آموزش تولید محتوای اینستاگرام: چگونه برای اینستاگرام تولید محتوا کنیم؟

فهرست مطالب

اگر صاحب کسب و کاری هستید، اینستاگرام می‌تواند یکی از پردرآمدترین کانال‌های شما باشد. گفته می‌شود که بیش از ۱ میلیون کاربر اینستاگرامی در سراسر جهان وجود دارد که به طور متوسط حداقل ۵۳ دقیقه در روز را در این پلتفرم سپری می‌کنند. شما می‌توانید با تولید محتوای موثر مخاطبان‌تان را از بین آن‌ها پیدا کنید و آن‌ها را به مشتری‌های خود تبدیل نمایید. اما سوال اینجاست که چگونه برای اینستاگرام تولید محتوا کنم؟ نگران نباشید، ما در این مطلب از وبلاگ گاو بنفش صفر تا صد تولید محتوا در اینستاگرام را توضیح داده‌ایم. اگر به دنبال آموزش تولید محتوای اینستاگرام هستید، حتما این مطلب را مطالعه کنید.

آموزش تولید محتوای اینستاگرام

اینستاگرام یکی از بهترین کانال‌های بازاریابی است که در آن تمامی کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ به طور یکسان می‌توانند محصولات یا خدمات خود را ارائه دهند و مشتریان خود را بیابند. طبق گفته‌ی خود اینستاگرام ۶۰درصد از کاربران برای تحقیق و کشف محصولات موردنیاز خود به این پلتفرم متکی هستند و این می‌تواند خبر خوبی برای تمامی کسب‌وکارها باشد.

با این حال شما باید بدانید که بخش بزرگی از موفقیت در شبکه‌های اجتماعی نتیجه برنامه‌ریزی است و هیچ شانسی در آن‌ دخیل نیست. بدون برنامه‌ریزی احتمال اینکه تولید محتوای اینستاگرام عملکرد خوبی نداشته باشد، زیاد است. اما شاید برای شما سوال باشد که منظور از برنامه‌ریزی برای تولید محتوا چیست؟ شما برای موفقیت در اینستاگرام باید پرسونای خود را به درستی بشناسید، استراتژی مناسب‌تان را تدوین نمایید، تقویم محتوایی بسازید،

محتوای بصری پیج‌تان را طراحی کنید، کپشن‌نویسی یاد بگیرید، هشتگ‌های موردنیاز کسب‌وکارتان را تحلیل کنید و در انتها پست و استوری‌های خود را منتشر و نتایج آنالیز را تحلیل کنید.

اگر شما تا به امروز هیچ فعالیتی در اینستاگرام نداشته‌اید یا به دنبال تغییراتی در استراتژِی بازاریابی اینستاگرام‌تان هستید، پیشنهاد می‌کنیم که از ابتدا مسیر را درست پیش بروید. ما در زیر آموزش تولید محتوای اینستاگرام به صورت اصولی توضیح داده‌ایم که هر کدام از این مراحل نقش مهمی در موفقیت‌تان در اینستاگرام دارد.

۱) تحلیل پرسونا

تحلیل پرسونا
مرحله اول آموزش تولید محتوای اینستاگرام: تحلیل پرسونا

همه‌ی ما می‌دانیم که هر کسب‌وکاری با مشتریان مختلفی سروکار دارد چرا که افراد نیازها، عادات و ویژگی‌های منحصربفردی دارند. هر چه مخاطبان خود را عمیق‌تر بشناسید، برای موفقیت‌تان در اینستاگرام بهتر است. چرا که زمانی که محتوایی مطابق با انتظارات مخاطبان‌تان ایجاد می‌کنید، آن‌ها را برای تعامل با پیج‌تان علاقمندتر می‌کنید. تحقیق اولیه در مورد مخاطبان شما در اینستاگرام می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد استراتژی بازاریابی خود در اینستاگرام بهترین تصمیم را بگیرید.

شما باید دقیقا بدانید که فعال‌ترین فالوورهای شما در چه بازه‌ی سنی هستند؟ از کدام شهرها بیشترین فالوور را دارید؟ و دیگر سوالاتی که باعث می‌شوند تا بازار هدف خود را مشخص کنید. تمامی این سوالات به شما در تحلیل پرسونا کمک خواهد کرد. در واقع پرسونا شخصیت‌های خیالی از مشتری هدف شما است. شما می توانید ۳ تا ۷ شخصیت مختلف بر اساس نوع مخاطبی که مورد هدف قرار داده‌اید، داشته باشید و مخاطبان خود را بر اساس آن‌ها تعریف نمایید.

زمانی پرسونا خود را مشخص کردید، راحت‌تر می‌توانید در مورد محتوا پیج‌تان تصمیم بگیرید چرا که شما در مورد مخاطبان خود به طور مفصل تحقیق کرده‌اید و می‌دانید که چه محتوایی باید برای آن‌ها بسازید. . مطمئن باشید که شناخت مخاطبان بر روی همه چیز از توسعه محصول گرفته تا استراتژی‌های بازاریابی‌تان تاثیرگذار است. شما با شناخت مخاطبان خود راحت‌تر می‌توانید پست‌ها، تصاویر، هشتگ‌ها و موارد دیگر را به درستی انتخاب کنید. اما چگونه مخاطب هدف را در اینستاگرام پیدا کنیم؟ ما در مطلبی جداگانه به این موضوع پرداخته‌ایم. پیشنهاد می‌کنم حتما این مطلب را مطالعه کنید تا بتوانید مخاطبان خود را به درستی بشناسید.

۲) تدوین استراتژی

تدوین استراتژی
مرحله دوم آموزش تولید محتوای اینستاگرام: تدوین استراتژی

در مرحله‌ی بعد از شناخت مخاطبان، شما باید در مورد محتوای پست و استوری‌های خود تصمیم بگیرید. محتوای شما باید با برنامه و اهداف بازاریابی شما هماهنگ باشد. شما باید اهداف شما را به وضوح بنویسید و دقیقا بدانید که از اینستاگرام چه چیزی می‌خواهید؟

به عنوان مثال ممکن است که هدف شما از بازایابی افزایش آگاهی از برندتان باشد، در نتیجه پست و استوری‌های شما باید با آن همسو باشند. اگر هدف شما هدایت کاربران به وبسایت‌تان یا فروش محصولات از فروشگاه سایت است، ما همگی در استراتژی شما مشخص شده باشد. شما باید قبل تصمیم در مورد نوع پست و استوری خود در این موضوع به نتیجه رسیده باشید تا بتوانید موضوعات پست و استوری‌ها خود را مشخص کنید.

علاوه بر این، برای تدوین استراتژی نیاز است که رقبای خود را تحلیل کنید تا بتوانید استراتژی محتوایی قدرتمندی بسازید. تصمیم‌گیری در مورد زمان انتشار و تعداد پست و استوری‌ها نیز در این مرحله مشخص می‌شود تا شرایط برای تدوین تقویم محتوایی فراهم شود. به آنچه که در گذشته منتشر کرده‌اید، نگاهی بیندازید و پست‌هایی که نتایج خوبی گرفته‌اند را یادداشت کنید. آیا شباهتی بین‌ پست‌ها وجد دارد؟ اگر وجود دارد، این دقیقا چیزی است که باید در تدوین استراتژی به آن توجه کنید. همچنین پست‌ و استوری‌هایی که عملکرد خوبی نداشته‌اند را متوقف کنید.

ما قبلا در مطلبی جداگانه به طور مفصل در مورد نحوه‌ی تدوین استراتژی محتوایی صحبت کرده‌ایم. برای اطلاعات تکمیلی‌تر می‌توانید مطلب مربوطه را مطالعه کنید.

در مجله گاو بنفش بخوانید: استراتژی تولید محتوا برای اینستاگرام چیست؟ ۶ مرحله مهم در تدوین استراتژی محتوا در اینستاگرام

۳) تدوین تقویم محتوا

چگونه برای اینستاگرام تولید محتوا کنم
مرحله سوم آموزش تولید محتوای اینستاگرام: تدوین تقویم محتوایی

در مرحله‌ی بعدی آموزش تولید محتوای اینستاگرام به تدوین تقویم محتوایی می‌رسیم. برای اینکه همه چیز با برنامه و نظم پیش رود، شما باید بتوانید تقویم محتوایی مناسب‌تان را طراحی کنید. اگر از قبل برنامه‌ریزی نکنید، تعداد زیاد پست و استوری‌ها ممکن است شما را گیج کند. این در حالی است که ایجاد تقویم محتوایی برای همه پست و استوری‌های اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا دقیقا بدانید که چه محتوایی چه زمانی منتشر خواهد شد.

همچنین با تقویم محتوایی می‌توانید تمامی ایده‎ها را در یک جا فهرست‌بندی کنید که همین به سازماندهی کمپین و ایده‌های محتوایی شما کمک زیادی می‌کند. به این ترتیب نه تنها تمامی موضوعاتی که می‌توانید پوشش دهید، را می‌بیتید بلکه می‌توانید شکاف‌های محتوایی را نیز شناسایی نمایید.

به یاد داشته باشید که انتشار پست و گذاشتن استوری‌ها به صورت منظم برای الگوریتم اینستاگرام بسیار مهم است و تقویم محتوایی می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. تقویم محتوایی شما می‌تواند ساده در حد تاریخ انتشار و زمان دقیق انتشار پست‌ها باشد. همینطور شما می‌تواند ستون‌هایی را برای تعداد لایک‌ها، سیو، شیو و کامنت و هر چیزی که برای تحلیل هر پست و استوری نیاز است، اضافه کنید. به این ترتیب بعدا به راحتی می‌توانید پست و استوری‌ها را با هم مقایسه نمایید.

اما سوال اینجاست که از چه تکنولوژی می‌توانیم برای ایجاد تقویم محتوایی استفاده کنیم؟ گوگل شیت و اکسل رایج‌ترین قالب‌ها برای ساخت تقویم محتوایی است. برای آشنایی با اصول و طراحی تقویم محتوایی پیشنهاد می‌کنم مطلب زیر را مطالعه کنید.

در مجله گاو بنفش بخوانید: تقویم محتوا اینستاگرام چیست و چگونه می‌توان آن را درست کرد؟

۴) تولید محتوای بصری

تولید محتوای بصری
مرحله چهارم آموزش تولید محتوای اینستاگرام: تولید محتوای بصری

از آنجایی که اینستاگرام پلتفرمی مبتنی بر عکس و ویدیو است، در نتیجه سبک بصری آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سبک بصری می‌تواند برند شما را برای مخاطب تعریف کند و پست و استوری‌های شما را از دیگر پست‌ها متمایز نماید. به این ترتیب دنبال‌کنندگان شما به راحتی می‌توانند محتوای‌تان را شناسایی کرده و با آن تعامل کنند.

با این حال هیچ نیازی به ابداع جلوه‌ی بصری جدید نیست، بلکه بهتر است محتوای بصری اینستاگرام باید انعکاسی از هویت بصری شما در وبسایت و سایر پلتفرم‌ها باشد. پس تا جایی که می‌توانید فونت، رنگ و استایل کلی پیج اینستاگرام‌تان را شبیه به وبسایت‌تان نمایید. مثلا اگر نگاهی به پیج اینستاگرامی گاو بنفش بیندازید، خواهید دید که سبکی گرافیکی مشابه با وبسایت دارد.

۵) کپشن‌نویسی

صفر تا صد تولید محتوا در اینستاگرام
مرحله پنجم آموزش تولید محتوای اینستاگرام: کپشن‌نویسی

احتمالا برایتان پیش آماده است که عکس و ویدیو‌های منحصربفردی را منتشر کرده‌اید اما هیچ توجهی به کپشن آن نداشته‌اید. این در حالی است که کپشن خوب می‌تواند باعث شود که کاربران زمان بیشتری را بر روی پست شما بمانند. هر چه کاربران زمان بیشتری را صرف خواندن کپشن شما و تعامل با پست شما نمایند، پست شما در الگوریتم اینستاگرام رتبه بهتری خواهد داشت! به یاد داشته باشید که کپشن ابزار قدرتمندی است که می‌تواند کاربر را برای لایک، کامنت یا حتی بازدید از وبسایت‌تان علاقمند نماید.

علاوه بر این کپشن اینستاگرام فرصت عالی را برای رابطه قوی‌تر با مخاطبان فراهم می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از کپشن خدمات کسب‌وکارتان را معرفی کنید که همین می‌تواند به شما در افزایش ترافیک وب سایت، افزایش فالوورهای اینستاگرام و حتی بهبود فروش‌تان کمک کند.

سطر اول کپشن اینستاگرام شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید بسیار جذاب و فریبنده نوشته شود. همین سطر اول می‌تواند مدت زمانی که کاربران برای مشاهده پست شما صرف می‌کنند را افزایش دهید. شما باید کنجکاوی کاربر را درهمان سطر اول برانگیزید؛ مثلا می‌توانید کپشن‌تان با آمارهای تکان‌دهنده یا واکنش‌های احساسی یا یک پیشنهاد ویژه را شروع کنید.

هر تاکتیکی که انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که هدف جلب علاقه کاربران است تا آن‌ها کپشن را کامل بخوانند و با پشت شما تعامل برقرار نمایند. در قدم بعدی شما باید از یک کال تو اکشن در کپشن استفاده کنید و کابران را دعوت کنید که پست شما را لایک، کامنت، شیر یا سیو کنند.

۶) تحلیل هشتگ

تحلیل هشتگ در اینستاگرام
مرحله ششم آموزش تولید محتوای اینستاگرام: تحلیل هشتگ

هشتگ‌ها ابزاری مهم برای کشف و دسترسی به محتواهای اینستاگرامی هستند و کاربران با هشتگ‌ها موضوعات مدنظرشان را جستجو می‌کنند. اگرشما به درستی از هشتگ‌ها استفاده کنید، پست‌های شما توسط افراد بیشتری دیده می‌شود. در نتیجه احتمال اینکه کاربران به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند شوند و پیج شما را دنبال کنند، زیاد است.

اما اگر استراتژی نادرستی در پیش بگیرید، ممکن است بسیار آسیب‌زا باشند و حتی باعث شوند که توسط الگوریتم اینستاگرام جریمه شوید. برای استفاده موثر از هشتگ‌ها در اینستاگرام، باید دقیقاً نحوه عملکرد آن‌ها را بدانید و با استراتژی پیش بروید. برخلاف توییتر، اینستاگرام فهرستی از هشتگ‌های پرطرفدار را منتشر نمی‌کند. با این حال، اگر یک هشتگ را در اینستاگرام جستجو کنید، خواهید دید که دقیقا چند پست از آن هشتگ استفاده کرده‌اند. همچنین فهرستی از سایر هشتگ‌های محبوب اینستاگرام را با استفاده از کلمات مشابه مشاهده خواهید کرد.

۷) انتشار پست و استوری‌ها

 آموزش تولید محتوای اینستاگرام
مرحله هفتم آموزش تولید محتوای اینستاگرام: انتشار پست و استوری‌ها

با طی مراحل بالا شما دیگرمی‌توانید پست و استوری‌های خود را منتشر کنید. با این حال بهتر است قبل از انتشار به چند نکته‌ توجه کنید. اول اینکه حساب کاربری شما باید از نوع بیزینس باشد. بیزینس اکانت‌ها به شما امکان دسترسی به برخی ویژگی‌ها از جمله اینسایت را می‌دهد. به این ترتیب به راحتی می‌توانید پست و استوری‌های خود را تحلیل کنید و هر بار که مایل بودید استراتژی خود را تغییر دهید.

همینطور شما با بیزینسی کردن پیج اینستاگرام خود می‌توانید دکمه اطلاعات تماس را به اکانت خود اضافه کنید. این دکمه معمولا شامل اطلاعات تماس از جمله شماره تماس و ایمیل است. نکته‌ی بعدی که باید به آن توجه کنید، این است که پروفایل خود را بهینه نمایید. بیوگرافی پروفایل شما باید تنها با ۱۵۰ کاراکار تاثیر اولیه خوبی بر مخاطب بگذارد، شخصیت برند شما را به فرد منتقل کند و به کاربران بگوید که چرا اکانت اینستگرامی شما را باید دنبال کنند. عکس پروفایل شما نیز معمولا باید لوگوی شما باشد چرا که به پیج شما اعتبار می‌بخشد و به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد که در یک نگاه متوجه شوند شما چه کسی هستید!

۸) تحلیل و آنالیز اینستاگرام

تحلیل و آنالیز اینستاگرام
مرحله هشتم آموزش تولید محتوای اینستاگرام: تحلیل و آنالیز اینستاگرام

اگر می‌خواهید پیج اینستاگرامی خود را بهبود ببخشید، باید دائما پست و استوری‌های خود را تحلیل کنید. خوشبختانه اینستاگرام قابلیتی به نام اینسایت را برای اکانت‌های بیزنسی ارائه داده است که به راحتی می‌توانید با کمک آن پیج‌تان را تحلیل کنید. با قابلیت اینسایت اینستاگرام می‌توانید بفهمید که مخاطبان شما چه کسانی هستند، چه زمانی بیشتر فعال هستند و با چه نوع محتوایی بیشتر درگیر می‌شوند.تجزیه و تحلیل اینستاگرام می‌تواند به شما کمک کند تا مخاطبان مناسب را هدف قرار دهید، استراتژی محتوای خود را بهبود ببخشید و به مخاطبان جدید برسید. البته بدین منظور شما نیاز به یادگیری اصطلاحات اینسایت دارید.

ما در این مطلب از وبلاگ آژانس تبلیغات گاو بنفش به طور مفصل در مورد آموزش تولید محتوای اینستاگرام صحبت کردیم. اگر شما به درستی تمامی مراحل بالا را طی کنید، مطمئنا نتیجه مثبتی خواهید گرفت. با اینکه تولید محتوای باکیفیت و مفید می‌تواند به جذب فالوور واقعی کمک کند اما این پروسه‌ی جذب فالوور با سرعتی کندی پیش خواهد رفت و شما نباید انتظار داشته باشید که در مدت کمی فالوور زیادی جذب کنید.

شما می‌توانید از تبلیغات گسترده و انبوه در اینستاگرام استفاده کنید و فالوور واقعی را به سمت پیج خود هدایت نمایید. آژانس تبلیغاتی گاو بنفش با تعیین هدف، استراتژی مناسب و بررسی و اعتبارسنجی پیج‌هایی مناسب با کسب وکار شما کارآمدترین و موثرترین تبلیغات را به شما ارائه می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم برای تبلیغات انبوه با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه