آشنایی با سایزبندی انواع محتوا در اینستاگرام (پست، استوری، IGTV و reels)

انتشار محتوای باکیفیت در اینستاگرام اهمیت به شدت بالایی دارد و متاسفانه امروزه کمتر کسی به آن توجه می‌کند. افرادی که محتوای باکیفیت تولید و منتشر کنند، رشد سریع‌تری نیز خواهند داشت. برای انتشار محتوای باکیفیت در اینستاگرام لازم است که سایز درستی برای محتوا (پست یا استوری) انتخاب کنید؛ اما آیا با سایزبندی انواع محتوا در اینستاگرام آشنایی دارید؟ می‌دانید که سایز انواع تصویر و ویدیو در اینستاگرام چقدر است؟ اگر پاسخ‌تان منفی است، تا انتها با این مقاله از گاو بنفش همراهمان باشید.

سایزبندی انواع محتوا در اینستاگرام

سایزبندی انواع محتوا در اینستاگرام

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تا محتوای شما به محض قرار گرفتن در اینستاگرام کیفیت اولیه خود را نداشته باشد، به انتخاب نادرست سایز محتوا باز می‌گردد. اینستاگرام برای این که بتواند پست و استوری‌های شما را به خوبی و با کیفیت بالا در دید کاربران دیگر قرار دهد، سایز بندی‌هایی را تعیین کرده است.

رعایت سایزبندی انواع محتوا در اینستاگرام باعث می‌شود زمانی که این پلتفرم محتوای شما را فشرده سازی کرد، افت کیفیت پیدا نکند و با وضوح بالا به نمایش درآید.

محتوا در اینستاگرام به شکل‌های مختلفی می‌تواند منتشر شود. مثل:

 • استوری
 • پست ویدیویی
 • پست تصویری (اسلایدی و یا تک عکس)
 • ریلز

هر کدام از این قالب‌های محتوایی سایز خاص خود را دارند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با سایز انواع تصویر و ویدیو در اینستاگرام آشنا کنیم تا با تولید محتوای باکیفیت، مخاطبان بیشتری هم جذب نمایید.

در این مقاله از گاو بنفش می‌توانید بخوانید:

چگونه می‌توانیم در اینستاگرام تولید محتوا کنیم؟

سایز انواع تصویر و ویدیو در اینستاگرام

محتواها در اینستاگرام به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 1. محتوای ویدیویی
 2. عکس

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد سایز پست اینستاگرام بدانید، این است که اندازه پست اینستاگرام به نوع محتوایی که قصد انتشار آن را دارید، بستگی دارد.

اگر قصد دارید که تصویر یا تصاویری را در اینستاگرام منتشر کنید، باید این سایزبندی‌ها را رعایت نماید:

 • انتشار تصاویر به صورت مربعی

سایز استاندارد تعیین شده جهت انتشار محتوا در این سایز، ۱۰۸۰*۱۰۸۰ پیکسل اعلام شده است که با نام ۱:۱ نیز شناخته می‌شود.

 • انتشار تصاویر به صورت عمودی

در این سایزبندی تصویر یا تصاویر شما باید همگی نسبت ۴:۵ داشته باشند. (۱۰۸۰*۱۳۵۰ پیکسل) چنانچه محتوای شما بیشتر از این استاندارد اعلام شده باشد، کات خورده و نمایش داده نخواهد شد.

 • انتشار تصاویر به صورت افقی

استاندارد اعلام شده از سوی خود اینستاگرام برای انتشار تصاویر به صورت افقی، ۱۰۸۰*۶۰۸ پیکسل است. (۱.۹۱:۱) همانند موارد قبل، اگر تصویر یا تصاویر شما بیشتر از این حد تعیین شده باشند، برش خواهد خورد و بخش‌های اضافی نمایش داده نخواهد شد.

سایز تصویر پست در اینستاگرام چقدر است؟

در مقاله زیر، تمامی سایزبندی‌های اعلام شده از سوی اینستاگرام را معرفی کرده‌ایم که می‌توانید مشاهده کنید

راهنمای کامل سایز پست اینستاگرام در نرم‌افزارهای مختلف

جدای از بارگذاری تصاویر در اینستاگرام، می‌توانید ویدیوهای خود را هم در اینستاگرام پست کنید. سایزبندی محتواهای ویدیویی در اینستاگرام شباهت زیادی به سایزبندی تصاویر دارد، اما در آپدیت‌های جدید این پلتفرم، شاهد تغییراتی در این سایزبندی بودیم که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

شما می‌توانید ویدیوهای خود را در قالب‌های مختلف منتشر کنید. مثل:

 1. انتشار ویدیو در قالب ریلز (Reels)
 2. انتشار ویدیو به صورت IGTV
 3. انتشار ویدیو به صورت پست تک اسلایدی
 4. انتشار ویدیو به صورت پست ورقه‌ای (اسلایدی)

هر کدام از این قالب‌ها، سایز خاص خودشان را دارند. در ادامه این اندازه‌ها را خدمتتان بیان خواهیم کرد.

انتشار ویدیو در قالب ریلز (Reels)

به طور کلی سایز reels اینستاگرام ۱۰۸۰ * ۱۹۲۰ پیکسل است. یعنی ویدیوی شما باید ۱۰۸۰ پیکسل عرض و ۱۹۲۰ پیکسل ارتفاع داشته باشد. نسبت تصویر نیز به صورت ۹:۱۶ می‌باشد.

این ابعاد برای اکثر گوشی‌ها ایده‌آل هستند و ویدیوی شما در گوشی‌های مختلف با صفحه نمایش متفاوت به درستی نشان داده خواهند شد. ریلزها مانند استوری اینستاگرام به صورت عمودی برای کاربر نشان داده می‌شوند، از این رو باید به هنگام آپلود ویدیوهای ریلز در اینستاگرام آن را با نسبت تصویر ۹:۱۶ بسازید.

در این مقاله از گاو بنفش می‌توانید بخوانید:

ابعاد و سایز reels اینستاگرام در نرم افزارهای مختلف

سایز igtv

انتشار ویدیو به صورت IGTV

igtv یکی از قالب‌های ویدیویی در اینستاگرام است که به شما این امکان را می‌دهد ویدیوهای طولانی و بلند خود را به صورت یکپارچه در این پلتفرم منتشر کنید.

به دو صورت می‌توانید ویدیوها را به شکل igtv منتشر کنید:

 • به صورت افقی

در حالت افقی، ویدیوهای شما باید سایز ۶۰۸ × ۱۰۸۰ یا همان نسبت ۱۶:۹ داشته باشند. در این حالت کاربران تنها با چرخاندن گوشی خود می‌توانند ویدیوهای افقی را به صورت تمام صفحه در اینستاگرام تماشا کنند.

اینستاگرام در آپدیت‌های پیش رو قصد دارد که این سایزبندی را حذف کند تا ویدیوها به صورت عمودی نمایش داده شوند.

 • به صورت عمودی

در این حالت ویدیوهای شما باید اندازه‌ای معادل ۱۹۲۰×۱۰۸۰ (همان نسبت تصویر ۹:۱۶) داشته باشند تا به درستی نمایش داده شوند.

در هر دو حالت، ویدیوهای شما در یک پیش نمایش با نسبت ۴:۵ نمایش داده می‌شوند. پس قاب خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که در همان ثانیه‌های اول درست دیده شود تا کاربر برای تماشای کامل محتوا رغبت و تمایل بیشتری پیدا کند.

در مقاله زیر هر آن چه که لازم است در مورد قالب IGTV بدانید را بیان کرده‌ایم.

سایزبندی igtv اینستاگرام به همراه برخی نکات مهم

انتشار ویدیو به صورت پست تک اسلایدی یا ورقه‌ای (اسلایدی)

اگر قصد دارید که ویدیوهای خود را به این شکل منتشر کنید، کافی است همان سایزبندی‌هایی که در بخش تصاویر گفتیم را رعایت کنید تا ویدیو شما با بالاترین کیفیت و دستکاری نمایش داده شود.

 • به صورت مربعی ۱۰۸۰*۱۰۸۰ پیکسل (نسبت ۱:۱)
 • به صورت عمودی ۱۰۸۰*۱۳۵۰ پیکسل (نسبت ۴:۵)
 • به صورت افقی ۱۰۸۰*۶۰۸ پیکسل (نسبت ۱.۹۱:۱)

سایز استوری اینستاگرام

ابعاد و سایز استوری اینستاگرام

قابلیت استوری اینستاگرام یکی از بهترین امکانات این پلتفرم می‎باشد که در طول چند سال اخیر ذره‌ای از محبوبیت خود را از دست نداده است. سایز استاندارد برای انتشار ویدیو یا عکس در بخش استوری اینستاگرام نیز دقیقا ۱۰۸۰×۱۹۲۰ اعلام شده، اما شما می‌توانید ویدیو و عکس‌هایی با سایزهای دیگر را هم در استوری منتشر کنید، منتهی با کاهش کیفیت و دفرم شدن محتوا (نمایش نادرست محتوا از نظر سایزبندی) مواجه خواهید شد.

در مقاله زیر می‌توانید کلیه نکات مهم در رابطه با بخش استوری اینستاگرام را مشاهده و استفاده کنید.

ابعاد و سایز استوری اینستاگرام در سال ۲۰۲۲

با سایزبندی انواع محتوا در اینستاگرام آشنا شدید. همان طور که ملاحظه کردید، سایز انواع تصویر و ویدیو در اینستاگرام با هم متفاوت است. اگر دوست دارید که محتوای شما درست و بدون افت کیفیت نمایش داده شود، لازم است که این سایزبندی‌ها را رعایت کنید. محتوای باکیفیت موجب می‌شود تا دنبال کنندگان از تماشای محتوای شما لذت بیشتری ببرند و به مرور زمان مخاطبان زیادی نیز جذب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین در واتسپ
مشاوره آنلاین در واتسپ
۰۹۱۹۰۰۴۴۲۸۰