راهنمای کامل سایز پست اینستاگرام در نرم‌افزارهای مختلف (فوتوشاپ، اینشات و …)

فهرست مطالب

گاو بنفش: انتشار پست با رزولوشن و سایز مناسب در اینستاگرام اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که به درست نشان داده شدن محتوای شما ارتباط مستقیم دارد. هر چه پست شما کیفیت بالاتری داشته باشد و به خوبی در فید اینستاگرام نمایش داده شود، مخاطب از تماشای محتوا لذت بیشتری خواهد برد. در ادامه قصد داریم سایز پست اینستاگرام (عکس و ویدیو) و همچنین رزولوشن و وضوح مناسب پست‌ها را خدمتتان معرفی کنیم تا همیشه محتوایی باکیفیت منتشر کنید.

سایز پست اینستاگرام

سایز پست اینستاگرام

درخواست مشاوره

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد سایز پست اینستاگرام بدانید، این است که اندازه پست اینستاگرام به نوع محتوایی که قصد انتشار آن را دارید، بستگی دارد. محتواها در اینستاگرام به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • محتوای ویدیویی
 • عکس

هر کدام از این محتواها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. مثلا پست اسلایدی (که شامل عکس و ویدیو می‌شود)، پست تک اسلایدی و … اگر به دنبال این هستید که از سایز دقیق انواع پست های اینستاگرامی آگاهی پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید. در ادامه به معرفی انواع سایز تصویر پست اینستاگرام، سایز پست اینستاگرام در فتوشاپ، سایز پست اینستاگرام در پریمیر و سایز پست اینستاگرام در اینشات خواهیم پرداخت.

سایز تصویر پست در اینستاگرام چقدر است؟

سایز تصویر پست در اینستاگرام چقدر است؟

شما می‌توانید تصاویر را در اینستاگرام به صورت چند اسلایدی (ورقه‌ای) یا تک اسلایدی منتشر کنید. در هر دو نوع نیز اینستاگرام این امکان را به وجود آورده تا در سایزهای مختلف اقدام به انتشار محتوای خود نمایید.

 • انتشار تصاویر به صورت مربعی

در این نوع می‌توانید تصاویر یا تک عکس خود را در سایز مربعی (طول و عرض یکسان) منتشر نمایید. سایز استاندارد تعیین شده جهت انتشار محتوا در این سایز، ۱۰۸۰*۱۰۸۰ پیکسل اعلام شده است که با نام ۱:۱ نیز شناخته می‌شود.

اگر قصد دارید تصاویر و محتوای خود را در این ابعاد منتشر کنید، توصیه می‌کنیم که حتما استاندارد اعلام شده را رعایت کنید؛ چرا که خود اینستاگرام به صورت خودکار سایز تصاویر شما را کاهش می‌دهد (تا ۶۰۰*۶۰۰ پیکسل) تا همه کاربران بتوانند آن را در ابعاد درست و با رزولوشن بالا مشاهده کنند.

اگر تصاویر شما در ابعاد ۱:۱ باشند، به هنگام فشرده سازی محتوا توسط خود اینستاگرام با افت کیفیت مواجه نخواهید شد.

 • انتشار تصاویر به صورت عمودی

در این سایزبندی انتخاب شده، تصویر یا تصاویر شما باید همگی نسبت ۴:۵ داشته باشند. (۱۰۸۰*۱۳۵۰ پیکسل) چنانچه محتوای شما بیشتر از این استاندارد اعلام شده باشد، کات خورده و نمایش داده نخواهد شد.

پس از فشرده شدن فایل شما توسط اینستاگرام، محتوا با سایز ۴۸۰*۶۰۰ پیکسل به کاربران نمایش داده خواهد شد.

 • انتشار تصاویر به صورت افقی

اگر دوست دارید که تصاویر و محتوای تصویری خود را به صورت افقی منتشر کنید، استاندارد اعلام شده از سوی خود اینستاگرام ۱۰۸۰*۶۰۸ پیکسل است. (۱.۹۱:۱) همانند موارد قبلی، اگر تصویر یا تصاویر شما بیشتر از این حد تعیین شده باشند، برش خواهد خورد و بخش‌های اضافی نمایش داده نخواهد شد.

با انواع سایز تصویر پست اینستاگرام آشنا شدید. شما می‌توانید عکس‌های خود را در اینستاگرام به این ۳ حالت منتشر کنید. اگر دوست دارید که محتوای شما بدون افت کیفیت و تغییرات خاصی به دنبال کنندگانتان نمایش داده شود، توصیه می‌کنیم که حتما این سایزبندی‌ها را رعایت کنید.

افراد زیادی فکر می‌کنند که سایز پست اینستاگرام در فتوشاپ متفاوت‌تر از سایز پست‌ها در اپلیکیشن‌های دیگر است، اما باید خدمتتان بیان کنیم که اصلا هم چنین نیست و شما باید در هر اپلیکیشنی این سایزبندی‌ها را رعایت کنید تا محتوایی که تولید می‌نمایید، بدون هیچ گونه افت کیفیتی نمایش داده شود.

ابعاد و سایز igtv اینستاگرام در سال ۲۰۲۲

سایز پست ویدیویی در اینستاگرام چقدر است؟

سایز پست ویدیویی در اینستاگرام چقدر است؟

علاوه بر انتشار تصاویر در سایزهای مختلف، این امکان نیز فراهم شده است تا محتواهای ویدیویی را هم در اندازه های مختلف انتشار دهید. ابعاد پست ویدیویی که استاندارد هستند و خود پلتفرم اینستاگرام تعیین کرده، عبارتند از:

 • حالت مربعی و اسلایدی: ۱۰۸۰*۱۰۸۰ پیکسل (با نسبت تصویری ۱:۱)
 • حالت عمودی: ۱۰۸۰*۱۳۵۰ پیکسل (با نسبت تصویری ۴:۵) یکی نسبت تصویری بسیار عالی برای انتشار ویدیو در قالب reels
 • حالت افقی: ۱۰۸۰*۶۰۸ پیکسل (با نسبت تصویری ۱۶:۹) بهترین فرمت برای انتشار ویدیوهای طولانی (IGTV)

از آن جایی که اینستاگرام بعد از آپلود محتوای شما آن را فشرده کرده و بعد در اختیار دنبال کنندگان‌تان قرار می‌دهد، بهتر است که ویدیوهای خود را در سایزهای تعیین شده و با بالاترین کیفیت تولید کنید تا در زمان فشرده سازی با مشکل افت کیفیت مواجه نشوید.

انتشار محتواهای ویدیویی در حالت و سایز استاندارد اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که موجب می‌شود تا دنبال کنندگانتان با علاقه و راحتی بیشتری محتوای منتشر شده را تماشا کنند.

شما می‌توانید ویدیوهای خود را در هر ۳ سایز تولید و منتشر کنید، اما نسبت تصویر ۱۶:۹ به عنوان استانداردترین حالت انتشار ویدیوها در اینستاگرام به حساب می‌آید. دلایل زیادی را می‌توان برای این امر بر شمرد. مثل:

 • تناسب داشتن با سایز گوشی‌های هوشمند
 • امکان ادیت راحت ویدیو در این حالت
 • عادت داشتن چشم مخاطبان به این قالب ویدیویی

اگر می‌خواهید محتوای ویدیویی شما به خوبی در اینستاگرام نمایش داده شود، علاوه بر سایز باید به برخی نکات دیگر نیز توجه داشته باشید. مثلا ویدیو شما حداقل با نرخ ۳۰ فریم در ثانیه تولید شده باشد، حجم فایل نیز بیشتر از ۴ گیگابایت نباشد.

چنانچه سایزهای استاندارد موجود رعایت نشود، بخش‌های اضافی ویدیو برش خواهد خورد و کاربران نمی‌توانند آن‌ها را مشاهده کنند. شاید شما نیز چنین تفکری داشته باشید که سایز پست اینستاگرام در پریمیر با سایز پست اینستاگرام در اینشات و دیگر نرم افزارهای ادیت ویدیو متفاوت است، اما باید بدانید که چنین نیست و شما می‌توانید در هر برنامه‌ای این سایزبندی‌ها را اعمال کنید تا محتوایی که تولید می‌نمایید، با بالاترین کیفیت منتشر شود.

در پست‌های ویدیویی، علاوه بر سایز و فریم ویدیوها، باید به فرمت ویدیو نیز توجه نمایید. اینستاگرام در حال حاضر از دو فرمت ویدیویی MP4-h264 و WEBM پشتیبانی می‌کند.

کاور پست های IGTV و REELS در اینستاگرام

اگر قصد انتشار ویدیو دارید، باید بدانید که برای ویدیوهایتان حتما کاور نیز درست کنید. کاور پست‌های ویدیویی (چه ریلز و چه igtv)، ۱:۱ است و درست مرکز ویدیو شما را شامل می‌شود. شما هیچ دخالتی در این امر نمی‌توانید داشته باشید، پس باید کاور را به نحوی درست کرده و روی ویدیو قرار دهید که در مرکز ویدیو قرار بگیرید و اینستاگرام از آن به عنوان کاور استفاده کند.

ابعاد و سایز reels اینستاگرام در سال ۲۰۲۲

چرا اینستاگرام کیفیت پست را کاهش می‌دهد؟

آپلود فایل‌های بزرگتر از سایز ۱۰۸۰ پیکسل باعث می‌شود اینستاگرام فایل‌های شما را فشرده و اندازه آن‌ها را کاهش دهد. همین امر موجب می‌شود تا تصاویر تار شده و کیفیتشان نیز افت کند. فشرده سازی عکس جزئیات تصویر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نتیجه نامطلوبی روی تصاویر می‌گذارد.

هنگامی که تصویری کوچکتر از ۳۲۰ پیکسل در ۳۲۰ پیکسل نیز بارگذاری کنید، همین اتفاق می‌افتد. اینستاگرام تصویر را بزرگ‌تر می‌کند و باعث پیکسلی شدن می‌شود.

برای این که محتوای شما با بالاترین کیفیت در اینستاگرام نمایش داده شود، کافی است که نسبت‌های گفته شده را رعایت کنید. با رعایت این سایزبندی‌ها، چنانچه اینستاگرام اقدام به فشرده سازی تصاویر و محتواهایتان نیز کند، در کیفیت محتوا مشکلی به وجود نخواهد آمد.

تا زمانی که عرض عکس شما بین ۳۲۰ تا ۱۰۸۰ پیکسل بوده و نسبت تصویر نیز درست باشد، اینستاگرام رزولوشن اصلی را حفظ خواهد کرد. اگر نسبت محتوا درست نباشد، عکس یا ویدیو به طور خودکار برش خواهد خورد.

به انتهای این مقاله از گاو بنفش رسیدیم. همان طور که مشاهده کردید، انتشار عکس‌ها و فیلم‌ها با وضوح بالا در این پلتفرم بسیار مهم است، زیرا اینستاگرام فایل‌های رسانه‌ای را فشرده می‌کند و اندازه آن‌ها را تغییر می‌دهد. برای جلوگیری از افت کیفیت و وضوح پست‌ها باید سایزبندی که خود این پلتفرم اعلام کرده است را رعایت کنید.

در بالا، به صورت کامل سایز پست اینستاگرام را بررسی کردیم و مواردی که می‌توانند به شما کمک کنند تا مانع افت کیفیت محتواهایتان شوید را نیز معرفی نمودیم.

[ratemypost]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

جادوی تبلیغ در اینستاگرام

با استفاده از خدمات تبلیغ اینستاگرام، میتونین توی چند روز تعداد فالوورهای پیجتون رو چند برابر کنین. پس همین الان دست به کار بشین

معجزه تبلیغ در یک پیام‌رسان

بهترین زمان برای تبلیغ در تلگرام همین الانه. داشتن یک کانال تلگرام پربازدید میتونه اوضاع کسب و کارتون رو حسابی زیر و رو کنه