ هشتگ در زیر پست‌هایتان استفاده کنید، اما بر اساس تجربه ۵ تا ۱۰ هشتگ تاثیر گذاری مطلوب‌تری دارد و نیاز نیست که حتما از ۳۰ هشتگ استفاده کنید.
 • هشتگ‌هایی که با موضوع پست همخوانی بیشتری دارند، تاثیرگذارتر هستند، از این رو حتما در انتخاب هشتگ محتوای پست را در نظر بگیرید.
 • قرار دادن هشتگ در بخش کامنت‌ها بر اساس الگوریتم‌های جدید دیگر چندان تاثیر گذار نیست.
 • استفاده بیش از حد از هشتگ می‌تواند تاثیر معکوس گذاشته و اینستاگرام محتوای شما را اسپم شناسایی کند. همین امر می‌تواند بر پیج و دیگر محتواهایتان نیز تاثیر گذارد.
 • بر اساس اطلاعات و تست‌های صورت گرفته، بهتر است که در بین جملات کپشن از هشتگ استفاده نشود.

در ادامه می‌توانید این مقاله را نیز بخوانید:

۶ روش تضمینی برای بالا بردن امنیت پیج‌های اینستاگرامی

محبوب ترین هشتگ های اینستاگرام در سال ۲۰۲۲

همیشه هشتگ‌هایی وجود دارند که محبوبیتشان به نسبت دیگر هشتگ‌ها به مراتب بیشتر است و همیشه و هر لحظه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از ۱۴ آوریل ۲۰۲۲، این هشتگ‌ها، به عنوان برترین هشتگ های اینستاگرام هستند:

 1. #love (1.835B)
 2. #instagood (1.150B)
 3. #fashion (812.7M)
 4. #photooftheday (797.3M)
 5. #beautiful (661.0M)
 6. #art (649.9M)
 7. #photography (583.1M)
 8. #happy (578.8M)
 9. #picoftheday (570.8M)
 10. #cute (569.1M)

البته، هشتگ های محبوب بسته به پلتفرم و رسانه اجتماعی که استفاده می‌کنید، متفاوت است. مثلا در لینکدین، هشتگ‌های #personaldevelopment و #investing محبوب‌ترین هشتگ‌ها هستند. با این که میلیون‌ها هشتگ در شبکه‌های اجتماعی وجود دارند، اما سعی کنید همیشه از هشتگی استفاده کنید که مرتبط با برند شما باشد.

این نکته را هم همیشه به خاطر داشته باشید که محبوب‌ترین هشتگ‌ها، لزوما بهترین هشتگ‌ها نیستند. به عنوان مثال، هشتگ #followme بیش از ۵۷۵ میلیون پست در اینستاگرام دارد؛ اما تاثیر خیلی کمی در انگیجمنت پیج شما و محتوایتان می‌گذارد.

راهنمای پیدا کردن بهترین هشتگ‌ها برای استفاده

راهنمای پیدا کردن بهترین هشتگ‌ها برای استفاده

برای یافتن هشتگ‌هایی که مختص برند، صنعت و مخاطبان شما هستند، باید کمی تحقیق کنید. نکاتی را هم باید در نظر بگیرید، مثل:

 • زیر نظر گرفتن رقبا

با انجام یک تحلیل می‌توانید مشاهده کنید که رقبای شما از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنند و زمان استفاده از این هشتگ‌ها، میزان درگیری مخاطبان در محتوایی که حاوی این هشتگ است، به چه صورت بوده. پس حتما مشخص کنید که از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنند و تعداد هشتگ‌ها چقدر است.

 • شناسایی هشتگ‌های ترند

برای این کار می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید، مثل: RiteTag. ابزار RiteTag بر اساس محتوای شما، هشتگ‌های پرطرفداری را نیز لیست می‌کند.

 • استفاده از ابزارهای social media listening

ابزاری مانند Hootsuite به برند شما اجازه می‌دهد از میزان جست و جوهایی که صورت می‌گیرد، بهترین و پر طرفدارترین هشتگ‌ها را هم شناسایی کنید.

 • شناسایی هشتگ‌های مرتبط

حتما برای برندتان و انواع محتواهایتان، لیستی از انواع هشتگ‌ها را تهیه کرده‌اید. توصیه می‌کنیم که حتما برای هر هشتگ، چندین هشتگ مرتبط نیز پیدا کنید تا بر اساس تجربه بتوانید بهترین هشتگ را برای پست و استوری‌های خود شناسایی نمایید.

 • تجزیه و تحلیل هشتگ‌های استفاده شده

حتی می‌توانید هشتگ‌هایی که در پست‌های پیشین استفاده کردید را بررسی کنید تا به ببینید آیا آن هشتگ تاثیری در لایک، کامنت، به اشتراک گذاری و حتی فالوور شما داشته یا خیر؟!

برای مشاهده این اطلاعات، کافی است که به Insight پست و یا پیجتان مراجعه کنید.

در ادامه می‌توانید این مقاله را نیز بخوانید:

 کپشن چیست؟ راهنمای نوشتن کپشن در اینستاگرام

به انتهای مقاله‌ی “هشتگ چیست؟ آموزش اصول هشتگ گذاری در اینستاگرام برای افزایش نرخ انگیجمنت” رسیدیم. همان طور که در تعریف هشتگ بیان کردیم؛ هشتگ اساساً راهی برای گروه بندی گفتگوها یا مطالب پیرامون یک موضوع خاص است و به افراد کمک می‌کند تا محتوای مورد علاقه خود را پیدا کنند. هشتگ در اینستاگرام و توییتر محبوبیت بسیار بیشتری در مقایسه با سایر پلتفرم‌ها دارد.

برای این که بتوانید از طریق هشتگ، تعداد فالوور و میزان فروشتان را افزایش دهید، لازم است برخی نکات را رعایت کنید. این نکات در قالب راهنمای هشتگ گذاری در اینستاگرام خدمتتان بیان شد که امیدواریم برایتان کارآمد و مفید بوده باشند.

منابع: hootsuite

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه