کپشن چیست؟ راهنمای نوشتن کپشن اینستاگرام با مثال

کپشن اینستاگرام چیست؟ راهنمای نوشتن کپشن

فهرست مطالب

این روزها نحوه فعالیت در اینستاگرام تبدیل به دغدغه‌ای برای کاربران شده و فضای رقابتی موجود در آن باعث شده است تا کاربران اینستاگرام علاوه بر نشر تصاویر، به سمت ارائه متن‌های جذاب و گیرا نیز سوق داده شوند. با اینکه اینستاگرام شبکه‌ی اجتماعی بصری محسوب می‌شود، اما این جمله به این معنی نیست که کلمات در آن مهم نیستند. متنی که در زیر پست خود به عنوان کپشن منتشر می‌کنید، تاثیر زیادی بر مخاطبان شما دارد. طبق آمار پست‌های دارای کپشن در اینستاگرام تا ۷۰ درصد نرخ تعامل بیشتری در مقایسه با پست‌های بدون کپشن دارند.

یکی از عوامل موثری که می‌تواند پیج اینستاگرام شما را نسبت به سایر رقبا برتری بخشد، رعایت اصول نوشتن کپشن اینستاگرام است. اگر نمی‌دانید کپشن چیست و چطور می‌توان کپشن خوب نوشت، پیشنهاد می‌کنیم حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

کپشن اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام پلتفرمی مبتنی بر محتوای تصویری مانند عکس و ویدیو است و در بیشتر موارد فالوورها از طریق مشاهده عکس و ویدیوها جذب پیج شما می‌شوند. با این حال تاثیر محتوای متنی در اینستاگرام را نمی‌توان نادیده گرفت.

متنی که در زیر پست خود قرار می‌دهید، به عکس و ویدیو شما معنا داده و به شما اجازه می‌دهد تا از زبان برند خود صحبت کنید. کپشن‌ خوب می‌تواند پست‌ها را به یاد ماندنی‌تر کند و باعث شود که محتوای شما به اشتراک گذاشته شود. منظور از کپشن “متن زیر پست‌ها” می‌باشد. تصویری از کپشن پست گاو بنفش را در عکس زیر مشاهده می‌کنید.

کپشن اینستاگرام چیست

شما با استراتژی تولید محتوای خوب برای کپشن، می‌توانید خواننده را متقاعد کنید تا پست شما را لایک کند، به اشتراک بگذارد و کامنت بگذارد. باتوجه به نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام هر چقدر میزان تعامل با پست شما بیشتر باشد، احتمال ورود پست به صفحه اکسپلورر نیز بالاتر خواهد رفت. کپشن خوب حتی می‌تواند خوانندگان پست را به بازدید از وبسایت شما سوق دهد.

تاثیر کپشن اینستاگرام در برندسازی کسب و کار شما

به طور کلی کپشن اینستاگرام به همراه ویدئو و یا تصویر مناسب و جذاب می‌تواند موجب افزایش تعامل کاربران شود.

 • به پست اینستاگرام ارزش بیشتری میدهد؛
 • خواننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛
 • باعث شناخته شدن برند شما می‌شود.

اهمیت کپشن خوب در اینستاگرام

طبق بروزرسانی‌های اخیر الگوریتم اینستاگرام، اگر نرخ تعامل شما بالا باشد، پست‌های پیج شما به کاربران بیشتری نمایش داده خواهد شد. این موضوع که اینگیجمنت (engagement) نامیده می‌شود، یکی از از مهمترین مواردی است که الگوریتم اینستاگرام، هنگام ارسال محتوا به فید کاربران به آن توجه می‌کند.

نوشتن کپشن جذاب می‌تواند شانس شما را برای تعامل افزایش دهد. هر چه فالوورهای شما زمان بیشتری را صرف خواندن کپشن و تعامل با پست شما کنند، پست شما در الگوریتم اینستاگرام رتبه بهتری کسب خواهد کرد! پس کپشن می‌تواند بهترین راه برای درگیر کردن کاربران در پست‌های اینستاگرام شما باشد.

برای همین است که امروزه بسیاری از اینفلوئنسرها از کپشن‌ به عنوان یک وبلاگ کوچک استفاده می‌کنند و کپشن‌های بسیار طولانی‌ منتشر می‌نمایند. علاوه بر این‌ها، کپشن قوی می‌تواند شخصیت برند شما را شکل دهد و فالوورهای شما را متقاعد کند که به محصول یا خدمات شما نیاز دارند.

با همه‌ی این‌ها نوشتن کپشن اینستاگرام می‌تواند پروسه‌ی واقعا سختی باشد و موارد زیادی وجود دارد که باید قبل از کپشن نویسی به آن توجه کنید. شما باید در مورد لحن کپشن، کال تو اکشن، ایموجی‌ها و حتی هشتگ‌های موردنظر خود تصمیم بگیرید. ما در این مطلب به طور مفصل در مورد اینکه هنگام نوشتن کپشن باید به چه نکاتی توجه کنیم، صحبت کرده‌ایم.

آموزش نوشتن کپشن خوب در اینستاگرام

مهم‌ترین نکته‌ای که قبل از نوشتن کپشن اینستاگرام باید آن توجه کنید، درک مخاطبان و دانستن نحوه ارتباط با آنها در شبکه‌های اجتماعی است. شما باید در ابتدا اهداف اصلی استراتژی اینستاگرام خود را مشخص کرده باشید و طبق اصول آن‌ها پیش روید. منظور از استراتژی این است که هدف شما از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی چیست؟ آیا هدف شما افزایش آگاهی از برند و هدایت کاربران به وبسایت‌تان است؟ یا هدف شما تبلیغ محصولات و عرضه محصول جدید است؟

پس از تدوین استراتژی محتوا در اینستاگرام می‌توانید به نوشتن کپشن اینستاگرام اقدام کنید. در مورد کپشن نویسی مواردی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید. حالا که متوجه شدید کپشن چیست نکاتی که در کپشن‌نویسی تاثیرگذار هستند را معرفی کرده‌ایم.

چگونه کپشن خوب بنویسیم؟

کپشن‌های جذاب موجب افزایش تعامل و در نتیجه رشد پیج اینستاگرام و کسب و کار شما می‌شوند، بنابراین لازم است تا روش‌های نوشتن کپشن اینستاگرام خوب را با یکدیگر مرور کنیم:

۱. کپشن اینستاگرام را با یک جمله جذاب شروع کنید.

اینستاگرام پس از چند خط اول متن، بقیه کپشن شما را در پشت کلمه «more» پنهان می‌کند، بنابراین شما باید جزئیات مهم را در ابتدای متن قرار دهید. از آنجایی که اولین جمله در فید اینستاگرام کاربر دیده می‌شود، بنابراین باید جمله‌ای قانع‌کننده یا سوالی باشد که کاربر را برای خواندن ادامه متن ترغیب نماید. شما می‌توانید با جمله‌ای جذاب یا سوالی، کنجکاوی فالوورهایتان را برانگیزید یا با آمارهای تکان‌دهنده توجه آن‌ها را جلب کنید. همینطور می‌توانید با تخفیف یا پیشنهادهای شگفت‌انگیز، آن‌ها برای مطالعه‌ی ادامه کپشن جذب کنید.

کپشن

به یاد داشته باشید که جمله اول شما مثل قلاب ماهیگیری است و باید فوق العاده جذاب و فریبنده باشد. این می‌تواند به افزایش مدت زمانی که فالوورهای شما برای مشاهده پست شما صرف می‌کنند، کمک کند.

هر تاکتیکی که انتخاب می‌کنید، فقط به یاد داشته باشید که هدف جلب توجه فالوورهایتان است، بنابراین احتمال اینکه کپشن شما را بخوانند و با پست شما درگیر شوند، بیشتر می‌شود.

۲. CTA

یکی دیگر از مواردی که در کپشن نویسی باید به آن توجه کنید، تشویق کاربران برای مشارکت با پست است. اینکار که CTA یا کال تو اکشن اینستاگرام نامیده می‌شود، به معنای دعوت از مخاطب برای اقدام به عملی است و می‌تواند نرخ تعامل پست‌های شما را بالاتر ببرد و احتمال اینکه پست شما در فید سایر کاربران نمایش داده شود، بالاتر برود.

در واقع هر پست باید هدف خاصی داشته باشد، یعنی شما باید فالوورهای خود را به سمت هدف خاص هدایت کنید. قرار است که فالوورهای شما چه کاری انجام دهند؟ از وب سایت شما بازدید کنند؟ محصول خاصی را خریداری نمایند؟ پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارند؟ در مسابقه شرکت کنند؟ یا؟

شما باید در نوشتن کپشن در مورد هدف پست فکر کنید و کاربران را سمت آن هدایت کنید. برخی از CTA‌هایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، عبارتند از:

 • روی لینک موجود در بیو کلیک کنید.
 • حتما برای ما کامنت بگذارید(معمولا در پاسخ به یک سوال).
 • دوستانتان را تگ کنید.

۳.خلق ارزش در کپشن

شما باید نکات، ترفندها یا هر نوع اطلاعاتی که می‌تواند در جهت آموزش یا اطلاع‌رسانی کاربران باشد را به کپشن خود اضافه کنید. افزودن محتوای ارزشمند به کپشن‌های اینستاگرام به کاربر کمک می‌کند و احتمال اشتراک گذاری و سیو کردن پست را افزایش می‌دهد.

۴. ساده نویسی

اصالت بیشتر از هر چیزی مهم است. شما باید در محتوای کپشن پست‌ها، خود واقعی‌تان را به نمایش بگذارید و همانطور که صحبت می‌کنید، بنویسید. با اینکه پیج اینستاگرامی شما باید استراتژیک و هدفمند باشد، اما در عین حال باید با کاربر طبیعی رفتار کنید و رابطه دوستانه‌ای داشته باشید.

کپشن اینستاگرام 1

کپشن‌های اینستاگرام شما باید شخصیت برند شما را منعکس کنند و شبیه به سایر کانال‌های بازاریابی‌تان باشند. به طور کلی بهتر است که لحن غیررسمی‌تری در کپشن خود داشته باشید، زیرا این کار باعث می‌شود پست‌های شما شخصیت‌پذیرتر شده و تعامل بیشتری با کاربران بسازند.

۵.پیش نویس کپشن

نوشتن کپشن در پلتفرم دیگری باعث می‌شود که بدون حواس پرتی و نگرانی کپشن خود را بنویسید. معمولا اولین چیزی که نوشته می‌شود، بهترین نخواهد بود و شما می‌توانید با پیش‌نویس کپشن، آن را مرتبا ویرایش کنید تا به متن مدنظر خود برسید.

۶. داستان‌سرایی

خنثی نباشید و شخصیت‌هایی را به کپشن‌های خود اضافه کنید. سعی کنید از ضرب‌المثل، کلمات و عبارات احساسی استفاده کرده و متن را برای کاربر ملمو‌س‌تر نمایید. به گونه‌ای که بتوان آن را در ذهن خود تصور کرد.

۷. استفاده از ایموجی

از ایموجی‌ها استفاده کنید و کپشن‌های خود را زیباتر و جذاب‌تر نمایید. البته اگر از شکلک‌ها استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که با لحن، صدا و برند شما هم‌خوانی دارند. همچنین نباید در استفاده از ایموجی‌ها، مخصوصا در سطر اول زیاده‌روی کنید. اگر اینستاگرام خود را برون‌سپاری کرده‌اید، حتما مجموعه‌ای از ایموجی‌ها را که با صدا و هویت برند شما هم‌خوانی دارند، تعیین کنید.

۸. مختصر و مفید بنویسید

کپشن می‌تواند کوتاه و سریع یا طولانی‌تر و عمیق‌تر باشد. هیچ درست و غلطی در مورد طول کپشن وجود ندارد و اگر کپشن پست شما جالب باشد، فالوورها آن را خواهند خواند. با این حال کپشن‌های مختصر و مفید، راحت‌تر می‌توانند پیام شما را منتقل کنند.

در صورتی که کپشن پست شما طولانی است، حتما آن را به چندین پاراگراف تقسیم کنید تا هضم آن راحت‌تر شود.

۹.استفاده از هشتگ

هشتگ‌های اینستاگرام به کاربران کمک می‌کنند تا به راحتی به پست‌های مدنظرشان دسترسی یابند. بنابراین مطمئن شوید که از آن‌ها به درستی استفاده می‌کنید. در ابتدا لیسیتی از هشتگ های مناسب را یادداشت کنید، از هشتگ‌هایی استفاده کنید که مرتبط با پست شما باشند. هشتگ‌ها معمولا در انتهای کپشن قرار داده می‌شوند. نکته مهم این است که برای هر پست می‌توانید حداکثر از ۸ هشتگ مختلف استفاده کنید.

هشتگ اینستاگرام

۱۰.تبلیغ برند

طراحی یک مسابقه، بهترین روش برای تبلیغ برند شما است. رقابتی که به طور خاص برای فالوورهای شما طراحی شده است می‌تواند باعث ایجاد کنجکاوی در مورد محصول شما باشد، برند شما را مشهور کند و آن را بیشتر به دیگران نمایش دهد. در نظر داشته باشید که هدایا و جوایز، افراد بیشتری را برای شرکت در مسابقه ترغیب می‌کند.

ابزارهای تولید کننده کپشن اینستاگرام

استفاده از ابزارهای تولید محتوا در اینستاگرام به منظور تهیۀ متن‌های باکیفیت و جذاب، نقشی مهمی در موفقیت پیج اینستاگرام ایفا می‌کنند. در ادامه قصد داریم تا با یکی از بهترین ابزار تولید کننده کپشن خلاقانه اینستاگرام آشنا شویم:

Caption plus

ابزار کپشن پلاس یکی از ابزارهای تولید کننده کپشن اینستاگرام است که برای استفاده از آن کافی است وارد سایت caption plus شوید، گزینه Instagram tools را انتخاب کنید.

ابزار کپشن پلاس

سپس caption را انتخاب کنید.

نوشتن کپشن با کپشن پلاس

حال می‌توانید موضوع پست خود را انتخاب کرده تا این ابزار هوشمند، کپشن‌های خلاقانه و جذاب خود را به شما نمایش دهد.

روش نوشتن کپشن اینستاگرام

logicBalls

سایت logicBalls از دیگر ابزار های هوشمند برای تولید محتوای جذاب برای کپشن پست های اینستاگرام شما است. این سایت به شما کمک میکند تا متنی جذاب و منحصربه فردی برای اینستاگرام خود داشته باشید. برای استفاده از این سایت کافی است در ابتدا وارد لینک logicBalls شوید.

کافی است در بخش post topic، عنوان پست اینستاگرامی خود را وارد کنید. برای مثال عنوان روز مادر، mom’s day را تایپ میکنیم.

کپشن اینستاگرام با logicballs

در باکس بعدی یعنی tone لحن نوشته خود را انتحاب میکنیم. میتوانید از بین گزینه های زیر یکی از آن‌ها را انتخاب کنید تا محتوای مورد نظر خود را تحویل بگیرید.

 • Casual: خودمانی و روزمره
 • Convincing: فلسفی و قانع کننده
 • Critical: بحرانی
 • Formal: رسمی
 • Funny: خنده دار
 • Humble: محافظ کارانه
 • Humorous: طنز
 • Informative: آموزنده
 • Inspirational: الهام بخش
 • Joyful: نشاط آور
 • Passionate: پرشور
 • Thoughtful: متفکرانه

در بخش word limit می‌توانید تعداد حروف مورد نیاز خود را انتخاب کنید، برای مثال ما ۲۰۰ کاراکتر را وارد می‌کنیم. در پایان با انتخاب گزینه generate، محتوای مورد نظر شما آماده است.

کپشن اینستاگرام

توجه داشته باشید که محتوای ارائه شده توسط این ابزار به زبان انگلیسی است و با ترجمه آن به راحتی میتوان محتوا را به زبان فارسی برگرداند.

ChatGPT

حتما تاکنون به کرات نام ChatGPT را شنیده‌اید و تا حدودی با قابلیت‌های آن آشنا هستید. این ابزار به کمک اطلاعات و داده‌های متنی که جمع آوری کرده است، می‌تواند با شما چت کند و به سوالات شما پاسخ دهد. حال می‌خواهیم از این ابزار برای نوشتن کپشن در اینستاگرام کمک بگیریم. برای استفاده از ChatGPT ابتدا باید در سایت آن ثبت نام کنید. پس از ثبتنام و ورود به این سایت، با این صفحه روبرو خواهید شد:

کپشن اینستاگرام با chatgpt

در پایین صفحه، کادری مشاهده می‌کنید. در این کادر می‌توان سوال یا درخواست خود را از ChatGPT بپرسید. برای مثال ما از این ابزار درخواست کردیم تا کپشنی به مناسبت روز پدر بنویسد. حتما با پاسخ ChatGPT شگفت زده خواهید شد:

کپشن اینستاگرام برای روز پدر

همانطور که مشاهده می‌کنید، این ابزار هوشمند جملات متنوعی برای کپشن اینستاگرام پیشنهاد کرده است. درصورتی که پاسخ خود را از بین این جملات پیدا نکردید، کافی است سوال خود را کمی تغییر دهید تا متوجه هوشمندی این ابزار محبوب شوید. حال متوجه شدید که علت محبوبیت ChatGPT چیست؟!

انتخاب ایموجی در چت جی پی تی
از ChatGPT میتوان برای انتخاب هشتگ مناسب در پستهای اینستاگرامی استفاده کرد.

طول کپشن اینستاگرام چقدر باید باشد؟

اینستاگرام به کاربران اجازه می‌دهد تا سقف ۲۲۰۰ کاراکتر متن در کپشن اینستاگرام بنویسند. اما سوال اینجا است که کپشن اینستاگرام خوب باید چند کلمه باشد؟ در پاسخ بهتر است بگوییم که طول کپشن اینستاگرام، تماما به فالورها و پست اینستاگرام شما بستگی دارد. اگر تصویر پست، به اندازه کافی گویای همه چیز باشد، نیازی به نوشتن کپشن ۲۲۰۰ کاراکتری ندارید. اما طبق آمار، بهتر است که تمامی کپشنهای پست‌های پیج اینستاگرام شما حداقل ۱۰۰ کاراکتر متن داشته باشند. به این نکته توجه داشته باشید که کاربران برای دیدن وارد اینستاگرام شده‌اند نه خواندن متون. بیشتر کاربران پست‌های صفحه home اینستاگرام را بالا و پایین می‌کنند و کپشن پست‌هایی را می‌خوانند که در ابتدا تصویر، توجه آن‌ها را به سوی خود جلب کرده است.

جمع‌ بندی

ما در این مطلب از وبلاگ گاو بنفش به طور مفصل کپشن اینستاگرام، نحوه نوشتن کپشن و طول مناسب آن را شرح دادیم. اگر شما به درستی تمامی مراحل بالا را طی کنید، مطمئنا نتیجه مثبتی خواهید گرفت. با اینکه تولید محتوای با کیفیت و مفید می‌تواند به جذب فالوور واقعی کمک کند؛ اما توجه داشته باشید که پروسه‌ی جذب فالوور با سرعت کندی پیش خواهد رفت و شما نباید انتظار داشته باشید که در مدت کمی فالوور زیادی جذب خواهید کرد.

شما می‌توانید از تبلیغات گسترده و انبوه در اینستاگرام استفاده کنید و فالوور واقعی را به سمت پیج خود هدایت نمایید. آژانس تبلیغاتی گاو بنفش با تعیین هدف، استراتژی مناسب، بررسی و اعتبارسنجی پیج‌های مطلوب با کسب وکار شما، کارآمدترین و موثرترین تبلیغات را به شما ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

۱-کپشن اینستاگرام چیست؟

به توضیحات مکتوب برای یک عکس یا ویدئو، به منظور ارائه مطالب بیشتر به مخاطب، کپشن اینستاگرام می‌گوییم.

۲-در کپشن اینستاگرام چند کلمه می‌توانیم بنویسیم؟

طول کپشن اینستاگرام حداکثر ۲۲۰۰ کاراکتر است.

۳-هدف از نوشتن کپشن اینستاگرام چیست؟
درواقع کپشن اینستاگرام درباره تصویر پست اینستاگرام، بیشتر توضیح می‌دهد، باعث ارتباط برقرار کردن با مخاطبین شده و در نتیجه تعامل پیج افزایش می‌یابد.

۴-چگونه می‌توان یک کپشن اینستاگرام عالی نوشت؟

برای نوشتن کپشن اینستاگرام عالی کافی است مخاطب خود را بشناسید، متن کپشن را با جمله جذاب شروع کنید، از ایموجی‌ها استفاده کنید و ساده بنویسید.

۵-آیا طول کپشن اینستاگرام اهمیت دارد؟

طول کپشن اینستاگرام بستگی به مضمون پست و محتوای شما دارد. درصورتی که تصویر به اندازه کافی گویا است نیازی به کپشن طولانی نیست.

۶-آیا کپشن اینستاگرام می‌تواند موجب افزایش تعامل با مخاطبین شود؟

کپشن اینستاگرام روشی عالی و شگفت انگیز برای تعامل با مخاطبین است. شما می‌توانید با پرسش و پاسخ در کپشن، مخاطبین خود را وادار به کامنت گذاشتن کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

خدمات تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

خدمات تبلیغ در تلگرام

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه