روش‌های افزایش امنیت پیج اینستاگرام و جلوگیری از هک

روش‌های افزایش امنیت پیج اینستاگرام و جلوگیری از هک

فهرست مطالب

امنیت در اینستاگرام همیشه یک موضوع مهم بوده و است. اهمیت این موضوع در چند سال اخیر به دلیل افزایش فعالیت برخی از افراد سودجو به خصوص هکرها، بیش از پیش بیشتر هم شده. بالا بردن امنیت اینستاگرام با رعایت چند نکته به ظاهر ساده قابل انجام است و نیاز نیست که پیج خود را در اختیار افراد مختلف قرار دهید تا از آن محافظت کنند. اگر ادمین پیج اینستاگرام هستید در ادامه قصد داریم به امنیت اینستاگرام پرداخته و نکاتی که باید در خصوص امنیت پیج اینستاگرام بدانید را خدمتتان بیان کنیم.

امنیت اینستاگرام چیست و شامل چه مواردی است؟

امنیت اینستاگرام

اگر نگران حریم خصوصی خود و محافظت از اطلاعات شخصی‌تان هستید، نباید از امنیت حساب اینستاگرام غافل شوید. بسیاری از اطلاعات شخصی شما مثل شماره تلفن و آدرس ایمیل باید کامل ایمن باشند و به جز شما و افرادی که تعیین کرده‌اید، هیچ کس نتواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

اینستاگرام به دلیل محبوبیت باورنکردنی خود، در چند سال اخیر هدف هکرهای زیادی قرار گرفته است و کاربران اینستاگرام نیز به دلیل همین حملات داده‌های زیادی را از دست داده‌اند. به عنوان مثال در اوایل سال جاری، در پی هک یک رسانه اجتماعی به نام Socialarks، اطلاعات بیش از ۱۱ میلیون کاربر اینستاگرام فاش شد. در سال ۲۰۱۹ نیز ۴۹ میلیون کاربر تحت تأثیر نشت اطلاعات و داده‌ها قرار گرفتند.

با این وجود، مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای ایمن‌تر کردن حساب خود در اینستاگرام از آن‌ها استفاده کنید. با دنبال کردن این مراحل و روش‌ها، دسترسی به اکانت شما حتی زمانی که اطلاعاتی مانند ایمیل و شماره تلفنتان نیز فاش شد، بسیار دشوار خواهد بود. از این رو اکانتتان نیز امن خواهد ماند.

در ادامه به صورت کامل هر آنچه که لازم است در مورد امنیت اینستاگرام و پیج‌تان بدانید را بیان خواهیم کرد.

۱- چک دوره‌ای امنیت پیج اینستاگرام

چه از طریق حساب فیسبوک خود وارد اینستاگرام شده‌اید، یا چه مستقیما روی این پلتفرم اکانتی باز کرده‌اید، از شما یک رمز عبور ایمن درخواست شده است تا پیج‌تان ایمن شود. جدای از آن اینستاگرام در آپدیت‌های اخیر خود قابلیتی را به وجود آورده که می‌توانید میزان امنیت پیج خود را چک کنید تا اگر موردی در این زمینه بود، سریعا برطرف نمایید.

این بخش Security Checkup نام دارد که می‌توانید از آن برای مشاهده اطلاعات دقیق امنیت حساب خود و فعال کردن برخی نکات امنیتی اضافی استفاده کنید. برای استفاده از Security Checkup، این مراحل را دنبال کنید:

 1. در داخل اپلیکیشن اینستاگرام، روی تب پروفایل در گوشه سمت راست پایین ضربه بزنید
 2. روی نوار منو در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید و سپس تنظیمات را انتخاب کنید
 3. امنیت را انتخاب کنید
 4. روی Security Checkup ضربه بزنید
چک دوره‌ای امنیت پیج اینستاگرام

در این بخش مواردی قرار داده شده تا میزان امنیت پیج‌تان بررسی و بازبینی شود. مثلا از شما درخواست می‌شود تا شماره موبایل و ایمیلی که برای ایجاد حساب وارد کرده‌اید را تایید کنید، اگر رمز عبورتان به اندازه کافی قوی و ایمن نبود، آن را تغییر دهید و …

۲- فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای برای افزایش امنیت پیج اینستاگرام

احراز هویت دو مرحله ای یا “۲FA” یکی از بهترین روش‌ها برای بالا بردن امنیت اینستاگرام است. در این زمینه شما یک لایه امنیتی اضافی به حساب اینستاگرام خود اضافه می‌کنید. با فعال کردن ۲FA حتی اگر کسی رمز عبور شما را نیز به دست آورد، باز هم نمی‌تواند به حساب اینستاگرام شما وارد شود؛ چرا که فقط شما می‌توانید به کد احراز هویت دو مرحله‌ای دسترسی داشته باشید.

برای فعال کردن ۲FA برای حساب اینستاگرام خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در داخل اپلیکیشن اینستاگرام، روی تب پروفایل در گوشه سمت راست پایین ضربه بزنید
 2. روی نوار منو در گوشه سمت راست بالا ضربه زده و سپس تنظیمات را انتخاب کنید
 3. وارد بخش امنیت (Security) شوید
 4. روی احراز هویت دو مرحله ای ضربه بزنید، سپس روی Get Started کلیک کنید
 5. روش احراز هویت خود را انتخاب کنید
  می‌توانید از یک برنامه احراز هویت مانند Google Authenticator استفاده کنید، یا گزینه ارسال پیام متنی را انتخاب نمایید.
 6. برای ادامه فرآیند فعال‌سازی، باقی مراحلی که در قسمت اعلان‌ها نمایش داده می‌شود را دنبال کنید
فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای برای افزایش  امنیت پیج اینستاگرام

۳- لغو کردن دسترسی برنامه‌های شخص ثالث به حساب کاربری

یکی دیگر از روش‌های بالا بردن امنیت اینستاگرام، لغو کردن دسترسی برنامه‌های شخص ثالث به حساب کاربری است. در طول زمان، ممکن است حساب اینستاگرام خود را به برنامه‌ها و خدمات شخص ثالث وصل کرده باشید.

اگر برنامه شخص ثالث کاملا معتبر باشد، امنیت بالایی نیز خواهد داشت، اما هکرها همیشه در میدان هستند تا از هر روشی برای دستیابی به اطلاعات شما استفاده کنند. خوشبختانه می‌توانید به راحتی از طریق داخل خود اپلیکیشن اینستاگرام این دسترسی‌ها را لغو کنید. لغو دسترسی با دنبال کردن این مراحل ساده صورت خواهد گرفت:

 1. در داخل اپلیکیشن اینستاگرام، روی تب پروفایل در گوشه سمت راست پایین ضربه بزنید
 2. روی نوار منو در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید و سپس تنظیمات را انتخاب کنید
 3. فیلد تنظیمات امنیت را انتخاب کنید
 4. روی Apps and Websites ضربه بزنید
لغو کردن دسترسی برنامه‌های شخص ثالث به حساب کاربری

در این بخش کلیه سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و سایر موارد شخص ثالث را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید به راحتی دسترسی آن‌ها را لغو کنید.

۴- بررسی فعالیت ورود به سیستم (login activity) در جهت امنیت اینستاگرام

اگر نگران این هستید که قبلا فردی وارد حساب اینستاگرام‌تان شده یا نه، می‌توانید به راحتی بخش login activity را چک کنید. در این بخش به شما نمایش داده خواهد شد که چه دیوایسی از کدام موقعیت مکانی وارد حساب اینستاگرامی شما شده است. برای دسترسی به بخش login activity کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در داخل اپلیکیشن اینستاگرام، روی تب پروفایل در گوشه سمت راست پایین ضربه بزنید
 2. روی نوار منو در گوشه سمت راست بالا ضربه زده و سپس تنظیمات را انتخاب کنید
 3. بخش Security را انتخاب کنید، سپس روی Login Activity ضربه بزنید
بررسی فعالیت ورود به سیستم (login activity) در جهت امنیت اینستاگرام

در اینجا، فهرستی از همه ورودهای صورت گرفته به پیج‌تان را مشاهده می‌کنید. اگر متوجه مورد مشکوکی شدید، کافی است که این کار را انجام دهید:

 • روی سه نقطه کنار دستگاهی که نمی‌شناسید ضربه بزنید
 • روی Log out ضربه بزنید

بعد از انجام این کار، به شما اعلانی نمایش داده می‌شود تا رمز عبور خود را تغییر دهید. با تغییر رمز عبور دسترسی تمامی افراد به حساب شما مسدود خواهد شد.

۵- بررسی ایمیل‌های ارسال شده از سمت اینستاگرام

هر زمان که دستگاه جدیدی وارد پیج اینستاگرام شما شود، یا تنظیمات اینستاگرام تغییر پیدا کند، خود پلتفرم فورا ایمیلی را به شما ارسال می‌کند. البته ایمیل‌های ارسالی نباید به پوشه هرزنامه شما بروند. اگر ایمیلی به پوشه هرزنامه شما منتقل شود، به این معنی است که از سمت افراد دارای صلاحیت ارسال نشده.

با این حال، همیشه مطمئن باشید هر ایمیلی که از اینستاگرام دریافت می‌کنید، واقعی است. به یاد داشته باشید که اینستاگرام هرگز از شما نمی‌خواهد وارد حساب کاربری خود شوید یا جزئیات ورود را ارسال نمایید. بنابراین اگر ایمیلی با این مضامین دریافت نمودید، به سادگی آن را نادیده گرفته و حذف کنید.

۶- مراقب لینک‌های ارسالی در بخش دایرکت‌ها باشید

امروزه هکرها برای دستیابی به اطلاعات افراد لینکی را در بخش دایرکت و یا دیگر پلتفرم‌ها به خصوص واتساپ ارسال می‌کنند که اسپم هستند. در واقع این لینک‌ها اطلاعات حیاتی شما مثل رمز عبور و … را ذخیره کرده و به پایگاه داده تعیین شده ارسال می‌کنند.

هکرها معمولا از نمایه و اطلاعات افراد شاخص مثل سلبریتی‌ها و حتی خود اینستاگرام استفاده می‌کنند تا بتوانند افراد مختلف را به دام بیندازند. در وهله اول نباید روی لینک‌ها کلیک کنید، بعد حتما آن‌ها را به اینستاگرام گزارش دهید و در آخر بلاک‌شان کنید تا دیگر پیامی ارسال نکنند.

برای گزارش چنین صفحاتی کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به پیج حسابی که لینک مخرب ارسال کرده، وارد شوید
 2. روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید
 3. گزینه گزارش را انتخاب کنید تا وارد صفحه گزارش دهی شوید
 4. در این مرحله اینستاگرام از شما می‌پرسد که چرا حساب کاربری را ریپورت می‌کنید. مناسب‌ترین گزینه را برای ادامه انتخاب نمایید
 5. در انتها اینستاگرام از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید حساب را مسدود کنید؟ برای مسدود کردن پیج، گزینه Block را انتخاب نمایید
مهم‌ترین نکات اعلام شده از سمت خود اینستاگرام جهت بالا بردن امنیت حساب‌ها

مهم‌ترین نکات اعلام شده از سمت خود اینستاگرام جهت بالا بردن امنیت حساب‌ها

پلتفرم اینستاگرام در حالت کلی امنیت بسیار بالایی دارد و لازم نیست که نگران هک شدن پیج‌تان باشید. اکثر مشکلاتی که با نام هک برای پیج‌ها به وجود می‌آید، در واقع به نشت اطلاعات حیاتی مثل ایمیل و رمز عبور مربوط می‌شود که معمولا نیز در پی بی احتیاطی خود کاربران چنین اتفاقاتی رقم می‌خورد.

در هر حالت برای این که بتوانید امنیت اینستاگرام خود را بالا ببرید، کافی است که به این چند نکته توجه داشته باشید:

 • یک رمز عبور قوی برای پیج اینستاگرامی‌تان تعیین کنید. در رمز عبور خود حتما از کاراکترهایی مثل !$@% استفاده کنید و ترجیحا هیچ کاراکتری در رمز عبور تکراری نباشد.
 • به صورت دوره‌ای رمز عبور خود را تغییر دهید، به خصوص زمانی که ایمیلی از سمت اینستاگرام دریافت کردید که از شما چنین درخواستی می‌کند. اینستاگرام معمولا به صورت دوره‌ای اطلاعات به سرقت رفته از سایر کمپانی‌ها را بررسی می‌کند تا بتواند امنیت کاربران خود را افزایش دهد.
 • حتما احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید.
 • اطمینان پیدا کنید که ایمیل حساب اینستاگرامی‌تان امن باشد.
 • هرگز رمز عبور خود را به کسی که نمی‌شناسید و اعتماد ندارید، ندهید.
 • ایمیل و شماره تلفن خود را در بخش نمایه حساب‌تان مخفی کنید تا هر کسی نتواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد.
 • اگر برنامه‌های شخص ثالث استفاده می‌کنید، از امنیت و قابل اطمینان بودن آن مطمئن شوید.

به انتهای مقاله‌ی “۶ روش تضمینی برای بالا بردن امنیت پیج‌های اینستاگرامی” رسیدیم. همان طور که ملاحظه کردید، برای بالا بردن امنیت اینستاگرام لازم نیست که هزینه خاصی بکنید و پیج خود را در اختیار برخی از افراد و شرکت‌ها قرار دهید.

اینستاگرام پلتفرمی بسیار امن است. اگر نگران این هستید که فردی به حساب اینستاگرامی شما دسترسی پیدا کند، یا حس می‌کنید که فعالیت‌های مشکوکی در پیج‌تان صورت می‌گیرد، خیلی راحت می‌توانید با نکاتی که گفته شد، امنیت پیج اینستاگرام خود را ارتقا دهید. برای حفظ امنیت اینستاگرام لازم است که حتما نکات گفته شده را رعایت کنید تا بعدا به مشکل بر نخورید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

خدمات تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

خدمات تبلیغ در تلگرام

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه