واینر یعنی چه و واینر کیست؟ تاریخچه و نکات جالب

واینر یعنی چه و واینر کیست؟ تاریخچه و نکات جالب

فهرست مطالب

اگر تا به حال در اینستاگرام، یوتیوب و … فعال داشته‌اید، حتما کلیپ‌ها و ویدیوهایی خنده دار از برخی افراد را مشاهده کرده‌اید. با همه‌گیر شدن استفاده از اینستاگرام در ایران، افراد زیادی به این سمت کشیده شدند و با تولید ویدیوهای فان و خنده دار در اینستاگرام، محبوبیت زیادی نیز پیدا کردند. به این افراد و تولید کنندگان محتوا در اینستاگرام، واینر گفته می‌شود؛ اما واینر یعنی چه و واینر کیست؟ کار واینر دقیقا چیست؟ اصلا خود واژه واینر چه معنی دارد؟ واینرها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟ در این مقاله از گاو بنفش، به همه‌ی این موارد خواهیم پرداخت و در مورد اینکه واینر با بلاگر و اینفلوئنسر چه تفاوتی دارد هم توضیح خواهیم داد.

واین (vyne) چیست؟

واین (Vyne) یک پلتفرم انتشار ویدیوهای کوتاه بود واین (به انگلیسی: Vine) یک سرویس میزبانی ویدیوی کوتاه آمریکایی بود که در آن کاربران می‌توانستند کلیپ‌های ویدیویی شش ثانیه‌ای دارای لوپ ضبط کرده و آن را به اشتراک بگذارند. این پلتفرم در سال ۲۰۱۲ توسط کمپانی X (توییتر سابق) خریداری شد و در سال ۲۰۱۷ فعالیتش متوقف شد.

لوگو vyne

واینر یعنی چه و واینر کیست؟

شبکه اجتماعی واینر در اوج فعالیت خود بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر داشت و محبوبیت بالایی داشت. در این پلتفرم کاربران به تولید و انتشار ویدیو با موضوعات مختلف می‌کردند و برخی از کاربران محبوبیت بالایی از این طریق کسب کردند. اصطلاح واینر ریشه در شبکه اجتماعی واینر دارد. امروزه به کاربران محبوب در شبکه های اجتماعی نظیر تیک توک و اینستاگرام گفته می‌شود که به تولید ویدیوهای سرگرم کننده و خنده دار مشهور هستند.

سلبریتی‌های کشورهای خارجی به خصوص آمریکا اولین نفراتی بودند که چنین ویدیوهایی را تولید و منتشر کردند. دلیل اصلی هم این بود که سلبریتی‌ها و چهره‌های مشهور خارجی تنها افرادی بودند که امکانات مناسب برای تولید چنین ویدیوهایی را داشتند.

همان طور که گفتیم، برخی از کاربران در اینستاگرام اقدام به ساخت ویدیوهای کوتاه خنده‌دار و طنز می‌کنند که در بین مردم نیز محبوبیت و طرفداران زیادی دارند که به این نوع از ویدیوها در اینستاگرام، ویدیوهای واینری گفته می‌شود و به افرادی که ویدیوهای کوتاه خنده دار و سرگرم کننده تولید می‌کنند، واینر گفته می‌شود.

البته همیشه مضمون این نوع محتواها سرگرم کننده نیست، اما اگر اکثریت ویدیوها را در نظر بگیریم، کفه ترازو به سمت ویدیوهای خنده دار و سرگرم کننده سنگینی می‌کند. واینرهای اینستاگرامی هم به صورت انفرادی و هم گروهی فعالیت می‌کنند. حتما تا به حال شما نیز چنین ویدیوهایی را در پلتفرم اینستاگرام مشاهده کرده‌اید.

واینر اینستاگرام کیست

عوامل اصلی در گرایش افراد به سمت واینر شدن

همان طور که گفتیم، قبلا تنها افرادی که امکانات بیشتری داشتند، می‌توانستند ویدیوهای کوتاه و جذاب تولید کنند، و افراد با استعداد نمی‌توانستند چنین کاری انجام دهند، اما با ظهور گوشی‌های هوشمند و دسترسی افراد به آن‌ها بازی را تغییر داد. در واقع افرادی که سودای معروف شدن و محبوبیت در سر داشتند، توانستند وارد این حوزه شوند و با تولید ویدیوهای باکیفیت و سرگرم کننده خود را به مردم بشناسانند.

از طرفی هم رفته رفته کمپانی‌ها و کسب و کارهای مختلف با مشاهده محبوبیت واینرها، کارهای تبلیغاتی خود را به این دسته از افراد واگذار کردند که به طبع باعث شد تا یک منبع درآمد خوب برای واینرها از این طریق ایجاد شود.

همین درآمد خوب و رسیدن به محبوبیت و معروفیت در زمان خیلی کوتاه، دو عاملی بودند که موجب شدند واینری در بین افراد اعتبار بیشتری پیدا کند و به این سمت روی آورند.

اصلی‌ترین دلیل محبوبیت ویدیوهای واین و واینرها در شبکه‌های اجتماعی

مضمون ویدیوهای واین، خنده و سرگرمی است. ما انسان‌ها نیز همواره به علاقه زیادی به این نوع محتواها داریم. واینرهایی هم که در زمینه ساخت محتواهای جذاب و خنده دار فعالیت می‌کردند، روز به روز لول کاری خود را بالا بردند تا ویدیوهای باکیفیت و بهتری منتشر کنند. همین موضوع نیز موجب شد تا واینرها در بین افراد طرفداران بیشتری پیدا کنند.

در حالت کلی می‌توان دلیل اصلی محبوبیت واینرها و ویدیوهای واین را در این موارد خلاصه کرد:

 • پرداختن و شوخی کردن با مسائل روز جامعه
 • خنده دار و سرگرم کننده محتوای ویدیو
 • با نمک بودن خود واینرها
 • و …

مشهورترین واینرهای اینستاگرامی ایرانی

با محبوب‌تر شدن ویدیوهای کوتاه خنده دار در بین مردم، افراد زیادی به این حوزه ورود کردند و محبوبیت زیادی نیز به دست آوردند. در حال حاضر اکثر واینرهای اینستاگرامی ایرانی، دنبال کنندگان میلیونی دارند. اما کدام واینرهای ایرانی از همه معروف‌تر هستند؟

در پاسخ به این سوال، می‌توان افراد زیادی را نام برد. مثل:

 • عرفان علیرضایی
 • محمدامین کریم‌پور
 • مجتبی شفیعی
 • حسن ریوندی
 • علی صبوری
 • محسن ایزی
 • میلاد خواه
 • حسین شاهرخ نیا
 • امیر حمداله زاده (کامیار ۶۹۶)
 • سرنا امینی
 • پریسا پور بلک
 • و …
آیا واینرها اینفلوئنسر هستند؟

تفاوت واینرها با اینفلوئنسرها چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که واینر همان اینفلوئنسر است؟ یا این که اینفلوئنسر با واینر تفاوت دارد!

در پاسخ به این سوالات باید بدانید که اینفلوئنسر به اشخاص تاثیر گذار در اینستاگرام و شبکه های اجتماعی دیگر گفته می‌شود که موجب می‌شوند تا افراد کار خاصی را انجام دهند. در مقابل واینرها معمولا با هدف سرگرم کردن و خنداندن کاربران ویدیو تولید می‌کنند؛ حال این ویدیو هم می‌تواند افراد را تحت تاثیر قرار دهد و هم نه! از این رو می‌توان چنین گفت:

واینرهایی که می‌توانند با تولید ویدیوهایی، علاوه بر سرگرم کردن مردم، آن‌ها را هم تحت تاثیر خود قرار دهند، به عنوان اینفلوئنسر نیز می‌توان از آن‌ها یاد کرد. در واقع واینرها را می‌توان به عنوان یکی از زیر شاخه‌های حوزه اینفلوئنسری محسوب کرد.

واینرها چگونه کسب درآمد می‌کنند؟

همان طور که می‌دانید، معروفیت خود می‌تواند پول زیادی هم به ارمغان بیاورد. اکثر درآمد واینرهای اینستاگرامی در ایران، بیشتر به تبلیغات اینستاگرامی برندهای مختلف محدود می‌شود. در واقع کمپانی‌ها و برندها به واینرها مبلغی را پرداخت می‌کنند تا محصول و خدماتشان را تبلیغ کنند.

در خارج از کشور، جدای از این روش، واینرها از خود پلتفرم‌ها هم درآمد دارند. به عنوان مثال واینرهای محبوب خارجی در شبکه‌های دیگری مثل یوتیوب، فیس بوک و … فعال هستند و بابت تولید محتوایی که انجام می‌دهند، درآمد هم کسب می‌کنند.

درآمد واینرها هم یکسان نیست و به تعداد فالوور، نرخ انگیجمنت پیج و نوع تبلیغاتشان بستگی دارد. اگر قصد تبلیغات در اینستاگرام را دارید، می‌توانید از تبلیغات واینری نیز استفاده کنید. برای سفارش تبلیغ به واینرها، باید به صورت مستقیم با آن‌ها یا مدیر برنامه‌هایشان در ارتباط باشید.

جمع بندی

در این مقاله درباره مفهوم کلمه واینر توضیح دادیم، تاریخچه آنرا گفتیم و درباره تفاوت های واینر با بلاگر و اینفلوئنسر توضیح دادیم. واینرها یک گزینه خوب برای معرفی برند شما در قالب یک ویدیوی سرگرم کننده یا طنز هستند و بسیاری از برندهای بزرگ از این روش برای تبلیغ محصولات و خدماتشان استفاده می‌کنند.

اما کدام واینر برای انجام تبلیغات شما بهترین گزینه است؟ اصلا محتوای تبلیغاتی‌تان را چگونه باید تحویل این افراد دهید تا شما را تبلیغ کنند؟ هزینه تبلیغات واینری چقدر است؟ ما در آژانس تبلیغاتی گاو بنفش به شما کمک می‌کنیم تا این موارد مشکلات را حل کنید. در صورت نیاز به مشاوره درباره تبلیغات واینری و اینستاگرامی می‌توانید از خدمات گاو بنفش استفاده کنید.

آژانس تبلیغاتی ما با بسیاری از واینرهای محبوب و معروف همکاری دارد. به شما کمک می‌کنیم تا بهترین متن و محتوای تبلیغاتی را آماده کرده و به این افراد ارسال کنید. ناگفته نماند که تبلیغات شما به واینرهایی ارسال خواهد شد که بازدهی بالایی دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

خدمات تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

خدمات تبلیغ در تلگرام

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه