وایرال (Viral) در اینستاگرام یعنی چه؟ ۱۰ ترفند برای ساخت محتواهای ویروسی

فهرست مطالب

گاو بنفش: اگر به دنبال فعالیت جدی در اینستاگرام هستید، باید با برخی اصطلاحات آشنایی داشته باشید. یکی از این اصطلاحات که می‌تواند در برند سازی، میزان فروش و افزایش فالوور کمک زیادی به پیج‌تان بکند، اصطلاح “وایرال شدن” است. اگر بتوانید محتوایی تولید که وایرال شود، خواهید توانست در مدت زمان کوتاهی با صرفه هزینه کم‌تر به اهدافتان برسید. در ادامه قصد داریم به معنی وایرال در اینستاگرام پرداخته و ترفندهایی را بیان کنیم که در وایرال شدن پست یا استوری‌هایتان تاثیر گذار هستند.

معنی وایرال در اینستاگرام

معنی وایرال در اینستاگرام

احتمالا شما نیز در اینستاگرام محتوایی را تماشا کرده‌اید که به یک‌باره توجهات کاربران زیادی را جلب کرده و اکثر دوستان و کسانی که می‌شناسید، از آن صحبت کنند. معنی وایرال در اینستاگرام نیز چیزی جز این مورد نیست!

در تعریف وایرال می‌توان چنین گفت:

وایرال شدن (Viral) در اینستاگرام به این معنی است که محتوای تولید شده (پست، استوری، عکس و یا فیلم) در اینستاگرام به سرعت پخش شده و توجهات هزاران هزار کاربر را به خود جلب کند و توسط همین کاربران به اشتراک گذاشته شود.

معنی وایرال شدن در لغت

وایرال در لغت به معنای ویروسی، ویروس و ویروسی شدن است. ویروس به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و افراد زیادی را مبتلا می‌کند. محتوای ویروسی نیز دقیقا چنین است و در زمان خیلی کوتاهی (فارغ از تعداد فالوورهایی که دارید) در بین کاربران بسیار زیادی به اشتراک گذاشته می‌شود.

البته به این نکته نیز حتما باید توجه کنید که:

هیچ معیار و متراژ کلی و دقیقی وجود ندارد که نشان دهد یک پست چه زمانی وایرال شده است.

اما عواملی وجود دارد که می‌توانند به نوعی گویای وایرال شدن در اینستاگرام باشد. مثل:

  • میزان به اشتراک گذاری
  • تعداد لایک‌های جمع شده
  • میزان ایمپرشن و ریچ
  • مدت زمان دیده شدن پست توسط کاربران
  • طول عمر کلی محتوا

در حالت کلی می‌توان گفت، زمانی یک محتوا وایرال می‌شود که بتواند در عرض چند روز (کمتر از ۷ روز) صدها هزار و یا میلیون‌ها کاربر اینستاگرامی را درگیر کند و اکثریت افراد از آن صحبت کنند، آن را به اشتراک بگذارند و …

میزان بازدید از یک محتوای وایرال شده در اینستاگرام

اول از همه باید به این مورد توجه داشته باشید که هیچ میزانی را نمی‌توان در مورد بازدیدهای یک پست وایرال و محتوای وایرال شده تعیین کرد، چرا که اگر یک پست وایرال شود، دیگر پیج‌ها نیز تلاش خواهند کرد که از آن استفاده کنند.

اگر فالوور چندان زیادی ندارید، اما محتوایی تولید کرده‌اید که بیش از ۱۰۰ هزار ویو و لایکی به مراتب بسیار بیشتر از میانگین تعداد لایک‌های دیگر پست‌هایتان به دست آورده باشد، می‌توان گفت که محتوای شما وایرال شده است.

البته این میزان و اعداد تعیین شده، تقریبی بوده و برای پیج‌هایی که فالووری کمتر از ۱۰ هزار نفر دارند، عنوان می‌شوند.

در یک پست وایرال شده، فارغ از میزان لایک و ویو، تعداد به اشتراک گذاری آن نیز اهمیت زیادی دارد؛ چرا که لازمه و پایه‌ی اصلی محتوای ویروسی در اینستاگرام، به اشتراک گذاری است. زمانی یک پست وایرال خواهد شد که افراد زیادی آن را تماشا کرده و به اشتراک بگذارند.

یک محتوا چگونه وایرال می‌شود؟

یک محتوا چگونه وایرال می‌شود؟

این که یک محتوا در پلتفرم اینستاگرام چگونه وایرال می‌شود؟ و آیا الگوریتم‌های این شبکه اجتماعی دخالتی در ویروسی شدن یک محتوا دارند یا نه؟ از جمله سوالات مهمی است که برای رسیدن به پاسخ آن باید مدت زمان زیادی صرف کرد، اما آنچه که مشخص شده، وایرال شدن پست در اینستاگرام ارتباط مستقیمی با نرخ تعامل کاربران دارد.

همان طور که در مقالات قبل نیز گفتیم، بالا بودن نرخ تعامل کاربران باعث می‌شود که یک محتوا نزد اینستاگرام ارزش بالاتری داشته باشد و آن را به کاربران بیشتری نمایش دهد! در نرخ تعامل، جدای از تعداد لایک و ویو، میزان به اشتراک گذاری محتوا و تعداد کامنت‌های آن بسیار اهمیت دارند.

از طرفی نیز پایه و اساس یک محتوای وایرال در اینستاگرام، تعداد بالای به اشتراک گذاری آن است. پس می‌توان چنین گفت:

اگر فالوورهای شما پست منتشر شده را دوست داشته و آن را به اشتراک بگذارند، الگوریتم اینستاگرام نیز سعی خواهد کرد آن محتوا را به کاربران بیشتری نمایش دهد! در این حالت، اگر افرادی که این محتوا را مشاهده کنند، آن را دوباره به اشتراک بگذارند و این چرخه ادامه پیدا کند؛ محتوا وایرال خواهد شد.

این بدان معناست که شما باید هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا کاربران تعامل بیشتری با پست و استوری شما داشته و پست راحت‌تر وارد اکسپلور گردد. در این حالت می‌توان امیدوار بود که محتوا وایرال شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با نرخ تعامل، این مقاله را حتما بخوانید:

۱۴ تکنیک کاربردی برای افزایش نرخ تعامل اینستاگرام

موضوع محتوای وایرال شده باید چه باشد؟

در یک بررسی صورت گرفته، مشخص شده است که کاربران و افراد فعال در اینستاگرام، ۱۰ ثانیه ابتدایی محتواهای ویدیویی را تماشا می‌کنند. اگر برایشان جالب و جذاب بود، ادامه ویدیو را نیز تماشا خواهند کرد. در غیر این صورت، دیدن محتوای دیگری را ترجیح خواهند داد.

پس اگر شما نیز قصد دارید که محتوایتان وایرال شود، محتوا باید:

  1. تایم کوتاهی داشته باشد و در همان ثانیه‌های اول مخاطب را همراه کند
  2. احساسات مخاطب را به شدت درگیر کند تا ادامه ویدیو را مشاهده نماید
  3. با ترندهای روزانه همسو باشد تا بتواند به سبب موج به راه افتاده، دیده شود

البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که در استفاده از ترندهای روزانه باید دقت زیادی به خرج دهید. هر ترندی موجب وایرال شدن پست نمی‌شود، بلکه می‌تواند تاثیر بسیار منفی داشته و موجب حمله کاربران به پیج‌تان شود. پس:

  • ترندهایی را انتخاب کنید که با سبک محتوایی پیج و برندتان همخوانی داشته باشند.
  • برای دیده شدن محتوا؛ به هیچ وجه اخلاقیات را زیر پا نگذارید.

با معنی وایرال در اینستاگرام، این که یک محتوا با چه موضوعی وایرال می‌شود؟ و برخی نکات دیگر آشنا شدید. حال بپردازیم به معرفی برخی ترفندها و روش‌ها که می‌توانند در وایرال شدن پست و استوری‌های شما تاثیر زیادی داشته باشند.

ترفندهای تاثیر گذار در وایرال شدن پست

ترفندهای تاثیر گذار در وایرال شدن پست

برای تولید محتوای وایرال، لازم است که به برخی نکات توجه داشته و ترفندهایی را نیز استفاده کنید که بر اساس تجربه مثمر ثمر هستند. مثل:

۱- مخاطبان خود را بشناسید

مانند هر استراتژی بازاریابی، شناخت مخاطبان خود در اینستاگرام برای ایجاد محتوای ویروسی بسیار مهم است. شما باید بدانید که چه چیزی باعث می‌شود فالوورهای شما تحت تاثیر قرار بگیرند. پس باید بر اساس علایق و سلیقه‌ی آن‌ها محتوا تولید کنید.

۲- محتوایی خلاقانه و منحصر به فرد تولید کنید

همه‌ی محتواهای وایرال و ویروسی شده، یک ویژگی مشترک دارند. آن هم این است که خلاقانه تولید شده‌اند و مشابه محتواهایی که در حال حاضر وجود دارند، نیستند.

۳- محتوای شما باید یک وجه تمایز مهم با سایر محتواها داشته باشد

اگر می‌خواهید محتوایی وایرال شود، باید با سایر محتواهای موجود در اینستاگرام تمایز داشته باشد. این وجه تمایز می‌تواند موضوع، کیفیت ویدیو و هر آن چیز دیگری باشد.

۴- محتوا قابلیت این را داشته باشد که موجب تعامل کاربران شود

یک محتوای وایرال باید ابتدا مخاطبانی که دارید را به تعامل وا دارد تا بتواند روی دیگر کاربرانی که شما را فالوو نکرده‌اند، تاثیر بگذارد.

۵- از محتواهای وایرال موجود ایده بگیرید

حتما تا به حال چندین نوع محتوا را در اینستاگرام مشاهده کرده‌اید که به سرعت وایرال شده‌اند. می‌توانید از آن‌ها ایده گرفته و بر اساس سیاستی که در تولید محتوا دارید، استفاده کنید.

۶- محتوا را در زمان مناسبی منتشر کنید

برای این کار باید بدانید که دنبال کنندگانتان در چه ساعتی از شبانه روز بیشتر فعال هستند. محتوا را در همان ساعت منتشر کنید تا بیشتر دیده شود و نرخ تعامل بالایی هم داشته باشد. در این حالت می‌توان امیدوار بود که افراد دیگری نیز آن را مشاهده کرده و به اشتراک بگذارند تا ویروسی شود.

۷- مسابقه برگزار کنید

افراد فعال در اینستاگرام بیشتر به دنبال سرگرمی هستند. پس تا می‌توانید از این مورد استفاده کرده و یک مسابقه در راستای اهدافی که دارید، برگزار کنید. مسابقات به صورت کلی پتانسیل این که وایرال شوند را دارند.

البته باید به این مورد هم توجه داشته باشید که مسابقه حتما جذاب بوده و کاربران را ترغیب کند تا در آن شرکت کنند. برای این کار می‌توانید جوایز مناسبی در نظر بگیرید.

۸- از رویدادهای پیش رو نهایت استفاده را ببرید

اگر می‌خواهید محتوایی وایرال تولید کنید، باید از تمامی رویدادها و اتفاقاتی که در حال رخ دادن است و فکر می‌کنید می‌توانند افراد را تحت تاثیر قرار دهند، استفاده کنید. محتواهایی که به یک رویداد و مناسبت خاص گره خورده باشند، در حافظه کاربران بیشتر ماندگار خواهند شد.

۹- از پیج‌های دیگر و همکار خود کمک بگیرید

با پیج‌هایی که با هم همکاری دارید، کمک بگیرید تا محتوای شما را منتشر کنند. برای این کار می‌توانید تبلیغات نیز کنید. برای تبلیغات اولویت خود را بیشتر روی اینفلوئنسرها و بلاگرها بگذارید، چرا که تاثیر گذاری به مراتب بیشتری بر روی کاربران اینستاگرام دارند.

۱۰- از هشتگ‌ها استفاده کنید

امروزه هشتگ‌ها در اینستاگرام اهمیت زیادی دارند. برای این که بتوانید شانس وایرال شدن محتوا و پست‌هایتان را بالا ببرید، توصیه می‌شود که از هشتگ‌ها غافل نشوید. البته باید هشتگ درستی را انتخاب کنید تا تاثیر مثبتی روی دیده شدن محتوا داشته باشد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در رابطه با هشتگ گذاری، این مقاله را مطالعه کنید

آموزش اصول هشتگ گذاری در اینستاگرام برای افزایش نرخ انگیجمنت

هزینه وایرال شدن پست در اینستاگرام

به عنوان نکته پایانی نیز باید خدمتتان بیان کنیم که وایرال شدن در اینستاگرام هزینه زیادی ندارد. اکثر روش‌ها و ترفندهای موجود رایگان هستند و هر پیجی می‌تواند از آن‌ها استفاده کنید. اکنون تنها کاری که مانده تا انجام دهید، این است که تمامی نکات و ترفندهای موجود را کنار استراتژی تولید محتوا خود قرار داده و بر اساس آن‌ها، محتوایی تولید که پتانسیل ویروسی شدن در اینستاگرام را داشته باشد.

با معنی وایرال در اینستاگرام به صورت کامل آشنا شدید. همچنین نکاتی که باید در مورد وایرال (Viral) و وایرال شدن در اینستاگرام بدانید را نیز بیان کردیم. از ۱۰ ترفندی نام بردیم، حتما در ساخت محتواهای ویروسی استفاده کنید تا بتوانید در مدت زمان کوتاهی به هدفی که دارید، برسید.

حتما برایمان بنویسید که شما چه محتوای وایرالی را در اینستاگرام دیده‌اید؟ یا اصلا محتوایی تولید کرده‌اید که در اینستاگرام ویروسی شده باشد؟

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه