تقویم محتوا اینستاگرام چیست و چگونه می‌توان آن را درست کرد؟

فهرست مطالب

رسانه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام می‌توانند یک کانال بازاریابی بی‌نظیر باشند. بخش بزرگی از موفقیت در اینستاگرام و امثالهم نتیجه برنامه‌ریزی است، نه شانس. به همین دلیل نیاز است تا برنامه مرتبی برای خود و کارهایی که باید انجام شود، بچینید. تقویم محتوا اینستاگرام یک روش ساده برای برنامه‌ریزی جهت انجام کارها در این پلتفرم است، اما اصلا تقویم تولید محتوا اینستاگرام چیست؟ تقویم تولید محتوا در اینستاگرام بر چه اساس و اصولی تدوین می‌شود؟ و … تا انتها با گاو بنفش همراه باشید تا شما را با هر آن چیزی که باید در مورد تقویم تولید محتوا اینستاگرام (instagram content calendar) بدانید، آشنا کنیم.

تقویم محتوایی اینستاگرام چیست؟

تقویم محتوایی اینستاگرام چیست؟

همان طور که می‌دانید، بدون برنامه مدون و دقیق نخواهید توانست به اهدافی که در اینستاگرام تعیین کرده‌اید، برسید. تقویم محتوا اینستاگرام در واقع یک جدول زمانبندی برای انتشار محتوا در این شبکه است.

در این جدول زمانی نوع محتوا (اعم از عکس، گالری یا ویدیو) قالب محتوا (استوری یا پست) و بسیاری نکات دیگر ذکر می‌شود. وظایف و کارهایی که هر فرد نیز باید انجام دهد، باید به دقت مشخص گردد تا پروسه تولید و انتشار محتوا به صورت مرتب صورت بگیرد. یک تقویم محتوای اینستاگرام از همه آشفتگی‌ها و استرس‌ها جلوگیری می‌کند.

اما اصلا چرا باید تقویم محتوایی اینستاگرام داشته باشیم؟ تقویم تولید محتوا اینستاگرام چه مزیت‌هایی دارد؟ در تقویم محتوا اینستاگرام باید به چه نکاتی اشاره شود؟ و … در ادامه شما را به صورت کامل با تمامی این موضوعات آشنا خواهیم کرد.

دلایل استفاده از تقویم تولید محتوا اینستاگرام

دلایل اهمیت برنامه ریزی برای Instagram و داشتن یک تقویم محتوایی بر هیچ کس پوشیده نیست. همان طور که در بخش قبل بیان کردیم، یک تقویم محتوای اینستاگرام از همه آشفتگی‌ها و استرس‌ها جلوگیری می‌کند.

از این رو خواهید توانست که به صورت مرتب محتوایی با کیفیت تولید و منتشر کنید؛ اما واقعا چرا باید از تقویم محتوا اینستاگرام استفاده کنیم؟

 1. داشتن یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام می‌تواند به شما کمک کند تا زمان خود را در این پلتفرم کنترل کنید.
 2. یک تقویم محتوایی این امکان را به شما می‌دهد که موضوعات مورد نظرتان را سازماندهی و دسته بندی نمایید.
 3. تقویم تولید محتوا اینستاگرام باعث صرفه‌جویی زمان شما می‌شود.
 4. با این تقویم می‌توانید به مرور بهترین زمان انتشار پست در پیج خود را به دست آورید.
 5. فرصت برای درست کردن اشتباهات به وجود آمده در تولید محتوا را پیدا می‌کنید. عملا وجود اشتباهات نگارشی، ساختاری و بیسیک در محتواها اجتناب ناپذیر است، وجود تقویم محتوایی می‌تواند جلوی انتشار پست‌هایی که مشکل دارند را بگیرد.
 6. روند انتشار محتوا در پیج شما به شیوه‌ای کاملا مرتب و کارآمد جلو خواهد رفت. به نوعی تقویم محتوا اینستاگرام پیج در استمرار تولید و انتشار محتوا تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

با این که تقویم محتوایی اینستاگرام چیست؟ و به چه دلایلی باید از آن استفاده کنید، آشنا شدید. حال بپردازیم به بخش‌های مختلف یک تقویم محتوایی کارآمد و دقیق.

بخش های مختلف تقویم محتوایی

بخش های مختلف تقویم محتوایی

همان طور که می‌دانید، یک برنامه روزانه، هفتگی، ماهانه و حتی سالانه بخش‌بندی‌های بسیار مختلفی دارد. در واقع یک تقویم تولید محتوا اینستاگرام از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است که هر بخش دیتا و اطلاعات خاصی را نشان می‌دهد.

این بخش‌ها در کنار هم باعث می‌شوند تا تقویم تولید محتوا اینستاگرام یکپارچگی مناسبی داشته باشد. به صورت عمومی، بخش های مختلف تقویم محتوایی عبارتند از:

 • تاریخ تولید و انتشار محتوا
 • مسئول تولید کننده محتوا
 • مسئول بازبینی محتوای تولید شده
 • نوع محتوا (ویدیویی، پست تک اسلایدی، پست گالری مانند)
 • قالب محتوا (استوری، پست)
 • کپشن پست به همراه تگ‌های هدف
 • و ….

اگر تیمی کار می‌کنید، هر فردی می‌تواند مسئولیت یک بخش مختلف را به دست بگیرید تا پروسه تولید و انتشار محتوا درست راس ساعت و در زمان مقرر شده انجام شود. اگر هم به صورت انفرادی یک پیج اینستاگرامی را مدیریت می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما این بخش‌بندی‌ها را برای خود ایجاد کنید تا مشکلات احتمالی بر طرف شوند.

مراحل ساخت تقویم اینستاگرام

از نظر افراد زیادی، تدوین یک تقویم محتوایی کار بسیار سخت و پیچیده‌ای می‌باشد، اما شاید باور نکنید، ساخت یک تقویم محتوایی به سادگی آب خوردن است و اگر اصول و چارچوب ساخت تقویم اینستاگرام را بلد باشد، خیلی راحت می‌توانید بهترین تقویم محتوایی را برای خود بسازید.

برای ساخت تقویم محتوایی اینستاگرام کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- استراتژی پیج خود را تعیین کنید

اگر ندانید که چه استراتژی در پیش گرفته‌اید، گمراه خواهید شد و تقویم محتوایی کاربردی برای خود نمی‌توانید بسازید. به صورت کلی اولین چیزی که باید آن را مشخص کنید، استراتژی پیج‌تان است. برای مشخص شدن استراتژی کافی است که به این سوالات پاسخ بدهید:

 1. هدف کلی پیج من چیست؟
 2. هر چند وقت یکبار می‌خواهم پست منتشر کنم؟
 3. آیا پیج من یک موضوع خاص را دنبال می‌کند؟
 4. چه زمانی از روز برای انتشار محتوا مناسب است؟
 5. چه نوع محتوایی را می‌خواهم پست کنم؟
 6. چه کسی مسئولیت ادمینی و برنامه ریزی پست‌های پیج را بر عهده خواهد داشت؟

۲- یک حسابرسی اینستاگرامی انجام دهید

اگر برای مدت زمان زیادی است که بدون برنامه و صرفا از روی عادت اقدام به انتشار محتوا در پیج خود کرده‌اید، بهتر است که قبل از تدوین یک تقویم محتوا اینستاگرام، پیج خود را حسابرسی کنید.

در واقع منظور از حسابرسی است است که بررسی کنید، کدام محتوا عملکرد بهتری داشته، یا اصلا کدام محتوا اصلا مناسب و ایده آل نبوده! با فهمیدن چنین مواردی به این نتیجه خواهید رسید که چه چیزی را در روند تولید محتوا تغییر دهید.

شش مرحله اصلی برای اجرای حسابرسی اینستاگرام وجود دارد:

 • اهداف خود را تعیین کنید

در این مورد، قبل از شروع ایجاد تقویم محتوای اینستاگرام، تعیین کنید که کدام محتوا با مخاطبان شما ارتباط بیشتر و بهتری برقرار کرده است. همچنین باید مشخص کنید که دوست دارید پیج اینستاگرام‌تان در یک بازه زمانی مشخص، چقدر رشد کند.

 • کیفیت فالوورهایتان را بررسی کنید

باید مطمئن شوید که فالوورهای شما واقعاً فالوورهای واقعی هستند. تقریباً ۱۰٪ از فالوورهای یک پیج ممکن است کاربر واقعی نباشند، همین ۱۰ درصد می‌تواند موجب آسیب دیدن پیج شما شود و نرخ تعامل را به شدت کاهش دهد.

برای این کار ابزارهایی مانند FakeCheck.co و Social Audit Pro می‌توانند به شما کمک کنند تا تعداد فالوورهای جعلی را مشخص کرده و حذفشان کنید.

مراحل ساخت تقویم اینستاگرام
 • محتوای خود را حسابرسی کنید

این مهم‌ترین مرحله قبل از ایجاد تقویم محتوای اینستاگرام است. شما باید محتوایی را که قبلاً برای مخاطبان خود تولید کرده‌اید به طور کامل بررسی کنید و عملکرد آن‌ها را بسنجید. می‌توانید با مشاهده تجزیه و تحلیل‌های داخلی اینستاگرام شروع کنید. همچنین بهتر است هشتگ‌ها و کپشن‌های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاربردی و جذاب هستند.

 • پروفایل خود را تجزیه و تحلیل کنید

وقتی افراد جدیدی از صفحه شما بازدید می‌کنند تا تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند شما را دنبال کنند یا نه، به بیو و پروفایل شما نگاه خواهند کرد. از این رو باید عکس پروفایل، نام کاربری، عنوان، بیو، لینک و نکات مورد نیاز را رعایت کنید تا پروفایلی جذاب داشته باشید.

 • زمان انتشار پست را زیر نظر داشته باشید

باید مطمئن شوید که آیا در زمان درست و مناسبی اقدام به انتشار پست می‌کنید؟ ساعتی که در اینستاگرام پست می‌گذارید، تاثیر زیادی بر عملکرد پست‌های شما دارد. این ساعت برای هر پیجی متفاوت است و باید با امتحان و تجربه زمان مناسب را پیدا کنید.

 • میزان تعامل مخاطب با پیج‌تان را بررسی کنید

نرخ تعامل یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که می‌توانید در اینستاگرام ردیابی کنید. برای این کار باید به میزان لایک، سیو، کامنت و دیگر موارد مورد نیاز توجه داشته باشید.

۳- ذخیره سازی محتوا

حال باید تغییرات مورد نیاز را انجام داده و شروع به تولید محتوای مخاطب پسند کنید. استراتژی هر پیج در این زمینه متفاوت است. برخی از افراد محتوای خود را به صورت روزانه آماده می‌کنند، در مقابل برخی دیگر محتوای چند روز قبل را هم آماده دارند تا در زمان مناسب انتشار دهند.

در این مرحله پیشنهاد می‌کنیم که حتما محتوای اختصاصی چند روز بعد را هم آماده داشته باشید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی پروسه انتشار محتوا عقب نیفتند.

۴- یک قالب برای تقویم محتوای اینستاگرام خود انتخاب کنید

منظور از قالب همان نمای بصری تقویم محتوای شماست تا جذاب باشد و بتوانید هنگام استفاده از آن راحت باشید. این مورد سلیقه‌ای بوده و نمی‌توان قالب ثابت و مشخصی معرفی کرد. برای این کار کافی است که کمی در اینترنت بگردید و قالب مد نظرتان را پیدا، انتخاب و پیاده سازی نمایید.

۵- محتوای خود را برای انتشار برنامه ریزی کنید

اکنون که یک تقویم محتوای اینستاگرام ایجاد کرده‌اید، اکنون می‌توانید پست‌ها را برای انتشار در آن وارد کنید. شما باید زمان دقیق انتشار پست یا استوری، کپشن، تگ‌های لازم و هر آن چیزی که نیاز است را کاملا مشخص نمایید.

این نکته را هم همیشه مد نظر داشته باشید که بعد از انتشار محتوا با کاربران خود در تعامل باشید. این نکته بسیار مهم و حائز اهمیت است و می‌تواند نرخ تعامل شما را به شدت افزایش دهد.

ابزارهای ساخت تقویم تولید محتوا اینستاگرام

ابزارهای ساخت تقویم تولید محتوا اینستاگرام

امروزه پلتفرم‌های مختلفی روی کار آمده‌اند که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید در سریع‌ترین زمان و به بهترین شیوه، تقویم محتوایی اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، فیس‌بوک، تیک تاک و … را ایجاد نمایید.

از آنجایی که ابزارهای ساخت تقویم تولید محتوا اینستاگرام بسیار زیاد و متنوع هستند، در این بخش به معرفی بهترین ابزارها می‌پردازیم.

۱- Brandwatch

Brandwatch به شما این امکان را می‌دهد که برای اینستاگرام، فیس‌بوک، توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی خود تقویم محتوایی درست کنید و میزان تعامل کاربران با هر پست را اندازه‌گیری نمایید.

تقویم محتوایی این ابزار تمام محتواهای برنامه ریزی شده شما را نشان می‌دهد. حتی در این ابزار می‌توانید زمان انتشار محتوا در پیج اینستاگرامی و دیگر شبکه‌های اجتماعی خود را تعیین نمایید.

۲- Hootsuite

Hootsuite یک تقویم محتوای قدرتمند در اختیار شما قرار داده و این امکان را به شما می‌دهد که تمام کمپین‌های خود را در یک بازه زمانی هفتگی یا یک ماهانه مشاهده کنید.

به لطف استفاده از نمادها و کدگذاری رنگی، می‌توانید فوراً بین پیش نویس‌ها، محتوای برنامه ریزی شده و پست‌هایی که قبلا منتشر شده‌اند، تمایز قائل شوید. در این ابزار اگر یک پست منتشر نشود نیز به شما اطلاع داده می‌شود.

۳- Sendible

Sendible یک ابزار نظارت بر رسانه‌های اجتماعی است و می‌توانید با استفاده از آن تقویم محتوایی نیز درست کنید. این ابزار به دلیل این که یک نمای کلی از تمام پست‌ها و محتواهایی که منتشر کرده‌اید در اختیارتان قرار می‌دهد، برای مدیریت گروهی شبکه‌های اجتماعی کاربرد زیادی دارد.

۴- Google Sheets

گوگل شیت یکی از ساده‌ترین ابزارها برای ساخت تقویم محتوا اینستاگرام است که با داشتن یک حساب جیمیل گوگل می‌توانید از آن استفاده کنید. این ابزار ساده ولی در عین حال بسیار کاربردی پیچیدگی‌های دیگر ابزارهای معرفی شده را ندارد.

Google Sheets کاملا رایگان است و می‌توانید دیتاهای موجود در آن را با اعضای تیم به اشتراک بگذارید.

۵- Trello

پنجمین ابزاری که می‌توانید برای ساخت تقویم تولید محتوا اینستاگرام از آن استفاده کنید، ترلو نام دارد. ترلو از جمله محبوب‌ترین ابزارهای تدوین تقویم محتوای اینستاگرامی است. محیط کاربری ساده و مخاطب پسند، ابزارهای مختلف برای شخصی سازی و امکان تیم سازی در آن از جمله مهم‌ترین قابلیت‌های این ابزار به حساب می‌آیند.

به غیر از این ۵ ابزار تدوین تقویم محتوایی در اینستاگرام، می‌توانید از ابزارهای دیگری نیز استفاده کنید که برخی از پرطرفدارترین آن‌ها عبارتند از:

 • Loomly
 • Iconosquare
 • Agorapulse
 • Sprout Social
 • CoSchedule
 • Buffer
 • ContentCal
 • Meet Edgar
 • SocialPilot
 • Monday.com
 • Percolate
 • Hopper HQ

تقویم تولید محتوا اینستاگرام مناسب چه کسانی است؟

احتمالا این سوال هم برای شما پیش آمده که آیا من هم به تقویم محتوایی اینستاگرام نیاز دارم؟

در واقع می‌توان چنین گفت، تقویم تولید محتوا اینستاگرام کارهای تولید و انتشار محتوا را نظم می‌بخشد، از این رو هر نوع کسب و کار و پیج اینستاگرامی که قصد دارد تولید محتوای مرتبی داشته باشد، بهتر است که یک تقویم محتوایی تدوین کرده و از آن استفاده کند.

شما در تقویم محتوا اینستاگرام وظایف هر شخص، کارهایی که باید انجام شود، پروسه بازبینی و برخی موارد دیگر را به صورت کامل و با جزئیات دقیق ذکر می‌کنید. از این رو پروسه تولید محتوا به صورت روزانه و با بهترین کیفیت انجام خواهد شد.

مزایای استفاده از تقویم محتوایی اینستاگرام

اگر بخواهیم خیلی خلاصه به این موضوع بپردازیم، باید بگوییم که مزیت مهم استفاده از تقویم محتوایی، دوری از شلوغی و سر و سامان دادن به روند تولید و انتشار محتوا در اینستاگرام است. در واقع وجود یک تقویم محتوایی به شما کمک خواهد کرد تا مشخص کنید که پیج‌تان به چه محتوایی نیاز دارد.

اگر قرار است که کمپین خاصی برگزار کنید، به چه نوع محتوایی نیاز خواهید داشت. همچنین تولید محتوا بدون یک ایراد کوچک کمی ماورایی و دور از انتظار است، اگر تقویم محتوایی داشته باشید، فرصت بررسی و بازبینی محتوا را خواهید داشت و می‌توانید در زمان مناسبی ایراد به وجود آمده را رفع کنید.

یک تقویم محتوا همچنین همه ایده‌های شما را در یک قالب فهرست می‌کند، از این رو نه تنها خواهید توانست که شکاف‌های محتوایی موجود را بررسی و رفع کنید، بلکه فرصت پختن ایده و رساندن آن به یک بلوغ مناسب را هم خواهید داشت.

در پایان، تقویم محتوایی اینستاگرام کمک می‌کند تا کیفیت محتواهای خود را بسیار بالا ببرید. به صورت مستمر محتوای با کیفیت تولید و منتشر کنید. محتوای باکیفیت در کنار استمرار باعث خواهد شد که خیلی سریع به نتیجه‌ی دلخواهتان برسید.

به انتهای مقاله‌ی “تقویم محتوا اینستاگرام چیست و چگونه می‌توان آن را درست کرد؟” رسیدیم. همان طور که مشاهده کردید، تقویم محتوایی در واقع یک جدول زمان‌بندی برای تولید و انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام است.

داشتن یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد که مهم‌ترین آن مدیریت زمان و تولید یک محتوای باکیفیت است. در ساخت تقویم اینستاگرام باید به برخی نکات و موارد مهم توجه شود که در این مقاله به صورت کامل و مفصل خدمتتان بیان شد.

ما در گاو بنفش به شما کمک می‌کنیم که بتوانید به بهترین روش ممکن محتواهای جذاب و کاربر پسند بسازید و رشد کنید. آژانس تبلیغاتی گاو بنفش با تعیین هدف، استراتژی مناسب و بررسی و اعتبارسنجی پیج‌هایی مناسب با کسب و کار شما کارآمدترین و موثرترین تبلیغات را ارائه می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم برای تبلیغات انبوه با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

منابع استفاده شده: kickstahootsuitemanychathubspot

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه