اینگیجمنت اینستاگرام چیست؟ ۱۴ تکنیک کاربردی برای افزایش engagement اینستاگرام

فهرست مطالب

تعامل (engagement) برای رشد در اینستاگرام بسیار حیاتی و مهم است و اگر به دنبال افزایش فالوور، فروش محصول و معرفی خدمات در این پلتفرم هستید، باید تعامل دنبال کنندگان با محتوایی که تولید می‌کنید را بالا ببرید؛ اما آیا می‌دانید نرخ تعامل (engagement) در اینستاگرام به چه معنی است؟ در ادامه این مقاله از گاو بنفش قصد داریم به این که انگیجمنت اینستاگرام چیست؟ پرداخته و روش‌هایی که در بالا بردن اینگیجمنت اینستاگرام تاثیر گذار هستند را معرفی کنیم.

اینگیجمنت اینستاگرام چیست؟

اینگیجمنت اینستاگرام چیست؟

زمانی که محتوایی (عکس، ویدیو و …) را در قالب پست یا استوری منتشر می‌کنید، کاربران و دنبال کنندگان شما (و همچنین کسانی که شما را دنبال نکرده‌اند، اما از طریق اکسپلور و … محتوای شما می‌بینند) واکنشی را انجام می‌دهند، به معنی این است که با محتوای شما تعامل داشته‌اند.

منظور از واکنش نیز همان لایک، به اشتراک گذاری، ذخیره کردن، کامنت گذاشتن، استوری کردن و … است. در واقع انگیجمنت یا تعامل در اینستاگرام معنایی عمیق‌تر از تعداد فالوور شما دارد و یک معیار کمی از نحوه تعامل کاربران با محتوای شما است.

با معنی اینگیجمنت در اینستاگرام آشنا شدید. حال کمی عمیق‌تر وارد این حوزه شویم تا بتوانید رشد پیج‌تان را تسریع کنید.

منظور از اینگیجمنت ریت چیست؟

همان طور که گفتیم، کاربران وقتی محتوای شما را در اینستاگرام می‌بینند، واکنشی از خود نشان می‌دهند. مثل:

 • لایک کردن
 • به اشتراک گذاشتن
 • منشن کردن
 • کامنت گذاشتن
 • کلیک کردن روی استیکرهای اینستاگرام
 • کلیک روی لینک قرار داده شده در بیو پیج
 • و …

به نسبت تعداد واکنش‌های دریافت شده یک محتوا و تعداد کسانی که آن محتوا را دیده‌اند یا شما را فالوو کرده‌اند، نرخ اینگیجمنت اینستاگرام (engagement rate) گفته می‌شود. نرخ انگیجمنت نشان می‌دهد که کاربران و بینندگان محتوا چقدر جذب محتوایی که تولید کرده‌اید شده‌اند و تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند.

نحوه محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام:

بررسی انگیجمنت اینستاگرام برای پیج‌هایی که به دنبال رشد در این شبکه اجتماعی هستند، از اهم واجبات است. از طرفی نیز خود اینستاگرام سعی دارد تا محتوای پیج‌هایی را در دید کاربران خود قرار دهد که دوست دارند!

از آن جایی که انگیجمنت به نوعی نشان دهنده میزان جذابیت محتوا و پیج شما برای دنبال کنندگانتان است، نرخ انگیجمنت برای اینستاگرام اهمیت زیادی نیز دارد. بر اساس تجربه و برخی بررسی‌های صورت گرفته، هر چه پیج و محتوای تولید شده بتواند نرخ تعامل بالایی نیز داشته باشد، هم راحت‌تر به اکسپلور خواهد رفت، هم این که کاربران بیشتری آن را خواهند دید.

معیارهایی که نزد اینستاگرام برای سنجش نرخ انگیجمنت استفاده می‌شوند، عبارتند از:

 1. تعداد لایک
 2. تعداد کامنت
 3. تعداد به اشتراک گذاری
 4. تعداد ذخیره
 5. تعداد کلیک بر روی لینک (مخصوصا در استوری)
 6. تعداد بازدید از پروفایل پیج
 7. ری اکشن به استوری

کلیه این موارد توسط ربات‌های هوشمند اینستاگرام ردیابی و در قالب الگوریتم‌های تعریف شده بررسی می‌شوند تا نرخ انگیجمنت پست یا پیج شما مشخص شود. شما خودتان نیز می‌توانید به صورت تقریبی به محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام بپردازید.

محاسبه نرخ اینگیجمنت اینستاگرام

محاسبه نرخ اینگیجمنت اینستاگرام به صورت‌های مختلفی انجام می‌پذیرد. مثلا:

 • نرخ تعامل بر اساس تعداد دنبال کنندگان
 • نرخ انگیجمنت بر اساس میزان ایمپرشن (impressions)

در ادامه به صورت جزئی تر، هر کدام از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

۱- نرخ تعامل بر اساس تعداد فالوورها

در این روش بررسی اینگیجمنت اینستاگرام، کافی است که تعداد واکنش‌های صورت گرفته روی پست یا استوری خود را بر تعداد کل دنبال کنندگانتان تقسیم کرده و سپس ضرب در ۱۰۰ کنید. مثلا:

 • اگر ۱۰۰۰ فالوور داشته باشید و پست اینستاگرام شما ۷۰ لایک، ۱۵ کامنت و ۵ به اشتراک گذاری داشته باشد، نرخ تعامل شما ۹ درصد خواهد بود.

محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام بر اساس فالوور، به شما ایده خوبی از احساس فالوورهایتان در مورد محتواهایی که منتشر کرده‌اید، می‌دهد. در این روش شما نمی‌توانید اندازه گیری کنید که چه تعداد از فالوورهایی که پست را دیده‌اند، تعامل داشته‌اند. برای اطلاع از این مورد نیز می‌توانید روش دوم را به کار ببرید.

۲- نرخ انگیجمنت بر اساس impressions

برای محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام خود بر اساس impressions، باید از همان فرمول اینگیجمنت اینستاگرام روش اول استفاده کنید، اما با این تفاوت که به جای تعداد کل فالوورها، باید تعداد ایمپرشن را جایگذاری نمایید. مثلا:

 • اگر پست شما توسط ۵۱۵ نفر (نمایش) دیده شود و در مجموع ۲۵ تعامل داشته باشد، نرخ تعامل شما ۴ درصد خواهد بود.

برای مشاهده میزان ایمپرشن، لایک، سیو، به اشتراک گذاری، کلیک روی لینک و معیارهای دیگر، شما باید پیج خود را به حالت حرفه‌ای درآورید. پس از انجام این کار، تمامی داده‌های لازم را در بخش اینسایت اینستاگرام پیج و پست‌هایتان مشاهده خواهید کرد.

در لینک زیر به صورت کامل، نحوه راه‌اندازی اینسایت اینستاگرام را توضیح داده‌ایم:

آموزش فعال سازی و آنالیز Instagram Insights

همچنین نا گفته نماند که هیچ فرمول درست یا غلطی برای محاسبه نرخ اینگیجمنت اینستاگرام وجود ندارد و خود این پلتفرم نیز اطلاعات دقیقی در این رابطه ارائه نکرده است.

نرخ انگیجمنت اینستاگرام باید چقدر باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که نمی‌توان معیاری را برای همه پیج‌ها عنوان کرد، چرا که:

 • حوزه فعالیت هر پیجی متفاوت است
 • همه پیج‌ها فالوور یکسان ندارند
 • تعداد محتوای تولیدی هر پیجی با هم یکسان نیست
 • و برخی دلایل دیگر

اما بر اساس مطالعاتی که روی ۱۸۰۰ پیج اینستاگرامی در ۱۲ حوزه مختلف صورت گرفته، میانگین نرخ تعامل حدود ۱/۱۶% اعلام شده است. با استناد به این مطالعه می‌توان گفت که هر چه نرخ تعامل و engagement پیج اینستاگرام شما از عدد ۱ بالاتر باشد، به همان میزان بهتر خواهد بود.

از طرفی نیز، به هیچ عنوان معیار خوب یا بد بودن عملکردتان را به اعداد و ارقامی که به دست می‌آورید، محدود نکنید. ممکن است یکی از محتواهای شما، نرخ تعامل بسیار بالایی داشته باشد، اما برخی دیگر نه! بهتر است عملکرد و نرخ تعامل کاربرانتان را بر اساس اهدافی که دارید، محاسبه کنید.

مثلا بررسی کنید که آیا میزان مصرف کنندگان خدمات و محصولاتتان در چند ماه اخیر بیشتر شده؟ توانسته‌اید فالوور جدید جذب نمایید؟ و …

در ادامه می‌توانید این مقاله را هم بخوانید:

آشنایی با سایزبندی انواع محتوا در اینستاگرام (پست، استوری، IGTV و reels)

با معنی اینگیجمنت در اینستاگرام و روش‌های محاسبه آن به صورت کامل آشنا شدید. یکی از مهم‌ترین مولفه‌های رشد در پلتفرم اینستاگرام، بالا بردن نرخ تعامل است. برای افزایش engagement پیج اینستاگرام می‌توانید از برخی تکنیک‌ها و ترفندها استفاده کنید که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تکنیک‌های بالا بردن اینگیجمنت اینستاگرام

تکنیک‌های بالا بردن اینگیجمنت اینستاگرام

همان طور که گفتیم، هر چه قدر نرخ تعامل کاربران با پیج و محتوای شما بالا باشد، بدان معنی است که شما توانسته‌اید مخاطبانتان را با خود همراه ساخته و آن‌ها را وادار به کنش کنید.

در ابتدای کار باید خدمتتان بیان نماییم که هیچ روش کلی و ثابتی برای افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام وجود ندارد، چرا که نیاز و هدف هر پیج و از همه مهم‌تر، محتوایی که تولید می‌کنند، با هم متفاوت است. با این وجود می‌توانید ترفندهایی را به کار ببرید که بر اساس تجربه و برخی بررسی‌های صورت گرفته در افزایش اینگیجمنت اینستاگرام تاثیر گذار هستند. تکنیک‌هایی مثل:

۱- انواع مختلف محتوا را امتحان کنید

اگر استراتژی محتوایی شما اجازه می‌دهد، می‌توانید محتواهای مختلفی را تولید کرده و آن‌ها در قالب‌هایی که خود اینستاگرام تعیین نموده (استوری، ریلز، پیست ورقه‌ای، ویدیویی) منتشر نمایید. سپس آنالیز کنید که مخاطبان شما با کدام نوع و سبک محتوا بیشتر تعامل داشته‌اند.

سپس بر این اساس، در تولید محتوای روزانه، هفتگی و حتی ماهانه خود این سبک از محتوا را در اولویت قرار دهید. در حال حاضر، اینستاگرام از یک فرمت محتوایی به نام ریلز رونمایی کرده است. این فرمت محتوایی اهمیت زیادی نزد خود اینستاگرام دارد و توصیه می‌شود که حتما تست کنید. همچنین پست‌هایی که ترکیبی از عکس و تصویر هستند نیز اینگیجمنت ریت بالایی دارند.

۲- خودتان را درگیر اعداد و ارقام لایک نکنید

بسیاری از مدیران کسب و کارها همواره به دنبال افزایش لایک و ویو هستند، در حالی که هدفشان فروش بیشتر یا برندینگ بهتر است. به این نکته توجه کنید که تعداد لایک و ویو بالا در حال حاضر تنها معیار برای سنجش انگیجمنت پست و محتوای شما نیست! بلکه معیارهای دیگری نیز وجود دارند.

امروز ربات‌های اینستاگرام برای سنجش نرخ تعامل کاربران و فالووران شما، میزان به اشتراک گذاری، ذخیره و کامنت را نیز در نظر می‌گیرند. از این رو بهتر است که فقط روی لایک تمرکز نکنید. فعالیت‌هایی به غیر از لایک نشان می‌دهند که:

 • کامنت: محتوا به اندازه کافی برای کاربر مهم و درگیر کننده بوده که وی را وادار کرده تا نظرش را بنویسد
 • به اشتراک گذاری: محتوا به اندازه کافی برای کاربر جذاب بوده و دوست داشته که دیگران نیز آن را تماشا کنند
 • ذخیره: محتوا ارزش این را دارد که در آینده نیز چندین بار دیده شود

میزان سیو، کامنت و به اشتراک گذاری نشان می‌دهند که شما در تولید محتوا چه عملکردی داشتید. اینستاگرام نیز به این عملکرد شما ارج می‌نهند و بر اساس آن، محتوایی که تولید کرده‌اید را به کاربران بیشتری نمایش می‌دهد.

۳- محتوای تعاملی درست کنید

همیشه محتوایی را تولید که کاربر را وادار به کنش (کامنت و سیو) کند. برای این کار می‌توانید محتوای خود را گفت و گو محور کرده و کاربر را به چالش بکشید، از وی سوال بپرسید و …

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که شما محتوا را برای افراد و انسان‌ها تولید می‌کند، نه ربات‌های اینستاگرام. انسان‌ها همیشه دوست دارند شنیده شوند و صحبت کنند.

۴- از ویژگی‌های مختلف اینستاگرام برای تعامل استفاده کنید

اینستاگرام ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی دارد که می‌توانید از آن‌ها در بخش استوری استفاده کنید تا نرخ تعامل پیج‌تان بالا رود. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به استیکرهای کشیدنی، استیکر نظرسنجی، استیکر کوییز (سوال و جواب چند گزینه‌ای)، لایک و … اشاره کرد.

در آپدیت‌های جدید اینستاگرام می‌توانید از این امکانات (نه همه‌شان) در ریلزها نیز استفاده نمایید. نکته جالب و حائز اهمیت در مورد ویژگی‌های نام برده شده، این است که میزان تعامل کاربران را به شدت افزایش می‌دهند، بدون این که زمان زیادی از آن‌ها گرفته شود. همچنین تصمیم گیری را نیز برای کاربران راحت می‌کنند.

۵- در تولید محتوا ثابت قدم باشید

الگوریتم اینستاگرام همواره به دنبال این است که محتوایی جدید، جالب و جذاب برای کاربرانش نمایش دهد. از این رو اگر فعالیت مستمر و روزانه داشته باشید، شانس بالایی خواهید داشت که در دید فالوورهایتان قرار بگیرید.

درست است که انتشار پست به صورت مداوم به افزایش تعامل در اینستاگرام کمک می‌کند، اما امروزه اکثر کسب و کارها، به جای هر روز یک پست، یک روز در میان پست منتشر می‌کنند و فعالیت‌های روزانه خود را بیشتر به سمت استوری کشانده‌اند.

این مورد به استراتژی محتوایی شما بستگی دارد، اما در حالت کلی انتشار روزانه پست تاثیر بسیار زیادی روی افزایش اینگیجمنت اینستاگرام می‌گذارد.

۶- هر فعالیتی که دارید را زیر نظر بگیرید

اگر می خواهید نرخ تعامل اینستاگرام خود را افزایش دهید، تجزیه و تحلیل محتوا به صورت مرتب اصلا نباید فراموش شود. زمانی که متوجه شوید کاربر چه ساعتی بیشتر آنلاین است، چه محتوایی را بیشتر دوست دارد؟ و … بهتر خواهید توانست محتوا تولید کرده و وی را درگیر کنید.

برای تجزیه و تحلیل فعالیتتان، بهترین ابزار همان اینسایت خود اینستاگرام است. البته می‌توانید از ابزارهای دیگری نیز استفاده نمایید که به طبع هزینه‌هایی را هم در بر دارند.

۶ مورد معرفی شده، جزو اصلی‌ترین تکنیک‌های بالا بردن اینگیجمنت اینستاگرام هستند که هر پیج و کسب و کار اینستاگرامی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. نکات و تکنیک‌های دیگری نیز وجود دارند که در افزایش engagement اینستاگرام تاثیر گذارند. مثل:

 • مخاطب خود را بشناسید و محتوایی اختصاصی برای آن تولید کنید. در واقع جامع هدف مشخصی داشته باشید.
 • محتوایی صادقانه و قابل استناد تولید کنید. این امر به اعتبار پیج‌تان نیز اضافه خواهد کرد.
 • محتوایی که تولید می‌کنید، کیفیت بالایی داشته باشد. ترجیحا از تصاویر کپی استفاده نکنید.
 • فرمت ویدیو در بین کاربران اینستاگرام محبوبیت بالایی دارد. جالب است بدانید که نرخ تعامل کاربران با محتواهای ویدیویی، ۳۸ درصد بیشتر از سایر نوع محتواها است.
 • کپشن درست و کاملی بنویسید تا به فهم مخاطب از محتوای شما کمک کند.
 • هشتگ گذاری درست و اصولی انجام دهید تا کاربران بیشتری محتوای شما را ببینند.
 • حتما لایو برگزار کرده و مخاطبانتان را دعوت کنید که در آن حضور داشته باشند.
 • محتوایی تولید کنید که ارزش تماشای چندین باره را داشته باشد.
 • می‌توانید افکت و فیلتر اختصاصی درست کرده و کاربرانتان را تشویق کنید که از آن استفاده کنند.
 • به سوالات و نظرات کاربران در بخش دایرکت و کامنت حتما جواب دهید.
 • از منابع دیگر برای جذب مخاطب استفاده کنید. مثل: تلگرام، توییتر، یوتیوب و …
 • محتوای مجموعه‌ای تولید کرده و آن‌ها را در بازه‌های زمانی مختلف منتشر کنید.
 • از ترندهای روزانه در جهت سیاست برندتان استفاده کنید.
 • تبلیغات را از یاد نبرید و بر اساس برنامه‌ای از پیش تعیین شده آن را انجام دهید.

در ادامه می‌توانید این مقاله را هم بخوانید:

آموزش اصول هشتگ گذاری در اینستاگرام برای افزایش نرخ انگیجمنت

همان طور که متوجه شدید، برای افزایش فروش، برندینگ و جذب فالوور شما نیاز به مشارکت کاربران فعلی دارید. واقعیت این است که هیچ میانبری برای افزایش نرخ انگیجمنت و تعامل وجود ندارد و شما باید با تولید محتوایی جذاب و مخاطب پسند، فالوورهایتان را با خود همراه سازید.

به این نکته هم توجه داشته باشید که نرخ تعامل، یک معیار مهم نزد اینستاگرام برای رشد شما است. هر چه میزان تعامل بیشتر باشد، احتمال اینکه محتوا به اکسپلور وارد شده و در دید کاربران بیشتری قرار بگیرید، بسیار بالا خواهد رفت.

با این که اینگیجمنت اینستا کجاست؟ روش‌های محاسبه نرخ engagement اینستاگرام و تکنیک‌های بالا بردن نرخ تعامل به صورت کامل آشنا شدید. همچنین دانستید که نرخ تعامل اینستاگرام یک معیار کمی از نحوه تعامل کاربران با محتوای شما است. حتما به این نکته توجه داشته باشید:

نرخ تعامل زمانی اهمیت و ارزش بیشتری دارید که واقعی باشد. پس سعی در استفاده از روش‌های متقلبانه برای افزایش آن نداشته باشید.

حتما در بخش نظرات برایمان بنویسید که شما برای افزایش نرخ اینگیجمنت اینستاگرام از چه روش‌ها و تکنیک‌هایی استفاده می‌کنید؟

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه