معنی restrict در اینستاگرام چیست؟ بررسی تفاوت‌های restrict با block و mute

فهرست مطالب

اگر مدیر شبکه‌های اجتماعی یا صاحب کسب‌وکار آنلاینی هستید، حتما بارها با کامنت‌های ناخوشانیدی بر روی پست‌های اینستاگرام خود مواجه شده‌اید. در چنین شرایطی حتما برای‌تان سوال پیش آمده است که چگونه می‌توانید چنین کامنت‌هایی را محدود کنید؟ خوشبختانه اینستاگرام در سال ۲۰۱۹ ابزار جدیدی را به نام restrict معرفی کرد تا کاربران بتوانند بر روی کامنت‌ پست‌های خود کنترل داشته باشند. ما در زیر در مورد به طور مفصل در مورد معنی restrict در اینستاگرام صحبت کرده‌ایم و قابلیت restrict اینستاگرام را توضیح داده‌ایم. حتما ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنید.

معنی restrict در اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام در سال ۲۰۱۹ ابزار جدیدی را به نام restrict برای راحتی کار کاربران معرفی کرد. با اضافه شدن گزینه restrict در اینستاگرام شما به راحتی می‌توانید دسترسی برخی از فالوورها به اینستاگرام‌تان را محدود کنید و کامنت‌ها یا پیام‌های توهین‌آمیز یا آزاردهنده‌ی آن‌ها را از دید کاربران دیگر پنهان نمایید. به این ترتیب کاربر در حالی که محتوای شما را می‌بیند اما کامنت‌های او از دید دیگران کاربران دیگر پنهان می‌ماند. در بخش بعدی به صورت جزئی‌تر به بررسی قابلیت restrict اینستاگرام پرداخته‌ایم.

وقتی شخصی را در اینستاگرام restrict می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

معنی restrict در اینستاگرام
معنی restrict در اینستاگرام

اولین چیزی که باید بدانید این است که اگر فردی را در اینستاگرام restrict کنید، فرد متوجه محدود شدن حساب کاربری خود نخواهد شد. چرا که اینستاگرام هیچ نوتیفیکشینی بدین منظور به حساب کاربردی فرد ارسال نمی‌کند. اما سوال اینجاست که با محدود شدن حساب کاربردی چه اتفاقی می‌افتد؟

✅ کامنت‌های او برای دیگران نمایش داده نمی‌شود.

در حالی که فردی که restrict کرده‌اید، می‌تواند در مورد هر چیزی که پست می‌کنید کامنت بگذارد، اما کامنت‌های او برای دیگران قابل مشاهده نیست. تنها افرادی که می‌توانند کامنت فرد را ببینند، شما و خود کاربر restrict شده است. یعنی کامنت‌های او در زیر پست نمایش داده می‌شود ولی فقط شما و خود کاربر می‌توانید آن‌ها ببینید. همینطور شما هیچ نوتیفیکشنی از کامنت او دریافت نمی‌کنید، فقط در صورت باز کردن پست و رفتن به بخش کامنت‌ها می‌توانید کامنت‌های او را مشاهده کنید.

کافیست برای مشاهده کامنت، روی آن ضربه بزنید. سپس می‌توانید آن را تأیید یا حذف کنید. اگر کامنت را تأیید کنید، برای همه قابل مشاهده خواهد بود. اما اگر آن را حذف کنید، نه شما و نه شخص restrict شده نمی‌توانید آن را ببینید.

✅فعالیت‌های او محدود می‌شود.

وقتی یک حساب اینستاگرامی را restrict می‌کنید، فرد می‌تواند مانند هر کس دیگری استوری‌های شما را ببینند و حتی می‌تواند بر روی استوری‌های شما ریپلای کند. اما دیگر نمی‌تواند آنلاین بودن شما ببیند. همینطور پیام‌های او در قسمت request ظاهر خواهد شد. همینطور وقتی به شما پیام می‌دهند، نوتیفیکشینی دریافت نخواهید کرد. فقط در صورتی می‌توانید پیام های آنها را ببینید که به بخش request مراجعه کنید.

همینطور اگر دایرکت او را بخوانید، تیک سین شده نخواهد خورد. به این معنی که که آنها متوجه نمی‌شوند که شما پیام را خوانده‌اید. برای پاسخ دادن به پیام شخص باید روی Unrestrict در پایین صفحه ضربه بزنید. البته می‌توانید پیام فرد را حذف کنید. اگر نمی‌خواهید زیاد با این شخص ارتباط برقرار نمایید، می‌توانید روی او را بلاک کنید. تقریبا می‌توان گفت که قابلیت restrict اینستاگرام شبیه به بلاک کردن است اما  آن را می‌توان شکل مودبانه‌تری از بلاک دانست. برخلاف بلاک کردن یک کاربر در اینستاگرام، شخصی که او را restrict می‌کنید، از آن آگاه نخواهد بود.

حالا که با معنی restrict در اینستاگرام آشنا شدید، می‌توانیم در مورد تفاوت‌های آن با بلاک و میوت صحبت کنیم.

تفاوت بلاک کردن، mute و restrict چیست؟

restrict اینستاگرام چیست
تفاوت قابلیت restrict اینستاگرام با بلاک و میوت

بلاک کردن گزینه‌ی عالی برای کنترل تعاملات در شبکه‌های اجتماعی و دنیای مجازی است. اما بلاک شخصی که در زندگی واقعی می‌شناسید می‌تواند کار ناخوشایندی محسوب شود. چرا که به راحتی متوجه خواهد شد که او را بلاک کرده‌اید. خوشبختانه گزینه restrict در اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا از چنین موقعیت‌های ناخوشایندی به راحتی عبور کنید.

علی‌رغم اینکه همه این گزینه‌ها دسترسی کاربر به حساب اینستاگرام ما را محدود می‌کنند، اما تفاوت‌هایی با هم دارند. ما در زیر به تفاوت‌های بین mute اینستاگرام، قابلیت restrict اینستاگرام و بلاک اشاره کنیم.

✅ دسترسی به حساب کاربری

وقتی شخصی را بلاک می‌کنید، پروفایل اینستاگرام شما دیگر برای او قابل مشاهده نیست. حتی در صورتی که فرد شما را جستجو کند، نمی‌تواند آن را پیدا نماید. به این ترتیب دیگر به پست‌ها، استوری‌ها و اطلاعات پروفایل شما دسترسی نخواهد داشت. مگر اینکه بخواهد از طریق حساب کاربردی دیگری که آن را بلاک نکرده‌اید، پروفایل شما را جستجو نماید. اما همانطور که در بخش معنی restrict در اینستاگرام اشاره کردیم، زمانی که کاربری را restrict می‌کنید، همچنان به پروفایل، پست و استوری‌های شما دسترسی خواهد داشت. در واقع مثل تمامی فالوورهای شما می‌تواند پست و استوری‌های شما را ببیند.

✅ تعامل با شما

همینطور که در بالا اشاره کردیم، کاربرای که محدود شده باشند، همچنان می‌توانند بر روی پست‌های هم کامنت بگذارند. تفاوت در این است که کامنت‌هایی که توسط فرد restrict شده بر روی پست شما ظاهر می‌شود، فقط برای خود او و شما قابل مشاهده است. البته در مورد کامنت‌های شما بر روی پست های او چیزی تغییر نمی‌کند. اما زمانی که فردی بلاک می‌شود، دیگر نمی‌تواند محتوای شما را لایک کند، به استوری‌های شما پاسخ دهد، یا در مورد هر چیزی که پست می‌کنید نظر بدهد چرا که به حساب کاربری شما دسترسی ندارد.

همینطور وقتی شخصی را در اینستاگرام بلاک می‎‌کنید، نمی‌توانید به یکدیگر پیام بدهید. اما در مورد حساب کاربردی restrict شده امکان ارسال دایرکت است اما پیام‌های او در پوشه request ظاهر خواهد شد.

برخلاف بلاک و restrict وقتی شما کاربری را mute می‌کنید، این شما هستید که محتوای کاربر مقابل را نمی‌توانید ببینید. حتی شما می‌توانید نوع محتوایی از جمله پست‌ها، استوری یا هر دو را که می‌خواهید برای شما نمایش داده نشود، انتخاب کنید. به این ترتیب پست و استوری‌های او دیگر در فید شما نمایش داده نخواهند شد مگر اینکه مستقیما وارد پروفایل او شوید.

✅ اطلاع از restrict شدن

وقتی کاربری را restrict می‌کنید، کاربر متوجه این قضیه نمی‌شود و همچنان از کامنت گذاشتن بر روی پست و ریپلای به استوری‌های شما لذت می‌برد. ولی وقتی کسی را بلاک می‌کنید، او به هیچ عنوان نمی‌تواند به حساب کابری شما دسترسی داشته باشد. در حالی که راه‌های زیادی برای تشخیص اینکه در اینستاگرام بلاک شده‌اید وجود دارد، اما تشخیص اینکه آیا restrict شده‌اید، بسیار سخت‌تر است. ما در مطلبی جداگانه به بررسی اینکه از کجا بفهمیم در اینستاگرام restrict شدیم پرداخته‌ایم. برای اطلاعات تکمیلی‌تر می‌توانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

در مجله گاو بنفش بخوانید: از کجا بفهمیم در اینستاگرام restrict شدیم؟ رفع مشکل restrict اینستاگرام 

ما در بالا با معنی restrict در اینستاگرام به طور کامل آشنا شدید، اما سوال اینجاست که چگونه می‌توانیم از قابلیت restrict اینستاگرام استفاده کنیم؟

چگونه شخصی را در اینستاگرام restrict یا Unrestrict کنیم؟

گزینه restrict در اینستاگرام برای هر کاربری در دسترس است و شما می توانید این کار را به روش‌های مختلفی انجام دهید. در ادامه به صورت مرحله به مرحله نحوه restrict را توضیح داده‌ایم.

۱) برای restrict یا Unrestrict از طریق دایرکت:

 1. گزینه  send یا messenger در سمت راست بالای فید را لمس کنید.
 2. روی چت با شخصی که می‌خواهید او را restrict کنید، ضربه بزنید.
 3. نام شخص در بالای چت را لمس کنید تا وارد صفحه پروفایل او شوید.
 4. از طریق سه نقطه در بالا سمت راست، روی گزینه Restrict و سپس برای تایید روی Restrict account ضربه بزنید. با طی این مراحل فرد restrict خواهد شد.

۲) برای restrict یا Unrestrict از طریق کامنت:

 1. به پست مربوطه بروید و روی View all comments ضربه بزنید.
 2. کامنت مربوطه را لمس کنید و انگشت‌تان را بر روی آن نگه دارید.
 3. بر روی گزینه ?revision=778287499499214&name=instagram cautionexclamationmark android&density=1 ضربه بزنید و سپس گزینه Restrict یا Unrestrict را انتخاب کنید.

۳) برای restrict یا Unrestrict از طریق پروفایل:

 1. بر روی profile یا عکس پروفایل خودتان در پایین سمت راست ضربه بزنید تا وارد صفحه پروفایل‌تان شوید.
 2. بر روی more options در بالا سمت راست ضربه بزنید و settings تنظیمات را انتخاب کنید.
 3. سپس گزینه Privacy را انتخاب کنید.
 4. در بخش Connections، گزینه حساب‌های restrict شده (Restricted accounts) را انتخاب کنید.
 5. حساب کاربری را که می‌خواهید محدود کنید، جستجو کنید و سپس روی Restrict در کنار نام کاربری آن ضربه بزنید، یا برای لغو محدودیت روی Unrestrict ضربه بزنید.

همینطور می‌توانید با مراجعه به پروفایل حساب کاربری موردنظر نیز اینکار را انجام دهید. کافیست بر روی  more options در حساب کابردی موردنظر ضربه بزنید و او را Restrict کنید.

ما در بالا به طور مفصل در مورد معنی restrict در اینستاگرام صحبت کردیم. همینطور راه‌حل‌هایی را برای Unrestrict مطرح نمودیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه