کمپین در اینستاگرام چیست؟ ۶ مرحله برای ایجاد یک کمپین اینستاگرامی عالی

فهرست مطالب

گاو بنفش: اگر قصد تبلیغات در اینستاگرام را دارید، احتمالا نام کمپین تبلیغاتی را شنیده‌اید؛ اما شاید دقیقا ندانید که به چه معنی است! در این مقاله قصد داریم به این موضوعات که کمپین چیست؟ و برای داشتن یک کمپین در اینستاگرام به چه نکاتی باید توجه داشت؟ بپردازیم. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه باعث خواهد شد تا بتوانید کمپین مناسبی اجرا کرده و بازدهی بیشتری از تبلیغاتتان کسب کنید.

کمپین چیست؟

کمپین چیست؟

شاید این اولین سوالی باشد که از خودتان بپرسید! در تعریف کمپین می‌توان چنین گفت:

کمپین مجموعه‌ای از فعالیت‌های برنامه ریزی شده است که افراد در یک بازه زمانی مناسب برای دستیابی به یک هدف خاص انجام می‌دهند.

در واقع این تعریف و معنی کمپین را می‌توان به حوزه تبلیغات نیز تعمیم داد، چرا که در این عرصه نیز فعالیت‌های مختلف و در عین حال همسویی انجام می‌شود تا افراد بتوانند به هدف خود (افزایش فروش، جذب مخاطب، برندینگ) دست پیدا کنند.

اما برای راه اندازی یک کمپین اینستاگرامی چه روش‌هایی وجود دارد؟ کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام چه مزایایی دارد؟ کمپین های اینستاگرام به چند نوع تقسیم می‌شوند؟ و بسیاری دیگر از این دست موارد و نکات که در ادامه به همه‌ی آن‌ها خواهیم پرداخت.

کمپین در اینستاگرام چیست؟

معمولا محتواهای BAU که همان محتواهای روزانه و معمولی پیج‌ها هستند، بیشتر با هدف نگهداری مخاطبان، آگاه سازی مخاطبان از برند، خدمات و محصولات منتشر می‌شوند. در مقابل، کمپین اینستاگرامی مانند پست‌های BAU روزانه نیست و در یک بازه زمانی انجام می‌شود تا به یک هدف مشخص دست یافت.

همان طور که در تعریف لغوی کمپین گفتیم، به مجموعه‌ای از فعالیت‌های برنامه ریزی شده مختلف اما همسو با هم که برای رسیدن به یک هدف مشخص انجام می‌شوند، کمپین گفته می‌شود. در اینستاگرام نیز برای این که بتوانید با تبلیغات به هدف‌تان (فروش، برند سازی، افزایش فالوور) دست پیدا کنید، باید فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده‌ای را انجام دهید.

برخلاف روش تبلیغات معمول و انتشار پست‌های روزانه، نتایج کمپین‌ها قابل اندازه گیری هستند. در واقع نتیجه کمپین در اینستاگرام ملموس‌تر است و در مدت زمانی که اجرا می‌شود، می‌توان نتایج را مشاهده کرد.

مزایای کمپین تبلیغاتی اینستاگرام برای کسب و کارها:

شاید برای شما هم سوال باشد که وقتی به صورت روزانه محتوا یا تبلیغات هدفمند منتشر می‌کنیم، چه نیازی به صرف وقت و هزینه بیشتر برای تدوین برنامه کمپین تبلیغاتی است؟

در پاسخ به این سوال می‌توان چنین گفت: با این که محتوای BAU برای افزایش آگاهی از برند و جلب اعتماد مخاطبان ضروری است، اما نمی‌تواند به خوبی مخاطبان جدید جذب کند و موجب افزایش نرخ تبدیل شود! در مقابل کمپین‌های اینستاگرامی برای محقق کردن این کارها انجام می‌شوند.

در واقع می‌توان مزایای کمپین تبلیغاتی اینستاگرام برای کسب و کارها را در این موارد خلاصه کرد:

 1. کمپین های اینستاگرام باعث پیشرفت سریع و رسیدن به سمت اهداف کسب و کارها می‌شوند
 2. کمپین‌های اینستاگرام برای افزایش نرخ تبدیل پایه‌ریزی می‌شوند. کمپین‌های هدفمند و هدف محور برای افزایش فروش، بالا بردن ثبت نام‌ها یا درخواست‌ها مناسب هستند، نه فقط برای ایجاد آگاهی یا تشویق به انجام تعامل منفعلانه مانند لایک و فالو
 3. کمپین‌های اینستاگرامی موجب می‌شوند تا محتواهای BAU به افراد بیشتری نمایش داده شوند
 4. کمپین های اینستاگرام روشی مقرون به صرفه برای تأثیرگذاری بر مخاطبان و افزایش سود هستند
 5. کمپین‌های اینستاگرامی به شما این امکان را می‌دهند که مخاطبان هدف بیشتری را جذب کنید

اگر کسب و کار اینستاگرامی دارد و می‌خواهید پیج خود را به یک ماشین پردرآمد و سودآور تبدیل کنید، کمپین های اینستاگرام باید بخشی از استراتژی کلی شما باشند؛ چرا که محور مهم فروش هستند و به بازگشت سرمایه شما کمک شایانی می‌رسانند.

چگونه بفهمیم که کمپین در اینستاگرام برای کسب و کار من مناسب است؟

چگونه بفهمیم که کمپین در اینستاگرام برای کسب و کار من مناسب است؟

کمپین اینستاگرامی مانند دیگر روش‌های بازاریابی برای هر کسب و کار و پیج اینستاگرامی مناسب نیست! در واقع کسب و کارهایی که فعالیت روزانه دارند و می‌خواهند خدمات و محصولات خود را پروموت کنند، می‌توانند از کمپین اینستاگرامی استفاده کنند. اگر هم مطمئن نیستید که کمپین می‌تواند به کارتان بیاید یا نه؟! با پاسخ دادن به این سوالات، می‌توانید پاسخ این سوال خود را بیابید:

 • یک برند محصول محور یا تجارت الکترونیک هستید که می‌خواهید مخاطبان بیشتری جذب کنید؟
 • جامعه هدف جوان‌تر را هدف گیری کرده‌اید؟
 • محتوای BAU پیج‌تان نمی‌تواند کاربران را به مصرف کنندگان وفادار تبدیل کند؟
 • به دنبال متمایز کردن خود از رقیبانتان هستید؟
 • قصد دارید که تبلیغات مقرون به صرف و پر بازده داشته باشید؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، برگزاری یک کمپین اینستاگرامی می‌تواند برایتان مناسب باشد. در حالت کلی، یک کمپین برای اکثر کسب و کارها می‌تواند مفید و سودآور باشد، به شرطی که برخی نکات را رعایت کنید.

چگونه یک کمپین موفق طراحی کنیم؟

همان طور که گفتیم، برای داشتن یک کمپین مقرون به صرفه، پر بازده و مناسب نیاز است که به برخی موارد و نکات توجه کنید. هر کسب و کار و پیج اینستاگرامی باید بر اساس استراتژی و هدفی که دارد، در راه اندازی کمپین نکاتی را در نظر بگیرد.

اما در یک دید کلی، برای داشتن یک کمپین موفق باید این مراحل را دنبال کنید:

مرحله ۱: اهداف کمپین خود را تعیین کنید

هر کسب و کاری بر اساس هدفی که دارد، می‌تواند یک کمپین اینستاگرامی را اجرا کند. به صورت کلی، اهداف انواع کسب و کارها را می‌توان در این موارد خلاصه کرد:

 • آگاهی از برند
 • فروش
 • تعامل
 • رشد فالوور
 • جذب ترافیک وب سایت

اما چرا باید یک هدف برای کمپین تعیین کرد؟

اهداف موجب می‌شوند تا یک سیر مشخص و دقیق برای کمپین مشخص شود و بتوان مدیریت بهتری روی کمپین و روند آن داشت. اهدافی که برای کمپین مشخص می‌کنید، باید حتما:

 • واضح، ساده و به خوبی تعریف شده باشند
 • قابل اندازه گیری باشند
 • واقع‌بینانه باشند و بتوان به آن‌ها دست پیدا کرد

مرحله ۲: KPI برای اهداف تعیین شده مشخص کنید

با در نظر گرفتن اهداف کلی، زمان آن فرارسیده آن‌ها را دستچین کرده و KPI هر یک را تعیین کنید. منظور از KPI همان شاخص کلیدی عملکرد و مواردی است که عملکرد را به خوبی نشان می‌دهند. در تعیین KPI حتما زمان را هم در نظر داشته باشید.

اگر KPIهای تعیین شده برای اهداف رضایت بخش نبودند، می‌توانید آن‌ها را در این مرحله اصلاح کنید.

مرحله ۳: نحوه اجرا کمپین خود را به طور کامل برنامه ریزی کنید

با پشت سر گذاشتن مراحل قبلی، اکنون زمان برنامه‌ریزی است. با در نظر گرفتن اهداف، باید مراحلی که کمپین شروع و تمام شود را مشخص نمایید. معمولا برنامه ریزی جهت اجرایی کردن کمپین می‌تواند روزها و هفته‌ها زمان از شما بگیرد.

برای مثال، اگر قصد دارید با بیش از ۲۰ اینفلوئنسر جهت برگزاری کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام همکاری کنید، برنامه ریزی و انجام هماهنگی با این تعداد اینفلوئنسر به خودی خود زمان بر خواهد بود.

در مرحله سوم برگزاری یک کمپین موفق باید مشخص کنید که:

 • چه نوع محتوایی به اشتراک گذاشته خواهد شد؟
 • مسئول و تولید کننده این محتوا کیست؟
 • از چه افرادی برای ران کردن کمپین استفاده خواهید کرد؟
 • کمپین تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟
 • و …

به یاد داشته باشید که هر چه زمان و انرژی بیشتری برای مرحله برنامه ریزی کمپین صرف کنید، در رسیدن به اهداف مورد نظر قدم‌های بهتری نیز خواهید برداشت.

مرحله ۴: یک تقویم محتوایی برای کمپین ایجاد کنید

بعد از این که برنامه ریزی‌های لازم را انجام دادید، نوبت به آن می‌رسد که یک تقویم محتوایی نیز بچینید. در واقع تقویم محتوایی به عنوان یک راهنما عمل می‌کند تا نشان دهد که چه محتوایی قرار است چه زمانی منتشر شود.

در مقاله زیر به صورت کامل آموزش داده‌ایم که تقویم محتوایی چیست؟ و برای ساخت آن لازم است چه نکاتی را در نظر بگیرید:

تقویم محتوا اینستاگرام چیست و چگونه می‌توان آن را درست کرد؟

مرحله ۵: بررسی‌های لازمه را انجام دهید

وقتی ۴ مرحله قبلی به پایان رسید، باید دوباره موارد را چک و بررسی کنید. بهترین بازاریاب‌های اینستاگرامی ارزش بررسی و چک دوباره کارهای صورت گرفته در کمپین را به خوبی درک می‌کنند. در بررسی کمپین لازم است که:

 • اهداف خود را مرور کنید
 • KPIها را چک کنید
 • محتواها را از نظر کیفیت بررسی نمایید
 • جاهایی که نیاز به بهبود دارد را شناسایی و بهبود بخشید
 • و …

مرحله ۶: پیگیر نتایج باشید

بعد از این که با گذراندن مراحل قبل توانستید کمپین خود را ایجاد و راه‌اندازی کنید، نیاز است که نتایج به دست آمده را به صورت دقیق بررسی نمایید. در واقع این کار به شیوه‌های مختلفی می‌تواند صورت بگیرد؛ اما راحت‌ترین آن در نظر گرفتن KPIها و اقدامات دنبال کنندگان تازه اضافه شده و قدیمی است. ابزارهای بررسی و آنالیز نیز می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

مدت زمان اجرای یک کمپین

مدت زمان اجرای یک کمپین:

به صورت دقیق نمی‌توان زمان دقیقی برای اجرای یک کمپین مشخص کرد، دلایل زیادی نیز برای این امر وجود دارد، اما مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • سرمایه کسب و کارهای مختلف
 • اهداف مختلف و متنوع هر کسب و کار

این دو عامل باعث می‌شوند تا یک کمپین اینستاگرامی ۱ هفته به طول بینجامد یا ۱ ماه! از این رو باید اهداف خود را در نظر بگیرید و به سرمایه‌ای که کنار گذاشتید هم توجه نمایید.

انواع کمپین‌های بازاریابی:

قبل از این که کمپین بازاریابی خود در اینستاگرام را شروع کنید، باید بدانید که چه نوع کمپینی به کار شما می‌آید. در واقع کمپین‌های بازاریابی انواع مختلفی دارند و هر یک برای دستیابی به اهداف خاصی کارآمد هستند. برخی از این کمپین‌ها عبارتند از:

 • کمپین آگاهی از برند (Awareness campaign)
 • کمپین بازاریابی تیزر (Teaser campaign)
 • کمپین مسابقه‌ای (Contest campaign)
 • کمپین تعاملی (Engagement campaign)
 • کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer campaign)

همان طور که مشاهده کردید، یک کمپین موفق می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در میزان تعامل کاربران با پیج شما، فروش، برندینگ و … بگذارد. یکی از ملزومات برگزاری کمپین در اینستاگرام، داشتن تجربه و دانش کافی در حوزه تبلیغات است تا از هدر رفت وقت و سرمایه جلوگیری شود. ما در مجموعه گاو بنفش از تجربه‌ی چندین ساله‌ی خود استفاده می‌کنیم تا بهترین و پربازده‌ترین کمپین تبلیغاتی ممکن را برای شما به اجرا درآوریم.

برای این کار:

 • سناریو مناسب و مشخصی تدوین خواهد شد
 • بنرهای جذاب نیز توسط طراحان و گرافیستان مجرب مجموعه ساخته خواهد شد
 • تمامی هماهنگی‌های لازم برای انتشار محتوای تبلیغاتی در قالب کمپین نیز صورت خواهد گرفت
 • و در انتها، کمپین شما در بیش از ۵۰۰ پیج اینستاگرامی مناسب و پربازده انتشار خواهد یافت

همه‌ی این مراحل برای این امر تعیین شده‌اند تا شما بتوانید بهترین بازده را از کمپین دریافت کنید. اگر در فکر برگزاری تبلیغات گسترده و یا کمپین اینستاگرامی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما با مشاوران ما گفت و گویی داشته باشید تا با در اختیار داشتن اطلاعات کافی، بتوانید وارد مراحل اجرایی شوید.

مشاوره رایگان تبلیغات در اینستاگرام

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه