ریلز اینستاگرام چیست و چگونه می‌توان آن را فعال کرد؟

فهرست مطالب

یکی از قابلیت‌های جدیدی که در سال ۲۰۱۹ توسط اینستاگرام معرفی و در حال حاضر به صورت عمومی منتشر شده است، ریلز (Instagram Reels) نام دارد. این قابلیت جدید با هدف ایجاد محتوای سرگرم کننده و مخاطب پسند برای رقابت با ویدیوهای تیک تاک راه اندازی شد؛ اما آیا می‌دانید که ریلز اینستاگرام چیست؟ اصلا چه تفاوتی با قالب ویدیویی معمول اینستاگرام دارد؟ و این که چطور می‌توان ریلز را فعال کرد؟ تا انتها با گاو بنفش همراه باشید تا به صورت کامل شما را با این قالب محتوایی جدید و جالب آشنا کنیم.

ریلز اینستاگرام چیست؟

ریلز اینستاگرام چیست؟

ریلز (Reels) یک قالب و فرمت ویدیویی است که در سال ۲۰۱۹ توسط اینستاگرام منتشر شد و به صورت آزمایشی در اختیار برخی از پیج‌ها و کاربران اینستاگرام قرار گرفت. این قالب ویدیویی با هدف تولید ویدیوهای کوتاه و سرگرم کننده در اینستاگرام معرفی شده است.

ریلز اینستاگرام مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته و خود این پلتفرم نیز بهای زیادی به آن می‌دهد، به طوری که در بخش Explore می‌توانید چنین ویدیوهایی را به وفور مشاهده کنید. در حال حاضر ریلزها هم بازخورد بهتری در اینستاگرام دارند، هم این که کاربران نسل Z نیز نسبت به آن‌ها حس مثبتی پیدا کرده‌اند.

اگر در فکر ایجاد پستی هستید که وایرال شود و بتوانید از طریق آن مخاطبان جدیدی پیدا کنید، حتما ویدیوهایی به شکل ریلز منتشر نمایید. ریلز در Explore اینستاگرام به هر پیج و کسب و کاری این شانس را می‌دهد که در پلتفرم بزرگ اینستاگرام مخاطبان جدید و بیشتری به دست آورد.

امکانات موجود در ریلز اینستاگرام (Instagram Reels)

در این فرمت ویدیویی، کاربران می‎توانند با استفاده امکانات قرار داده شده، فیلتر و افکت ویدیویی، جلوه‌های صوتی و غیره را روی ویدیوهای خود قرار داده و محتوایی جالب تولید کنند. ویدیوهای ساخته شده به صورت ریلز در بخش اختصاصی خود نمایش داده خواهند شد. البته می‌توانید این نوع ویدیوها را به بخش Home پیج‌تان نیز فراخوانی کنید.

امکاناتی که با مراجعه به بخش ریلز اینستاگرام در دسترس شما خواهد بود، عبارتند از:

امکانات موجود در ریلز اینستاگرام (Instagram Reels)

۱- آهنگ (Audio)

در این بخش می‌توانید روی محتوای تولیدی‌تان آهنگ‌های مختلف قرار دهید. در این بخش آهنگ‌هایی به صورت پیش فرض تعریف شده‌اند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 • اگر در بخش گالری تلفن همراهتان نیز آهنگ به خصوصی دارید و می‌خواهید آن را روی ویدیو قرار دهید، می‌توانید از این بخش به آن دسترسی داشته باشید.

۲- افکت‌ها (Effects)

در این بخش افکت‌های گرافیکی متنوع و جالبی قرار داده شده تا ویدیوهای شما رنگ و لعاب تازه‌ای به خود بگیرند و جالب‌تر شوند. امکان جست و جوی افکت‌های مختلف در این بخش وجود دارد و می‌توانید افکت‌های متنوعی را تست کنید.

۳- بازه زمانی (Length)

در این بخش باید تعیین کنید که ریلز شما قرار است چند ثانیه باشد. در این بخش می‌توانید طول ویدیوهای ریلزی که قرار است ضبط کنید را ۱۵، ۳۰، ۶۰ و ۹۰ ثانیه تعیین کنید.

۴- سرعت پخش (Speed)

در بخش Speed ریلز اینستاگرام نیز خواهید توانست سرعت پخش ویدیو را تغییر دهید. می‌توانید سرعت ویدیو را کم (X3. یا X5.) یا بیشتر (۲X و ۳X) نمایید. اگر هم قصد ندارید که سرعت پخش ویدیو تغییر کند، بهتر است Speed را روی ۱X قرار دهید.

۵- قالب بندی ویدیو (Video Leyout)

به کمک این قابلیت می‌توانید قالب ویدیوهای خود را تغییر دهید، مثلا چندین ویدیو مختلف را به صورت عمودی یا افقی فیلمبرداری کنید.

۶- تایمر (Timer)

اگر ریلزی که فیلم برداری کرده‌اید، نیاز به ادیت دارد و لازم است که بخش‌هایی از آن حذف شود، در این بخش می‌توانید این کار را انجام داده و ثانیه‌های اضافی را حذف کنید.

در ادامه این مقاله را نیز حتما مطالعه کنید:

نکات مهم در افزایش نرخ Impression اینستاگرام

ریلز اینستاگرام چند ثانیه است؟

همان طور که می‌دانید، در اینستاگرام می‌توانید ویدیوهای بلند و مختلفی را بارگذاری کنید. اینستاگرام این قابلیت را برای همه پیج‌ها در قالب ویدیو IGTV فعال کرده است، اما هدف ریلز صرفا تولید ویدیوهای کوتاه و سرگرم کننده می‌باشد، از این رو باید ویدیوهای شما در مدت زمان کمتری داشته باشند.

هنگامی که اینستاگرام برای اولین بار از ویژگی Reels در سال ۲۰۱۹ رونمایی کرد، کاربران فقط می‌توانستند ریلزهای ۱۵ ثانیه‌ای پست کنند، اما در سال ۲۰۲۰، این امکان فراهم شد که بتوان ریلزهای ۹۰ ثانیه‌ای نیز منتشر نمود.

اگر می‌خواهید ویدیو ریلز از طریق بخش Reels اینستاگرام داخل خود این اپلیکیشن فیلم برداری نمایید، می‌توانید طول ویدیو را بین ۱ تا ۹۰ ثانیه تعیین کنید، اما اگر ویدیو از قبل آماده دارید و می‌خواهید به صورت ریلز منتشر کنید، باید طول ویدیو کمتر از ۳۰ ثانیه باشد.

پس در پاسخ به این سوال که ریلز اینستاگرام چند ثانیه است؟ می‌توان چنین گفت:

 • در صورت گرفتن ویدیو در داخل خود اینستاگرام: بین ۱ تا ۹۰ ثانیه
 • در صورت انتشار ویدیو آماده در قالب ریلز: کمتر از ۳۰ ثانیه

چطور ریلز را فعال کنیم؟

ریلز از زمانی که در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ توسط پلتفرم محبوب اینستاگرام معرفی شد، در اختیار همه پیج‌ها و کاربران قرار نداشت. معمولا کاربران مناطق آمریکا و اروپا زودتر از سایر کاربران به این امکان دسترسی داشتند. البته سایر کاربران به خصوص کاربران ایرانی نیز با برخی ترفندها می‌توانستند از این امکان بهره‌مند شوند.

یکی از این ترفندها، نصب افزونه دستیار وب اینستاگرام (INSSIST) روی مرورگر کروم بود. برای این کار باید از نسخه وب اینستاگرام استفاده می‌کردید.

در ادامه پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را نیز مطالعه کنید:

آموزش کار با اینستاگرام وب (ورود به اکانت، انتشار پست و پاسخگویی به دایرکت‌ها)

اما امروزه قابلیت ریلز اینستاگرام با همه ابزارها و امکانات در اختیار کاربران قرار دارد. اگر این قابلیت برای شما فعال نشده، حتما اینستاگرام خود را بروزرسانی کنید. اگر ویدیوهای ریلز برای شما نمایش داده می‌شود، می‌توانید وارد یکی از آن‌ها شده و روی گزینه Try It کلیک کنید تا بتوانید ویدیو ریلز بگیرید.

چطور ریلز بسازیم؟

اگر قابلیت ریلز اینستاگرام برای شما فعال شده باشد، می‌توانید از داخل خود برنامه Instagram اقدام به ساخت و انتشار ویدیو ریلز کنید. برای این امر کافی است که وارد بخش ریلز شوید. برای ورود به این بخش، ۳ روش کلی وجود دارد که عبارتند از:

 • روش اول: وارد بخش استوری اینستاگرام شده و با اسکرول کردن به سمت چپ یا راست، گزینه ریلز را پیدا و روی آن کلیک کنید
چطور ریلز بسازیم؟
 • روش دوم: اگر اینستاگرام شما بروز باشد، گزینه ریلز را در بخش Feed مشاهده خواهید کرد. کافی است روی آن کلیک کرده و سپس در بخش بالای ویدیوهای نمایش داده شده، روی آیکون دوربین کلیک کنید تا به بخش ریلز اینستاگرام هدایت شوید.
چطور ریلز بسازیم؟
 • روش سوم: روی آیکون ” + ” (که مخصوص به اشتراک گذاری عکس و ویدیو است) کلیک کرده و گزینه ریلز را انتخاب کنید.
چطور ریلز بسازیم؟

سپس در این بخش می‌توانید با استفاده از امکانات موجود ویدیوهای ریلز کوتاه و جالب بسازید.

اگر هم ویدیو آماده دارید و می‌خواهید آن را در قالب ریلز منتشر کنید، بعد از ورود به بخش ریلز، کافی است که روی آیکون گالری در زیر صفحه کلیک کرده و ویدیو مد نظرتان را انتخاب کنید. سپس با نوشتن کپشن، گذاشتن هشتگ و … ویدیو شما آماده انتشار خواهد بود.

در ادامه این مقاله را نیز حتما مطالعه کنید:

آموزش اصول هشتگ گذاری در اینستاگرام برای افزایش نرخ انگیجمنت

با این که ریلز اینستاگرام چیست و چگونه می‌توان آن را درست کرد؟ به صورت کامل آشنا شدید. حال بپردازیم به این که ریلز و پست‌های ویدیویی چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت ریلز با پست ویدیو در اینستاگرام:

همان طور که می‌دانید، می‌توانید ویدیوهای مختلف را در اینستاگرام منتشر کنید. هم ویدیوهای کوتاه و هم ویدیوهای بلند (تا ۱ ساعت).

تفاوت اصلی ریلز و پست‌های ویدیویی اینستاگرام نیز دقیقا به همین موضوع باز می‌گردد. ریلزها صرفا ویدیوهای کوتاه، جالب و سرگرم کننده هستند، اما طول سایر پست‌های ویدیویی می‌تواند بین ۳۰ ثانیه تا ۱ ساعت باشد. در آپدیت و بروزرسانی جدید اینستاگرام، هم ریلزها و هم سایر پست‌های ویدیویی در یک بخش خاص ذخیره می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را به Home پیجتان نیز فراخوانی کنید.

تفاوت دیگری که ریلز با پست ویدیو در اینستاگرام دارد، به امکانات تعیین شده برای ساخت این نوع ویدیوها باز می‌گردد. شما می‌توانید تغییراتی مختلفی روی ریلزها ایجاد کنید، مثلا افکت‌های کارتونی به آن‌ها اضافه کنید، آهنگ و موزیک خاصی رویشان قرار دهید و …؛ اما در سایر پست‌های ویدیویی این امکان وجود ندارد.

از طرفی پست‌های ویدیویی این قابلیت را دارند که به صورت گالری و اسلایدی منتشر شوند، اما ویدیوهای ریلز حتما باید تک اسلایدی باشند.

سایز مناسب ریلز اینستاگرام

سایز مناسب ریلز اینستاگرام

ریلزها مانند استوری اینستاگرام به صورت عمودی برای کاربر نشان داده می‌شوند و برای همین است که به هنگام آپلود ویدیوهای ریلز در اینستاگرام باید آن را با نسبت تصویر ۹:۱۶ بسازید تا کاربران به راحتی بتوانند در تلفن همراه خود آن را به صورت تمام صفحه تماشا کنند.

به طور کلی سایز reels اینستاگرام ۱۰۸۰ * ۱۹۲۰ پیکسل است. یعنی ویدیوی شما باید ۱۰۸۰ پیکسل عرض و ۱۹۲۰ پیکسل ارتفاع داشته باشد. (نسبت تصویر ۹:۱۶)

تفاوت ریلز و تیک تاک:

همان طور که می‌دانید، تیک تاک (TikTok) یکی از پلتفرم‌های محبوب در بین شبکه‌های اجتماعی است و طرفداران بسیار زیادی نیز در سراسر جهان دارد؛ اما کاربران ایرانی نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. تیک تاک از زمان معرفی و فعالیت، رقابت سختی را با اینستاگرام شروع کرد و در برهه‌ای از زمان نیز توانست در این رقابت پیروز شود، چرا که مخاطبان و کاربران نسل Z زیادی را به خود جلب کرد.

اینستاگرام نیز برای این که بتواند از این رقابت سر بلند بیرون بیاید، اقدام به راه‌اندازی قابلیتی به نام ریلز کرد تا همانند ویدیوهای تیک تاک، کاربران بتوانند محتواهای کوتاه و سرگرم کننده بسازند و ادیت‌های مختلفی روی ویدیو پیاده کنند.

پس در پاسخ به این سوال که ریلز و تیک تاک چه تفاوتی با هم دارند، می‌توان چنین گفت:

تیک تاک یک پلتفرم مستقل و بسیار پرطرفدار است که کاربران می‌توانند در آن ویدیوهای کوتاه مثل چالش‌های مختلف را پیاده سازی کنند، اما ریلز یکی از قابلیت‌های مهم و جدید اینستاگرام است و به عنوان یک قالب محتوایی در این پلتفرم شناخته می‌شود.

نکات مهم در ساخت ویدیوهای ریلز ویروسی

نکات مهم در ساخت ویدیوهای ریلز ویروسی

اینستاگرام اعلام کرده که در حال حاضر اهمیت زیادی برای ویدیوهای ریلز قائل است و کاربران را تشویق می‌کند که برای افزایش بازدهی پیج خود حتما از این قابلیت نهایت استفاده را ببرند؛ اما برای ساخت ویدیوهای ریلزی که وایرال شوند و مخاطبان را با خود درگیر کنند، باید به چند نکته توجه کنید. نکاتی مثل:

 • در ویدیوهای ریلز خود حتما از آهنگ‌های ترند استفاده کنید. ریلز این قابلیت را دارد که ویدیوهای ساخته شده با یک آهنگ را به صورت دسته بندی شده نمایش دهد. پس برای گرفتن ویو و لایک بیشتر حتما از آهنگ‌های ترند و محبوب کمک بگیرید.
 • سعی کنید در ویدیوهای ریلز بیشتر به دنبال سرگرم کردن کاربران باشید، نه فروش. ویدیوهای ریلز بیشتر روی سرگرم کردن مخاطبان تمرکز دارند.
 • در ساخت و انتشار ریلز استمرار داشته باشید. اینستاگرام همیشه سعی می‌کند که جدیدترین و محبوب‌ترین ویدیوها را به کاربران نمایش دهد، از این رو با داشتن استمرار در ساخت و انتشار ریلز، شانس بیشتری برای دیده شدن خواهید داشت.
 • حتما از امکان انتشار مشارکتی ریلز در اینستاگرام استفاده کنید. به تازگی اینستاگرام این امکان را برای کاربران فراهم آورده تا بتوانند یک پست را در دو پیج مختلف منتشر کنند. این قابلیت Collabs نام دارد.
 • حتما از قابلیت‌های قرار داده شده کمک بگیرید. به عنوان مثال از استیکر و Pool روی ریلز استفاده کنید تا کاربران را به واکنش وادارید.

در ادامه این مقاله را نیز حتما مطالعه کنید:

۱۰ ترفند برای ساخت محتواهای ویروسی

به انتهای مقاله‌ی “ریلز اینستاگرام چیست و چگونه می‌توان آن را فعال کرد؟” رسیدیم. همان طور که مشاهده کردید، ریلز (Reels) یک قالب و فرمت ویدیویی است که در سال ۲۰۱۹ توسط اینستاگرام منتشر شد و به صورت آزمایشی در اختیار برخی از پیج‌ها و کاربران اینستاگرام قرار گرفت.

در این فرمت ویدیویی، کاربران می‎توانند با استفاده امکانات قرار داده شده، فیلتر و افکت ویدیویی، جلوه‌های صوتی و غیره را روی ویدیوهای خود قرار داده و محتوایی جالب تولید کنند. هنگامی که اینستاگرام برای اولین بار از ویژگی Reels در سال ۲۰۱۹ رونمایی کرد، کاربران فقط می‌توانستند ریلزهای ۱۵ ثانیه‌ای پست کنند، اما در سال ۲۰۲۰، این امکان فراهم شد که بتوان ریلزهای ۹۰ ثانیه‌ای نیز منتشر نمود.

با این که ریلز اینستاگرام چیست؟ ریلز با پست ویدیو در اینستاگرام چه تفاوتی دارد؟ ریلز اینستاگرام چند ثانیه است؟ و برخی نکات دیگر به صورت کامل آشنا شدید. حتما نظر خود در رابطه با این مقاله و اطلاعاتی که ارائه کردیم را در بخش نظرات برایمان بنویسید.

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه