اصول کپشن‌نویسی در تلگرام: چطور یک کپشن جذاب بنویسیم؟

فهرست مطالب

این روزها شبکه‌های اجتماعی فرصت خوبی را برای بسیاری از کسب‌وکارها فراهم کرده‌اند تا به راحتی بتوانند توجه مخاطبان خود را جذب کنند. تلگرام نیز از این قاعده مستثنی نیست و از برخی جهات مانند یک شبکه اجتماعی عمل می‌کند. شما از طریق کانال و گروه‌های تلگرامی به راحتی می‌توانید به برندسازی، تبلیغ محصولات، دستیابی به مخاطبان جدید و البته فروش بیشترتان کمک کنید. اما چگونه؟ کپشن تلگرام چیزی است که در این راه می‌تواند به شما کمک کند و در ایجاد روابط و تعامل با مخاطبان موثر باشد. ما در این مطلب از وبلاگ گاو بنفش به بررسی نحوه کپشن نویسی در تلگرام پرداخته‌ایم و نکات مهمی که باید به آن‌ها توجه کنید را معرفی کرده‌ایم.

کپشن تلگرام چیست؟

کپشن تلگرام

کپشن (caption) لغتی انگلیسی به معنی عنوان یا شرح می‌باشد. این لغت به متنی که در زیر عکس و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسیم اطلاق می‌گردد. در واقع کپشن همان متن و توضیحی است که در زیر عکس و ویدیوهای ما در کانال و گروه‌های تلگرامی منتشر می‌کنیم. این متن معمولا توضیحات بیشتری از عکس یا ویدیو را شامل می‌شود و جزئیاتی از آن‌ها را به مخاطبان معرفی می‌نماید.

نحوه انتشار کپشن در کانال تلگرامی دقیقا به همان روش معمولی که در چت خصوصی یا در گروه ارسال می‌کنید می‌باشد. کافیست عکس یا ویدیو خود را از طریق گیره کاغذ مانندی که در بخش چت موجود است، انتخاب کنید و سپس متن خود را در کادر ورودی وارد و پیام خود را ارسال نمایید. با این حال متن ساده همیشه جالب نیست و گاهی اوقات نیاز است که روی کلمات خاصی تمرکز کنید یا شروع متفاوتی داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید پیام و پست خود را خواناتر و گویاتر نمایید. ما در زیر در مورد نحوه کپشن نویسی در تلگرام به طور مفصل توضیح داده‌ایم. سپس ترفندهایی را برای زیباتر کردن کپشن تلگرام معرفی نموده‌ایم.

اصول کپشن نویسی در تلگرام

در اینجا لیست کوتاهی از مواردی که باید به هنگام نوشتن کپشن تلگرام روی آنها تمرکز کنید و از آنها استفاده کنید؛ آماده کرده‌ایم:

۱) مختصر و مفید بنویسید.

با اینکه تا پیش از این کپشن تلگرام با محدودیت تعداد کلمه مواجه بود اما در حال حاضر هیچ محدودیتی در مورد تعداد کلمات کپشن تلگرام وجود ندارد و شما حتی می‌توانید پستی تا ۲۲۰۰ کاراکتر را نیز بنویسید. هر چند که فقط ۱۲۵ کاراکتر آن نمایش داده می‌شود و بقیه آن با لمس «More» امکان‌پذیر است. با وجود اینکه محدودیتی نداریم اما باید بدانید کپشن تلگرام جایی برای نوشتن داستان‌های طولانی نیست. بهتر است که آن را مختصر و مفید بنویسید، مگر اینکه کانال تلگرامی شما در مورد به اشتراک‌گذاری قصه یا دانش خاصی باشد که در این صورت باید کامل و جامع باشد.

۲) سبک مشخصی برای کپشن‌هایتان داشته باشید.

سبک کپشن باید با سبک و شخصیت برند شما مطابقت داشته باشد و شخصیت برند را نشان دهد. نکته‌ی مهمی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که شما باید مخاطب‌تان را بشناسید. تلگرامی فضایی برای ارتباط غیررسمی و صمیمی است و مخاطبان شما در اینجا مانند سایر شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌نویسی انتظار پیام رسمی را ندارند.

۳) به دستور زبان و املای صحیح توجه کنید.

کپشنی زیبا و واضح بنویسید و در آن از حس شوخ طبعی غافل نوشید. البته دستور زبان و املای صحیح را فراموش نکنید.

۴) از ایموجی‌ها استفاده کنید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم تلگرام فضایی برای ارتباطات صمیمی‌تر است. استفاده از ایموجی‌ها روشی عالی برای نشان دادن حال و هوای فعلی، شخصیت برند شما و افزایش هیجان به کپشن‌هایتان می‌باشد. شما با ایموجی به راحتی می‌توانید به مهم‎ترین بخش کپشن خود اشاره کنید. هیچ محدودیتی در مورد تعداد ایموجی‌ها وجود ندارد اما نباید بیش از حد از آن‌ها استفاده نمایید.

۵) الگوریتم تلگرام را فراموش نکنید.

الگوریتم تلگرام یکی از مهمترین نکاتی است که در مدیریت کانال تلگرامی خود باید به آن توجه کنید. اگر می‌خواهید در نتایج جستجوی تلگرام در رتبه‌های اول نشان داده شوید، باید تعامل‌ مخاطبان‌ با کانال‌تان را افزایش دهید. معمولا محتوایی که پست می‌کنید، می‌تواند افراد را به ماندن در کانال شما تشویق کند و باعث شود که از پست‌های دیگرتان نیز بازدید کنند. کپشن خوب یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تلگرام است که می‌تواند افراد را قانع کند که کانال شما را دنبال کنند. کپشن تلگرام جایی است که می‌توانید مخاطبان‌تان را برای بازدید از پست، شرکت در بحث و لایک و کامنت‌گذاری تشویق نمایید.

یکی از ایده‌های خوب در مورد کپشن نویسی در تلگرام این است که آن را با یک سوال شروع کنید. از مخاطبان‌تان راهنمایی بخواهید یا آن‌ها را تشویق کنید تا تجربه‌هایشان را با شما به اشتراک بگذارند.توجه کنید که بیشتر مخاطبان در کانال تلگرام فقط چند کلمه اول کپشن شما را می‌خوانند. شما باید در حد چند کلمه توجه آن‌ها را جلب کنید و آن‌ها را به خواندن کامل کپشن مجبور نمایید. پس حتما قسمت اول کپشن تلگرام خود را فوق‌العاده جذاب شروع کنید.

۶) با کال تو اکشن شروع نمایید.

کال تو اکشن (Call To Action) به معنی فراخون، دعوت به اقدام یا درخواست از کاربر است. شما باید مخاطبان‌تان را به انجام کاری تشوق کنید. کال تو اکشن شما می‌تواند کلیک بر روی لینک وبسایت یا پاسخ به سوال‌تان باشد. ایده‌های زیادی برای کال تو اکشن می‌توان اجرا کرد، مثلا می‌توانید از کاربران بخواهید که کانال شما را به دوستان‌شان معرفی نمایند، یا از آن به عنوان قدمی در جهت فروش بیشتر استفاده کنید. از کاربران بخواهید که محصولات شما را آزمایش کنند و تجربه خود را در گروه زیر پست به اشتراک بگذارند.

در انتخاب کلمات خود توجه کنید تا بتوانید افراد را به واکنش و تعامل تشویق نمایید. این قدمی مثبت در جهت جلب رضایت الگوریتم تلگرام و قرارگیری در رتبه‌های اول موتور جستجو نیز است.

۷) در کانال تلگرامی خود مسابقه ترتیب دهید.

خوشبختانه پلتفرم تلگرام امکان سازماندهی و اجرای مسابقات بر روی پلتفرم را فراهم کرده است. حتما در کپشن تلگرام مسابقات خود از کلماتی مثل «هدایا»، «مسابقه» یا «چالش» استفاده کنید تا توجه کاربر جذب شود.


در مجله گاو بفش بخوانید:


ترفندهایی برای زیباتر نوشتن کپشن تلگرام

حتی اگر شما تمامی موارد بالا را به درستی رعایت کنید، هنوز هم نمی‌توان گفت که کپشن شما قرار است موردپسند کاربران قرار بگیرد. فونت اولیه‌ی تلگرام بسیار معمولی و ساده است و تنوعی در آن دیده نمی‌شود. با این حال خوشبختانه ترفندهای وجود دارد که می‌توانند متن ساده شما را به متنی فوق‌العاده جذاب تبدیل نمایند و جلوه‌ی بصری خاصی به متن ببخشند.

شما می‌توانید با برجسته کردن، مورب کردن، هم عرض کردن، خط زدن روی متن و خط کشیدن زیر متن، حالت‌های مختلفی به کلمات ببخشید و توجه مخاطب را به کپشن جلب کنید. همین ترفندهای ساده می‌توانند به شما در کپشن نویسی تلگرام کمک زیادی بکنند و مخاطب‌تان را به کپشن کنجکاو نمایند.

ترفند ۱: بولد کردن متن

ابتدا کپشن مدنظرتان را آماده کنید و آن را در بخش نوار پایین وارد نمایید. بخشی از متن که مدنظرتان است را انتخاب کنید و سپس از سه نقطه گزینه Bold را انتخاب نمایید. البته در نسخه‌ی وب تلگرام باید راست کلیک کنید و گزینه Formatting را انتخاب نمایید. سپس از بین گزینه‌های ظاهر شده گزینه Bold را انتخاب نمایید. همینطور می‌توانید با قرار دادن دو ستاره در دو طرف متن موردنظر آن را بولد نمایید.

اصول کپشن نویسی در تلگرام
ترفندهایی برای زیباتر نوشتن کپشن تلگرام
نحوه بولد کردن در تلگرام
ترفندهایی برای زیباتر نوشتن کپشن تلگرام
نحوه بولد کردن متن در دستکتاب

ترفند ۲: مورب کردن متن

همانند مسیر بالا می‌توانید گزینه Italic را انتخاب کنید و متن‌تان را مورب نمایید. در نسخه‌ی وب تلگرام نیز گزینه Formatting و سپس گزینه Italic را انتخاب نمایید. همینطور می‌توانید با قرار دادن دو تا علامت ” _” در دو طرف متن موردنظر، آن را مورب نمایید.

ترفند ۳: هم عرض کردن متن

متن موردنظر خو را انتخاب کنید و سپس از سه نقطه گزینه Mono را انتخاب نمایید. نسخه‌ی وب تلگرام نیز همانند روش بالاست و باید گزینه MonoSpace  را انتخاب نمایید. همینطور می‌توانید با قرار دادن سه تا علامت “`” در دو طرف متن موردنظر، آن را متفاوت خواهد کرد.

ترفند ۴: خط زدن روی متن

خط زدن روی متن با گزینه Strikethrough امکانپذیر است.  همینطور می‌توانید با قرار دادن سه تا علامت “~” در دو طرف متن موردنظر، آن را متفاوت خواهد کرد.

ترفند ۴: کشیدن خط زیر متن

همینطور شما می‌توانید با استفاده از گزینه underline زیر متن‌ مدنظرتان خط بکشید.

ترفند ۵: لینک دار کردن متن

بخشی از متن که مدنظرتان است را انتخاب کنید و سپس از سه نقطه گزینه Create Link را انتخاب نمایید. لینک سایت مدنظرتان را وارد کنید. توجه کنید که کاربران با کلیک بر روی متن به صفحه مربوطه هدایت خواهند شد.

ترفند ۶: محو شدن متن

یکی دیگر از گزینه‌های جالب Spoiler است که با انتخاب آن متن در حالت عادی قابل مشاهده نیست و باید روی آن کلیک کنید تا قابل دیدن شود. با قرار دادن علامت “`” در طرف متن نیز، آن را سبز رنگ می‌کند.

ما در این مطلب از وبلاگ آژانس تبلیغات گاو بنفش به طور مفصل در مورد کپشن تلگرام صحبت کردیم. اگر شما به درستی استراتژی کانال‌تان را تعیین کنید، مطمئنا نتیجه مثبتی خواهید گرفت. با اینکه تولید محتوای باکیفیت و مفید می‌تواند به جذب ممبر واقعی کمک کند اما این پروسه‌ی جذب ممبر با سرعتی کندی پیش خواهد رفت و شما نباید انتظار داشته باشید که در مدت کمی ممبر زیادی جذب کنید. از این رو برخی از مردم به خرید ممبر تلگرام روی می‌آورند.

خوشبختانه شما می‌توانید از تبلیغات در تلگرام استفاده کنید و ممبر واقعی را به سمت پیج خود هدایت نمایید. ما در گاو بنفش رفتار مخاطبان را تحلیل می‌کنیم تا بتوانیم با استفاده از روش‌های کاربردی، بیشترین کاربران را جذب کانال تلگرامی شما کنیم. شما می‌توانید از روش‌های تبلیغاتی تلگرام که ما به شما پیشنهاد خواهیم کرد، استفاده کنید و ممبر واقعی را به سمت کانال خود هدایت نمایید. آژانس تبلیغاتی گاو بنفش با تعیین هدف، استراتژی مناسب و بررسی و اعتبارسنجی کانال‌های مناسب با کسب وکار شما کارآمدترین و موثرترین تبلیغات را به شما ارائه می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم برای تبلیغات با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

مشاوره رایگان تبلیغات در اینستاگرام و تلگرام

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سجاد
سجاد
25 روز قبل

مرسی از مقاله خوبتون خیلی بهم کمک کرد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سجاد
سجاد
25 روز قبل

مرسی از مقاله خوبتون خیلی بهم کمک کرد

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه