آموزش ساخت کانال تلگرام در ۵ مرحله؛ به همراه برخی نکات مهم که باید بدانید

فهرست مطالب

گاو بنفش: تعداد کاربران تلگرام در سال جاری از ۷۰۰ میلیون کاربر عبور کرد و این پیامرسان در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین و بزرگ‌ترین پلتفرم‌ها در فضای سوشال مدیا محسوب می‌شود. در تلگرام می‌توانید علاوه بر گروه، کانال‌هایی ایجاد کرده و برای مخاطبانی که دارید، محتوا تولید کنید. اما آیا می‌دانید که برای ایجاد کانال تلگرام باید چه مراحلی را پشت سر بگذارید؟ در ادامه به آموزش ساخت کانال تلگرام پرداخته و نکات مهمی که باید در این رابطه بدانید را خدمتتان بیان خواهیم کرد.

ساخت کانال تلگرام

ساخت کانال تلگرام

تلگرام ابزار قدرتمندی است که امکان تبادل (ارسال و دریافت) انواع پیام، ایجاد و مدیریت کانال، راه اندازی ربات‌های مختلف برای مدیریت چت‌ها و بسیاری موارد دیگر را فراهم می‌کند. قبل از این که به آموزش مرحله به مرحله و گام به گام ساخت کانال تلگرام بپردازید، باید بدانید که اصلا کانال تلگرام (Telegram Channel) چیست؟ و چه تفاوتی با گروه دارد؟

درخواست مشاوره

کانال‌ها ابزار و روشی برای پخش پیام‌های عمومی به مخاطبان در تعداد بالا هستند. کانال در واقع یک بستر برای ارسال محتوا و ارتباط با مخاطبان که در آن تنها فرد یا افراد مشخصی (ادمین‌ها) قادر هستند که پیام ارسال کنند. بر خلاف گروه‌های تلگرامی، امکان چت دنبال کنندگان و اعضا به صورت مستقیم با هم وجود ندارد و چنانچه ادمین بستری را فراهم آورد، کاربران می‌توانند با هم چت کنند.

در واقع یک کانال تلگرامی می‌تواند بی نهایت عضو داشته باشد و محتوایی که شما ارسال می‌کنید را تماشا کنند. هنگامی که در کانال محتوایی منتشر می‌شود، نام کانال به عنوان امضا روی پیام قرار خواهد گرفت و اگر مخاطبان آن را با دیگران به اشتراک بگذارند، اسم کانال شما نیز نمایش داده شده و در صورت کلیک روی آن، وارد کانال خواهند شد.

با این که کانال تلگرامی چیست؟ آشنا شدید. حال بپردازیم به آموزش ساخت کانال تلگرام و نکاتی که باید در این رابطه بدانید.

آموزش ویدیویی ساخت کانال تلگرام (Telegram Channel)

در زیر به صورت ویدیویی آموزش داده‌ایم که چطور کانال تلگرامی اصولی و درست ایجاد کنید.

آموزش ساخت کانال تلگرام (Telegram Channel)

همان طور که می‌دانید، کانال های تلگرامی می‌توانند برای اهداف مختلفی ایجاد شوند. در هر حالت، برای ساخت یک کانال در تلگرام بایستی مسیر معین و واحدی طی شود. لازم به ذکر است که کلیه این مراحل در تمام سیستم عامل‌ها (اندروید، ios، مک، ویندوز و لینوکس) یکسان بوده و هیچ تفاوتی با هم ندارند.

مراحلی که برای ایجاد کانال تلگرام باید طی کنید، عبارتند از:

۱- کلیک روی منو همبرگری (دسکتاپ) / علامت قلم (موبایل)

بعد از کلیک روی این بخش‌ها گزینه‌ای تحت عنوان New Channel (کانال تازه) مشاهده خواهید کرد. کافی است که روی آن کلیک کنید.

آموزش ساخت کانال تلگرام (Telegram Channel)

۲- انتخاب نام، دیسکریپشن و عکس پروفایل

در مرحله بعد باید برای کانال خود نام و یک دیسکریپشن (مشابه بیو در اینستاگرام) انتخاب کنید. با کلیک روی علامت دوربین نیز می‌توانید تصویری برای کانال‌تان تعیین نمایید.

آموزش ساخت کانال تلگرام (Telegram Channel)
  • نام کانال و بیو شما نباید بیشتر از ۲۵۵ کاراکتر باشد.

۳- انتخاب نوع کانال تلگرام (خصوصی یا عمومی)

در این مرحله بایستی تعیین کنید که می‌خواهید کانال شما خصوصی باشد یا عمومی؟ در این مرحله باید به این دو نکته توجه داشته باشید:

  • کانال خصوصی:

این نوع کانال فقط برای مشترکینی در دسترس است که ادمین تایید کند و اگر اسم کانال در نوار جست و جوی تلگرام سرچ شود، نمایش داده نخواهد شد. کانال‌های خصوصی یک لینک اختصاصی دارند که در حین ایجاد کانال توسط خود تلگرام ساخته می‌شود.

انتخاب نوع کانال تلگرام (خصوصی یا عمومی)

این نوع کانال‌ها مخصوص تیم‌ها و شرکت‌هایی هستند که قصد دارند برنامه روزانه خود را در تلگرام منتشر کنند، یادداشت شخصی بنویسند و … البته هر لحظه که خواستید می‌توانید کانال خصوصی تلگرامی‌تان را عمومی کنید.

  • کانال عمومی:

این نوع کانال تلگرامی نیز برای همه کاربران فعال در تلگرام قابل دسترس بوده و می‌توانند با جست و جوی آن وارد کانال شده و محتواهای موجود را مشاهده کنند. در این نوع کانال با به اشتراک گذاری محتواها کاربران می‌توانند روی اسم کانال شما کلیک کرده و وارد آن شوند، در حالی که در نوع خصوصی این امکان میسر نیست. هر کاربری نیز می‌تواند تنها ۱۰ کانال عمومی راه‌اندازی کند.

انتخاب نوع کانال تلگرام (خصوصی یا عمومی)

در کانال عمومی، باید لینک کانال‌تان را هم تعیین کنید. این امکان برای بسیاری از تیم‌ها و شرکت‌ها کاربردی است، چرا که می‌توانند نام تجاری یا آدرس وب سایتشان را به عنوان لینک کانال تعریف نمایند. البته به شرطی که قبلا توسط سایر کانال‌ها استفاده نشده باشد.

۴- اضافه کردن کاربر به کانال

در این مرحله از ساخت کانال تلگرام، می‌توانید مخاطبان خود را وارد کانال کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که می‌توانید تنها ۲۰۰ نفر از مخاطبان‌تان را به عضویت کانال در بیاورید.

انتخاب نوع کانال تلگرام (خصوصی یا عمومی)

البته می‌توانید از این مرحله نیز گذر کرده و هیچ مخاطبی را وارد کانال‌تان نکنید.

۵- ساخته شدن کانال تلگرام

بعد از طی کردن این ۴ مرحله، کانال تلگرامی شما ایجاد خواهد شد. حال می‌توانید برخی تنظیمات را روی کانال اعمال نمایید. مثلا:

  • ادمین تعیین کنید (هر کانال می‌تواند نهایت ۵۰ مدیر داشته باشد)
  • ربات‌های مختلف را وارد کانال‌تان کنید
  • محتوای متنی، ویدیویی و … منتشر کنید (تا ۲ روز بعد از انتشار محتوا، امکان ادیت آن وجود دارد)
  • کانال‌تان را خصوصی یا عمومی کنید
  • برخی دسترسی‌ها برای ادمین‌ها و … تعریف کنید
  • اعضا را از گروه اخراج کنید
  • انتشار پست‌ها را زمانبندی کنید

در ادامه می‌توانید این مطالب را نیز بخوانید:

پرسونا چیست؟ بهترین روش تعیین پرسونای مخاطب

سوالات مهم در رابطه با ساخت کانال در تلگرام

۱- تفاوت کانال تلگرام و گروه در چیست؟

هم کانال‌ها و هم گروه‌های تلگرام راهی برای ارسال پیام‌ها به کاربران در یک زمان مشخص هستند. با این حال تفاوت‌هایی هم با هم دارند، مثلا در کانال امکان گفت و گوی اعضا با هم وجود ندارد. کانال تلگرام بیشتر جنبه بیزنسی و رسمی دارد، در حالی گروه خودمانی و جوی صمیمی دارد.

۲- چند ممبر می‌توان به کانال تلگرام اضافه کرد؟

در حال حاضر، تلگرام به شما این امکان را می‌دهد که تا ۲۰۰ هزار عضو را یکجا به کانال خود اضافه کنید.

۳- چگونه لینک کانال تلگرام را ایجاد کنیم؟

برای این امر لازم است که در زمان ساخت کانال تلگرام برخی اقدامات را انجام دهید. در ضمن این قابلیت فقط برای کانال‌هایی که عمومی هستند، در دسترس است.

۴- چگونه کانال های تلگرام را پیدا کنیم؟

اگر کانالی عمومی باشد، می‌توانید نام آن را در کادر جست و جوی تلگرام سرچ کرده و پیدا کنید. با سرچ برخی عناوین و موضوعات نیز تلگرام کانال‌هایی را به شما پیشنهاد خواهد داد.

۵- چگونه شخصی را در کانال تلگرام مدیر کنیم؟

برای تعیین مدیر در کانال، کافی است که به بخش تنظیمات کانال مراجعه کرده و کاربر مد نظر خود را انتخاب نمایید. سپس بایستی دسترسی‌هایی که می‌تواند داشته باشد را تعیین کنید تا محتوا و … را مدیریت کند.

۶- آیا می‌توانم گروه تلگرام را به کانال تلگرام تبدیل کنم؟

گروه را نمی‌توان به کانال تبدیل کرد. با این حال، می‌توانید یک کانال ایجاد کرده و لینک ورود به آن را در گروه قرار دهید تا مخاطبان علاقه‌مند بتوانند به آن وارد شوند.

۷- مزیت کانال تلگرام در چیست؟

کانال تلگرام بیشتر جنبه بیزنسی و رسمی دارد و می‌توان از آن برای برند سازی، فروش، ارائه خدمات مختلف و افزایش آگاهی کاربران از برند استفاده کرد.

یکی از مزایای اصلی کانال های تلگرام، این است که می‌توانید به تعداد نا محدود عضو داشته باشید تا خود را به مخاطبان بیشتری معرفی کنید.

۸- چرا گزینه ساخت کانال تلگرام نمیاد؟

یکی از دلایل اصلی این مشکل، اسپم شدن است. اگر قوانین تلگرام را رعایت نکنید، به احتمال خیلی زیاد اسپم خواهید شد. برای حل مشکل کافی است که با بخش پشتیبانی تلگرام SpamBot تماس بگیرید.

۹- چگونه در نسخه جدید تلگرام کانال بسازیم؟

طریقه ساخت کانال در نسخه جدید تلگرام در بخش‌های بالا به صورت کامل معرفی شده و تفاوت چندانی با دیگر نسخه‌ها ندارد.

در ادامه می‌توانید این مطالب را نیز بخوانید:

بهترین جایگزین اینستاگرام کدام اپلیکیشن است؟

تلگرام یک پلتفرم پیشرو برای ایجاد و گسترش ارتباط مخاطبان با یک برند و تولید کننده‌های محتوا است. برای این امر می‌توانید یک کانال تلگرامی (Telegram Channel) ایجاد کنید. تلگرام ابزارهای قدرتمندی برای ایجاد، مدیریت و انتشار محتوا در کانال‌ها ایجاد کرده که به عنوان یک مدیر و ادمین خواهید توانست به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

به انتهای مقاله‌ی “آموزش ساخت کانال تلگرام در ۵ مرحله” رسیدیم. همان طور که مشاهده کردید، در مدت زمان بسیار کوتاهی خواهید توانست یک کانال تلگرام ایجاد کنید. در ایجاد کانال تلگرام نیز بایستی به برخی نکات توجه داشته باشید که خدمتتان بیان شد.

اگر در تلگرام کانال محتوایی یا بیزنسی دارید و می‌خواهید کاربران بیشتری را جذب کنید، همین حالا می‌توانید روی آژانس تبلیغات گاو بنفش حساب ویژه‌ای باز نمایید. همان طور که می‌دانید، استانداردهای تبلیغات و پروموشن دگرگون شده و سلایق بسیار تغییر یافته است. ما نیز در گاو بنفش رفتار مخاطبان را دوباره تحلیل کرده‌ایم تا بتوانیم با استفاده تبلیغات، بیشترین کاربران را جذب کانال تلگرامی شما کنیم. برای دریافت مشاوره در این زمینه می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

درخواست مشاوره رایگان تبلیغات در اینستاگرام و تلگرام

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه