معرفی بهترین و کاربردی‌ترین امکانات موجود در کانال‌های تلگرامی

فهرست مطالب

گاو بنفش: کانال‌های تلگرامی بستری بسیار مناسب برای برقراری ارتباط کسب و کارهای مختلف با مخاطبان در تلگرام هستند. این پیامرسان که محبوبیت بسیار زیادی نیز دارد، امکانات بسیار متنوعی را برای کاربران فراهم آورده تا بتوانند در کانال های تلگرامی خود استفاده کنند. اگر شما نیز به فکر راه اندازی یک کانال در تلگرام هستید، باید با این قابلیت‌ها و امکانات آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین روش و متد تولید محتوا در یک چنل تلگرامی را پیاده سازی کنید. در ادامه به معرفی همه‌ی امکانات کانال تلگرام خواهیم پرداخت.

امکانات کانال تلگرام

امکانات کانال تلگرام

درخواست مشاوره

تلگرام از جمله پلتفرم‌هایی است که کسب و کارهای معتبر زیادی برای داشتن ارتباط با مخاطبان خود از آن استفاده می‌کنند. کسب و کارهای مختلف برای ایجاد ارتباط با مخاطبان خود در تلگرام می‌توانند یک گروه تلگرامی یا کانال تلگرامی ایجاد کنند. هم کانال های تلگرامی و هم گروه های تلگرامی مزایا، معایب، قابلیت‌ها و امکانات خاص خود را دارند.

در ادامه می‌توانید این مقاله را نیز مطالعه نمایید:

آموزش ساخت کانال تلگرام در ۵ مرحله

از آنجایی که چنل ها در تلگرام جنبه رسمی‌تری در مقایسه با گروه‌ها دارند و مناسب انواع کسب و کارها هستند، در ادامه به معرفی امکانات آن‌ها خواهیم پرداخت. اگر به امکانات کانال تلگرام آشنایی جامع و کافی داشته باشید، خواهید توانست تولید محتوای اثر بخش و مناسبی نیز انجام دهید. در ادامه به صورت جامع شما را با این قابلیت‌ها و امکانات آشنا خواهیم کرد.

۱- پین کردن پیام، از قابلیت های کانال تلگرام

یکی از امکانات جالب کانال های تلگرامی این است که می‌توانید پیام‌های مختلف را پین کنید. زمانی که شما یک پیام را در کانال تلگرام پین کنید، افرادی که وارد کانال شما می‌شوند، ابتدا آن پیام را در نوار بالایی صفحه مشاهده خواهند کرد. پین کردن مناسب پیام‌هایی است که اهمیت بیشتری داشته و جنبه اطلاع رسانی و آگاه سازی دارند.

اگر تغییراتی در کسب و کار خود داده‌اید که لازم است کاربران از آن اطلاع پیدا کنند یا در کانال خود تبلیغی را منتشر کرده‌اید و …، می‌توانید به راحتی از قابلیت پین کردن پیام در تلگرام استفاده کنید.

۲- ارسال پیام به صورت زمان دار در یک کانال تلگرام

از امکانات کانال تلگرام که کاربرد بسیار زیادی نیز می‌تواند برای ادمین‌ها داشته باشد، ارسال پیام به صورت زمان دار است. در این حالت شما زمان انتشار پست در کانال‌تان را تعیین می‌کنید و تلگرام به صورت خودکار در زمان تعیین شده پست شما را منتشر می‌کند.

این قابلیت برای کاربرانی مناسب خواهد بود که روز پر مشغله و شلوغی دارند یا می‌خواهند مسافرت کنند و قصد ندارند که از برنامه محتوایی خود عقب بیفتند. از این رو می‌توانند چند روز قبل محتواهای خود را آماده کرده و زمان دار کنند تا محتوای کانالشان به صورت مرتب منتشر شود.

۳- ارسال پیام بدون صدا در کانال

هنگامی که پستی در کانال تلگرام شما منتشر شود، به اعضای کانال نوتفیکیشن ارسال خواهد شد. اگر قصد ندارید نوتفیکیشنی ارسال شود، می‌توانید از قابلیت ارسال پیام بی صدا در تلگرام استفاده کنید.

این قابلیت برای مواقعی مناسب است که تبلیغی در کانال‌تان منتشر می‌نمایید و …

۴- قالب بندی پیام در کانال تلگرام

از امکانات کانال تلگرام می‌توان به بخش بسیار پر کاربرد و جذاب قالب بندی (Formatting) اشاره کرد. این بخش خود زیر مجموعه‌های بسیار متنوعی دارد که در زیر به معرفی هر یک خواهیم پرداخت:

  • Bold: به کمک این گزینه می‌توانید حرف، جمله یا کلمه خاصی را بولد (ضخیم) کنید تا بیشتر جلب توجه کند.
  • Italic: این قابلیت نیز به شما کمک می‌کند تا به حروف و جملات زاویه دهید.
  • Mono: به کمک این گزینه نیز می‌توانید فونت پیام ارسالی را متفاوت کنید.
  • Strikethrough: با این گزینه می‌توانید روی جمله یا عبارت خاصی خط بکشید. مثلا اگر برای محصولات خود تخفیفی در نظر گرفته‌اید، می‌توانید قیمت اصلی را ذکر کرده و با این گزینه روی آن خطی بکشید و قیمت تخفیف خورده را بزنید.
  • Underline: این قابلیت نیز به شما کمک می‌کند تا زیر حروف و جملات خط بکشید.
  • Creat Link: اگر می‌خواهید روی یک کلمه، جمله یا عبارت خاصی لینک تعریف کنید، باید روی این گزینه کلیک نمایید.
  • Regular: با استفاده از این گزینه نیز می‌توانید تمامی تغییراتی که روی متن‌تان داده بودید را پاک کرده و به حالت عادی و اولیه خود برگردانید.
  • Spoiler: احتمالا شما هم در برخی کانال‌ها جمله یا عبارتی را دیده‌اید که در حالت عادی قابل مشاهده نیست و باید روی آن کلیک کنید تا قابل دیدن شود. با استفاده از گزینه اسپویلر شما هم می‌توانید چنین پیام‌هایی درست کرده و به کانال تلگرامی‌تان ارسال کنید.

۵- ری اکشن برای پیام ها، از امکانات جدید کانال تلگرام

از امکانات جدید تلگرام می‌توان به قابلیت ری اکشن روی پیام اشاره کرد. در این قابلیت کاربران می‌توانند نظر خود در مورد پستی که منتشر کرده‌اید را با استفاده از ایموجی‌های مختلف نشان دهند. شما حتی می‌توانید ایموجی‌ها را شخصی سازی کنید تا کاربران و اعضای کانال تنها از آن‌ها استفاده کنند.

این قابلیت برای کانال‌هایی که به دنبال گرفتن بازخورد از کاربران خود هستند، بسیار کاربردی و مناسب است. حتی کانال‌های فروشگاهی نیز می‌توانند از این ویژگی استفاده کرده و میزان رضایت مصرف کنندگان از محصولات و خدماتشان را به سایر کاربران نشان دهند.

۶- قابلیت سرچ زدن

یکی از ویژگی های کانال تلگرام که کاربرد زیادی هم دارد، قابلیت سرچ است. کاربران می‌توانند به کمک این قابلیت به جست و جوی محتوای خاصی بپردازند که قبلا در کانال شما منتشر شده بود.

این قابلیت نسبت به دیگر امکانات کانال تلگرام عمر طولانی‌تری دارد، اما توسعه دهندگان این پیامرسان در آپدیت‌های اخیر سرعت و دقت ویژگی سرچ را افزایش داده‌اند تا کاربران بتوانند در سریع‌ترین زمان به محتوایی که در نظر دارند، دسترسی پیدا کنند.

۷- امکان نظرسنجی در کانال تلگرام

یکی از قابلیت های کاربردی در کانال های تلگرامی این است که می‌توانید نظر سنجی برگزار کنید. این قابلیت در بخش استوری اینستاگرام نیز به شدت محبوب و پرکاربرد بود، حال تلگرام هم مدتی است که این قابلیت را برای ادمین کانال‌ها فراهم آورده تا بتوانند نظر سنجی (Pool) برگزار کنند.

۸- سوال جواب از کاربران

اگر به دنبال گرفتن بازخورد از اعضای کانال‌تان هستید، می‌توانید از قابلیت سوال جواب (Question) تلگرام استفاده کنید. این قابلیت شبیه به گزینه Pool است. کانال‌های آموزشی مثل کانال آموزش زبان، آموزش آشپزی و … می‌توانند از این قابلیت به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و با کاربرانی که دارند، تعامل داشته باشند.

۹- دسته بندی پیام ها با هشتگ، یکی از ویژگی های کانال تلگرام

در کانال‌های تلگرامی روزانه تعداد زیادی محتوا و پست منتشر می‌شود. هر پست منتشر شده نیز موضوع و هدف خاصی را دنبال می‌کند. شما می‌توانید به راحتی با برچسب گذاری (استفاده از هشتگ #) محتواهای موجود در کانال را دسته بندی کنید.

زمانی که کاربر روی هشتگ قرار داده شده کلیک کند، کلیه محتواهایی که این هشتگ درون آن‌ها استفاده شده است را مشاهده خواهد کرد. این قابلیت برای چنل‌های فروشگاهی، آموزشی، فان، اطلاعات عمومی و … بسیار کاربردی خواهد بود و پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این امکانات کانال تلگرام استفاده کنید.

۱۰- اضافه کردن بات به کانال برای مدیریت محتوا

یکی از ویژگی های تلگرام که آن را از سایر رقبای خود متمایز می‌کند، امکان استفاده از ربات در کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی است. ربات‌ها در تلگرام به عنوان دستیار ادمین استفاده می‌شوند و امکانات و قابلیت‌های خاصی هم دارند. شما به راحتی می‌توانید یک یا چند ربات را در کانال تلگرامی تان اد کرده و روند تولید محتوا، قالب بندی محتوا و … را مدیریت کنید.

حتی این امکان نیز وجود دارد که خودتان ربات به خصوصی طراحی کرده و به کانال‌تان اضافه نمایید. روند اضافه کردن ربات به کانال نیز بسیار ساده و آسان است.

امکانات ادمین کانال تلگرام

۱۱- امکانات ادمین کانال تلگرام

برای داشتن یک کانال پر مخاطب در تلگرام باید محتواهای باکیفیتی تولید و منتشر شود. روند انتشار محتواها نیز باید به گونه‌ای باشد که بیشتر در معرض دید کاربران قرار بگیرند. برای این امر می‌توانید افرادی را به عنوان ادمین وارد چنلتان کنید تا هر کدام یکی از مراحل تولید و انتشار محتوا را انجام دهند.

این ویژگی و امکان برای کانال های آموزشی در تلگرام که میزان درگیری مخاطبان نیز بیشتر است، بسیار کاربردی خواهد بود. برای انتخاب ادمین کانال تلگرامی نیز کافی است که از بخش مدیریت کانال، روی گزینه administrators کلیک کرده و افراد مد نظرتان را انتخاب کنید. سپس می‌توانید محدودیت‌هایی برای هر یک تعریف کنید تا فقط وظیفه بخصوصی را انجام دهند.

در ادامه می‌توانید این مقاله را نیز مطالعه نمایید:

کانال عمومی و خصوصی تلگرام چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

۱۲- کامنت گذاری، از کاربردی ترین امکانات کانال تلگرام

همان طور که می‌دانید، اعضا در یک کانال تلگرامی نمی‌توانند به صورت مستقیم پیامی ارسال کرده و نظر خود در مورد یک پست و محتوا را بیان کنند. اخیرا تلگرام برای حل این مشکل قابلیت کامنت گذاری زیر هر پست را فراهم کرده است.

شما به عنوان ادمین یک کانال در تلگرام می‌توانید تعیین کنید که کاربران در زیر چه پست‌هایی می‌توانند نظراتشان را بیان کنند و یا با یکدیگر به صورت مستقیم تعامل داشته باشند. کامنت گذاری از امکانات کانال تلگرام است که کارایی‌های زیادی می‌تواند داشته باشد.

امکان استریم صوتی و ویدیویی در کانال

۱۳- امکان استریم صوتی و ویدیویی در کانال

با این قابلیت می‌توانید در تلگرام لایو صوتی و تصویری داشته باشید! استریم از امکانات جدید کانال تلگرامی محسوب می‌شود که مدت‌ها پیش معرفی شد، اما روز به روز در حال توسعه بود و امروزه به یک فرمت قابل قبول و کم ایراد رسیده است.

در استریم صوتی و تصویری می‌توانید به صورت لایو برنامه‌های متنوعی را برگزار نمایید. حتی این امکان نیز فراهم شده که لینک استریم خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید تا تعداد افراد حاضر در استریم شما بالاتر رود. به دلیل اصلاحات صورت گرفته در این زمینه، کیفیت و سرعت استریم تصویری به مراتب افزایش چشمگیر و قابل توجهی داشته است.

به انتهای مقاله “معرفی بهترین و کاربردی‌ترین امکانات کانال‌ها در تلگرام” رسیدیم. همان طور که مشاهده کردید، تلگرام برای حفظ و جذب کاربران جدید دائما در حال انجام تغییرات و بروزرسانی‌های بزرگ و جالبی است. در نتیجه این تغییرات، امکانات کانال تلگرام نیز بهتر و متنوع‌تر شده‌اند.

همه قابلیت های کانال تلگرام برای ویندوز، اندروید، ios و سیستم عامل لینوکس در دسترس است و همه کاربران می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. اگر ادمین هستید، از قابلیت های کانال تلگرام حتما استفاده کنید تا فرمت تولید محتوای کانال‌تان بهتر و مخاطب پسندتر شود.

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه