پرسونا چیست؟ بهترین روش تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام

گاو بنفش: داشتن دانش و اطلاعات عمیق در مورد مخاطبان پیج اینستاگرام، بخش مهمی از یک استراتژی بازاریابی موفق است. تا زمانی که ندانید چه چیزهایی باعث جذابیت و ایجاد انگیزه در فالوورهای شما می‌شود، نمی‌توانید تولید محتوای جذابی هم داشته باشید. بنابراین مهم است که از شیوه‌ای استفاده نمایید تا: ۱- شناخت خود نسبت به دنبال کنندگانتان را بالا ببرید ۲- افرادی را جذب کنید که واقعا همسو با اهداف و نوع فعالیت شما باشند. اینجاست که پای تعیین پرسونا به میان کشیده می‌شود. ۲۴ درصد از شرکت‌ها و کسب و کارها با ایجاد پرسونا توانسته‌اند میزان فروش خود را افزایش دهند. در ادامه قصد داریم به صورت مفصل بیان کنیم که پرسونا چیست؟ و شما را با بهترین روش تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام آشنا کنیم.

پرسونا چیست؟

پرسونا چیست؟

اگر کسب و کار اینستاگرامی دارید، احتمالا تا به حال چندین و چند بار نام پرسونا برند، پرسونا مشتری، پرسونا خریدار و امثالهم را از افراد مختلف به ویژه دیجیتال مارکترها و کارشناسان فروش شنیده‌اید، اما اطلاعات دقیقی در رابطه با این که اصلا پرسونا چیست؟ ندارید.

تعاریف گوناگونی در رابطه با تعریف پرسونا وجود دارد، اما همه آن‌ها در حالت کلی در این تعریف اتفاق نظر دارند:

پرسونا یک تصویر ذهنی و گاها واقعی از یک فرد یا گروهی است که ویژگی‌های مشابه و یکسانی دارند و می‌توانند کاربر هدف، خریدار، مصرف کننده و یا دنبال کننده‌ی ایده‌آل ما باشند. به نوعی دیگر پرسونا الگویی است که نشان دهنده اهداف و نیازهای گروه بزرگ‌تری از کاربران است که ویژگی‌ها، ترجیحات، داشته‌ها، خواسته‌ها و الگوهای فکری و رفتاری مخاطب یا مشتری فرضی را مشخص می‌کند.

طراحان، مارکترها، فروشندگان و مدیران کسب و کارها معمولاً الگوهای پرسونای کاربر را ایجاد می‌کنند که شامل جزئیات فرضی فردی به نام مصرف کننده و خریدار هستند.

مهم ترین فواید تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام

همیشه به این نکته توجه داشته باشید: تعداد فالوورهای اینستاگرام زمان ارزش بیشتری پیدا می‌کند که بتوانید آن‌ها را به مشتریان و مصرف کنندگان خود تبدیل کنید!

تقریباً یک میلیارد کاربر فعال ماهانه در اینستاگرام وجود دارد. از این بین تعداد محدودی کاربر شما خواهند بود. اگر بتوانید از این تعداد، فالوورهایی را جذب کنید که پتانسیل تبدیل شدن به مشتری شما را داشته باشند، سود زیادی برای شما خواهد داشت. به همین دلیل پیدا کردن، دستیابی و جذب مخاطبان هدف در اینستاگرام بسیار مهم است.

فواید اصلی تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام را می‌توان در این موارد خلاصه کرد:

 • تولید محتوای بهتر و اصولی‌تر
 • استفاده مناسب‌تر از بودجه تبلیغاتی
 • افزایش فروش و نرخ تبدیل دنبال کننده به مشتری
 • معرفی بهتر محصولات و خدمات به افراد بیشتر
 • متمایز شدن از رقبا

در ادامه می‌توانید این مقاله را نیز بخوانید:

۶ مرحله برای داشتن یک کمپین اینستاگرامی عالی

روش و مراحل تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام

روش و مراحل تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام

برای این که بتوانید یک پرسونای مخاطب در اینستاگرام ایجاد کنید، نیاز است که مراحلی را پشت سر بگذارید. در ادامه مراحل و شیوه تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام را بیان خواهیم کرد.

مرحله اول: اطلاعات شخصیت‌های مد نظرتان را ترسیم کنید

برای شروع کار، باید داده‌های جمعیتی اولیه پرسونای خود را فهرست کنید. می‌توانید از دادن یک نام تخیلی به شخصیت فرضی خود شروع نمایید. سپس باید پروفایلی از این شخصیت را بسازید. مثلا:

 • سن آن‌ها چقدر است؟
 • جایی که زندگی می‌کنند
 • کاری که انجام می‌دهند
 • مجرد، متاهل و یا حتی مطلقه هستند یا خیر؟!
 • متوسط درآمد آن‌ها چقدر است؟
 • و هر گونه ویژگی تعیین کننده سبک زندگی (مانند کاری که در اوقات فراغت خود انجام می‌دهند، سرگرمی‌ها و غیره)

مرحله دوم: چالش‌های پیش روی شخصیت خود را شناسایی کنید

اکنون، باید ارزیابی کنید که شخصیت مخاطب شما با چه موانعی روبرو است. با مشخص کردن این موانع و چالش‌ها می‌توانید راه‌هایی را هم پیدا کنید تا محصولات و خدمات خود را بهتر به دست کاربران برسانید.

برای شناسایی این چالش‌ها، می‌توانید پرسشنامه‌ای تعیین کنید و یا از آمار و دیتاهایی که مراجع معتبر منتشر می‌کنند؛ استفاده نمایید.

مرحله سوم: اهداف و آرزوهای شخصیت خود را مشخص کنید

اکنون زمان آن است که بفهمید مخاطبان شما می‌خواهند به چه اهدافی دست یابند. این مرحله به شما کمک می‌کند ویژگی‌ها و مزایای محصول برند خود را با نیازها و آرزوهای مخاطبان خود مطابقت دهید.

مرحله چهارم: پرسونای مخاطب خود را نهایی کنید

در آخرین مرحله از مراحل تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام، باید پرسونای مخاطبان خود را نهایی کنید. برای این کار تنها باید همه این اطلاعات را با هم جمع کنید تا شخصیت مخاطب خود را به صورت عملی توصیف نمایید. در این مرحله هر چه جمع آوری دیتاها دقیق و واقعی‌تر باشد، بهتر خواهید توانست نیازهای مخاطبان را شناسایی کرده و به آن دسته از مخاطبان ایده آل‌تان در اینستاگرام برسید.

در ادامه می‌توانید این مقاله را نیز بخوانید:

آموزش تولید محتوای اینستاگرام

ساده ترین روش تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام

همان طور که احتمالا شما هم متوجه شدید، تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام معمولا امری هزینه‌بر و زمان‌بر است و دانش کافی می‌طلبد تا بتوان این اطلاعات جمع آوری شده را تحلیل و بررسی کرد. خوشبختانه خود اینستاگرام در چند سال اخیر امکانی را فراهم کرده تا همه افرادی که پیج کاری و عمومی دارند، بتوانند در کمترین زمان ممکن، مخاطبان خود را بشناسند و از این طریق یک پرسونای نسبتا جامع و مختصر تعیین کنند.

این امکان مربوط به تب Insights پیج اینستاگرامتان می‌شود. برای دسترسی به این موضوع لازم است که:

 1. پیج تان حالت عمومی داشته باشد
 2. نوع پیج‌تان را هم به کاری تبدیل کرده باشید

بعد از انجام این کار، می‌توانید از بخش پروفایل، منوی اینسایت را مشاهده کنید. برای تعیین پرسونای پیج‌تان از طریق اپلیکیشن اینستاگرام کافی است:

 • به تب Insights بروید
 • در تب مخاطبان، روی Total Followers ضربه بزنید
 • محدوده داده را به “۳۰ روز گذشته” تغییر دهید و روی Update ضربه بزنید

وارد این بخش که شوید، با منوهای مختلفی مواجه خواهید شد که هر یک به نوعی اطلاعات خاصی از دنبال کنندگانتان را نشان می‌دهند. به عنوان مثال:

 1. می‌توانید مشاهده کنید که مخاطبان شما از چه کشورها و شهرهایی هستند؟
 2. در چه محدوده سنی قرار دارند؟
 3. جنسیتشان چیست؟ مرد هستند یا زن؟
 4. چه زمان‌هایی بیشترین میزان فعالیت را داشته‌اند؟
 5. چه ساعاتی تعداد بیشتری از کاربرانتان آنلاین بودند؟
 6. و برخی موارد دیگر

با تجزیه و تحلیل هر کدام از این دیتاها می‌توانید پرسونای مخاطب خود را درآورید تا بر اساس آن، تولید محتوا کنید، محتواهایتان را در زمان مناسب‌تری منتشر نمایید و …

البته می‌توانید از یک قابلیت مهم اینستاگرام هم استفاده کنید تا اطلاعات بیشتری از مخاطبانتان بدست آورید و آن بخش سوال و جواب استوری‌ها است. شما می‌توانید با داستان سرایی، سوالاتی را از کاربرانتان بپرسید که به آن‌ها نیاز دارید. البته به این مورد نیز توجه کنید که در این روش نباید انتظار مشارکت کلی همه کاربران و دنبال کنندگان‌تان را داشته باشید.

از طرفی نیز در برخی موارد نمی‌توان دیتای درست و دقیقی به دست آورد، چرا که فرد ممکن است برای پاسخ به برخی سوالات، مواردی را در نظر بگیرد و نظر واقعی خود را بیان نکند.

چرا وجود پرسونای مخاطب در اینستاگرام برای کسب و کارها و سایر پیج‌ها مهم است؟

چرا وجود پرسونای مخاطب در اینستاگرام برای کسب و کارها و سایر پیج‌ها مهم است؟

با اصلی‌ترین فواید پرسونای مخاطب و روش‌های ساخت آن به صورت کامل آشنا شدید. حال شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که =چرا وجود پرسونای مخاطب در اینستاگرام برای کسب و کارها و سایر پیج‌های اینستاگرامی مهم است؟ در پاسخ به این سوال می‌توان چنین گفت:

 • شناخت کلی مخاطبان و مصرف کنندگان

هر کسب و کار اینستاگرامی به دنبال این است که با دیدگاه و شخصیت دنبال کنندگان در انتخاب یک محصول و استفاده از آن آشنایی داشته باشد.

 • آشنایی با اهداف مخاطبان و مصرف کنندگان

پرسونا به شما کمک می‌کند تا بتوانید درک کنید که محصول و یا خدمت شما چگونه در زندگی مخاطبان و دنبال کنندگان شما مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ اصلا به چه دلیلی آن را می‌خرند و قصد دارند کدام یک از مشکلات خود را با آن حل کنند؟

 • شناخت موانع پیش رو جهت دستیابی افراد به محصول و خدمت شما

اکنون که می‌دانید کاربران و مشتریان شما چه کسانی هستند و تلاش می‌کنند تا به چه هدفی دست یابند! یک مورد دیگر وجود دارد که باید بدانید: چه چیزی مانع از خرید محصول شما یا استفاده بیشتر، بهتر و ماهرانه‌تر از آن می‌شود؟

با استفاده از پرسونای مخاطب می‌توانید به راحتی تا حد زیادی از این موارد آگاهی پیدا کنید و موانع موجود را برطرف نمایید.

در ادامه می‌توانید این مقاله را نیز بخوانید:

♦  تقویم محتوا اینستاگرام چیست و چگونه می‌توان آن را درست کرد؟

پرسونای مخاطبان رقبایتان را هم تعیین کنید!

یکی از نکاتی که کسب و کارهای زیادی از آن غافل می‌شوند و فکر می‌کنند که هیچ نفعی برایشان ندارد، تعیین پرسونای مخاطبان رقبا در اینستاگرام است. توجه داشته باشید، این احتمال وجود دارد، کاربرانی که با رقبای شما در اینستاگرام درگیر هستند به محصولات و خدماتی که شما می‌فروشید نیز علاقه‌مند شوند.

پس اگر به فکر فروش بیشتر و جذب فالوور جدید و وفادار هستید، پرسونای رقبایتان را هم تعیین کنید. برای این کار کافی است که به موارد زیر توجه کنید:

 • اکثر فالوورهای آن‌ها مرد هستند یا زن؟
 • این فالوورها کجا هستند؟
 • چه نوع کاربرانی رقبای شما را دنبال می‌کنند؟
 • این فالوورها چقدر با حساب رقیب شما درگیر هستند؟

چون دسترسی به این اطلاعات خیلی هم ساده نیست، می‌توانید از برخی ابزارها استفاده کنید. ابزارهای زیادی وجود دارند که برای شناسایی مخاطبان رقبا می‌توانند کارآمد باشند. مثل:

 • COCO
 • Hypefury
 • HubSpot Marketing Hub
 • Salesforce Marketing Cloud
 • و …

هرچه مشتریان خود را عمیق تر بشناسید، برای کسب و کار شما بهتر است. پرسونای مخاطب به شما کمک می‌کند تا حد زیادی شناختتان نسبت به دنبال کنندگان و مخاطبان را افزایش دهید. با یک پرسونای دقیق حتی می‌توانید تا حد زیادی هزینه‌های تبلیغاتی را هم کم کنید. با این که پرسونا چیست و چه فوایدی دارد؟ آشنا شدید.

بهترین روش تعیین پرسونای مخاطب در اینستاگرام را هم خدمتتان معرفی کردیم. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید دنبال کنندگان بیشتری به خود جذب کرده و فروشتان را بالا ببرد.

منابع: skedsocialsproutsocialdelve

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین در واتسپ
مشاوره آنلاین در واتسپ
۰۹۱۹۰۰۴۴۲۸۰